Такі основні питання були розглянуті на організаційній нараді за участю потенційних учасників чемпіонату Тернопільської області 2021 року, яка відбулася наприкінці минулого тижня під головуванням керівника Асоціації футболу Тернопільщини Тараса Зіновійовича Юрика.
Тарас Юрик запропонував командам повернутися до проведення футбольних змагань на Тернопільщині у форматі трьох ліг, як це було в 2019 році. У 2020-му ця система була порушена через ковід. Кошти з футболу були перекинуті на боротьбу з коронавірусом, тому команди, які фінансувалися з бюджету, змушені були призупинити участь у чемпіонаті, тим самим змагання відбувалися у двох лігах. Пропозиція керівника обласного футболу знайшла підтримку, і на нараді прийнято остаточний варіант проведення обласного чемпіонату саме в трьох дивізіонах.
Дві ліги (вищу і першу) сформують команди, які у них виступали минулого року, а також отримали право за спортивним принципом підвищитися в класі. Другу лігу складуть у більшості своїй новачки обласних змагань.
За попередніми напрацюваннями у кожній лізі виступатимуть по 10 команд (як варіант 9-ть). Вищу лігу на сьогодні сформували 9 колективів: «Агрон» (Великогаївська громада), «Медобори» (Зелене), «Збруч-Агробізнес» (Підволочиськ), «Дністер» (Заліщики), «Зоря» (Хоростків), «Агронива» (Тернопіль), «Рідна Борщівщина» (Борщів), «Поділля» (Васильківці), ФК «Нараїв». Ще одне місце у вищій лізі зарезервовано за чемпіоном області 2020 року – теребовлянською «Нивою». Остання планувала з аматорського рівня перейти на професійний, подала документи на проходження атестації для участі в другій лізі чемпіонату України. Вже цього року розпочався тренувальний збір із перспективою участі в професіоналах. Але після 10 днів тренувань президент теребовлянського клубу Степан Никеруй розпустив команду. Відповідно існує ймовірність, що «Нива» з Теребовлі не лише не гратиме в другій лізі та не дограє аматорський чемпіонат України, де вона після першої половини сезону займала високе третє місце серед 9 команд-учасниць, а й взагалі Теребовлянщина не буде представлена навіть на обласному рівні. На сьогодні керівник спорту в Теребовлянській громаді Ігор Мудрик веде активні перемовини влади і місцевих фермерів, щоби регіон з такими великими футбольними традиціями мав команду в чемпіонаті області. Саме колектив із Теребовлянщини може стати десятим у вищій обласній лізі.
У першій лізі теж є 8 команд: ФК «Трибухівці», «Вікнини» (Вікно), «Нива» (Підгайці), «Нива» (Городниця), «Віго-Острів» (Великоберезовицька ОТГ), ФК «Мельниця» (Мельниця-Подільська), ФК «Вишнівець», «Колос» (Бучач). Ще одне місце у першій лізі зарезервовано за «Кристалом-U-19» (Чортків). Ситуація з чортківським колективом дещо інша, ніж із теребовлянським. Команда готова грати, уже навіть провела три спаринги у рамках підготовки до сезону. Однак у неї підписана угода з волочиським «Агробізнесом», що у разі виходу колективу з Хмельниччини до Прем’єр-ліги молода команда з Чорткова стає його фарм-клубом і виступає під брендом «Агробізнесу» в змаганнях кращих клубів України у віковій категорії U-19. Але це може статися не раніше серпня. А до того «Кристал» радий би був заявитися на чемпіонат області. Натомість керівництву Асоціації футболу Тернопільщини потрібні гарантії, що команда дограє сезон до кінця, а не припинить виступи після першого кола. Президент ФК «Кристал» Іван Яковищак шукає шляхи, по-перше, щоби хлопці з Чорткова мали ігрову практику, виступаючи в чемпіонаті області, по-друге, не підвести АФТ і дограти сезон, навіть якщо доведеться стати фарм-клубом «Агробізнесу».
Отож, у другій лізі чемпіонату Тернопільської області згоду на участь дали вже 10 команд: «Поділля» (В. Березовиця), ФК «Присівці« (Зборівщина), «Футбольна академія» (Тернопіль), ФК «Збруч» (Гусятинська громада), ФК «Копичинці», ФК «Скалат-ОТГ», «Стандарт» (Вишгородок, Лановецька громада), «Колос» (Зборів), НФК «ПрофАгро – Кременець», ФК «Скала-Подільська-ТГ». Ще один колектив зі Збаражчини – ФК “Іванчани” (Збаразька ОТГ) поки не дав остаточного погодження щодо участі в другій лізі і має це зробити в найближчий час.
На засіданні піднімалося питання і про повернення до участі в чемпіонаті області юнаків поряд з дорослими складами. 15 років тому востаннє чемпіонат Тернопільщини проводився з юнаками. На сьогодні у командах бракує футболістів через те, що свого часу відмовилися від юнацьких змагань. Юні футболісти у кращому випадку займаються у спортивних школах до 11 класу і далі кидають цю справу. Відповідно виник кадровий вакуум, коли немає перехідного містка між дитячими і дорослими змаганнями. Саме тому чимало колективів з Тернопільщини запрошують футболістів з Хмельниччини, Львівщини, Чернівеччини, Івано-Франківщини і навіть з центральних та східних регіонів України. Це дуже дороге задоволення, тому краще вирощувати свої таланти, щоби через 2-3 роки вони поповнювали склади місцевих команд. Тарас Юрик як варіант пропонує чемпіонат області серед юнаків включити у календар обласної Дитячо-юнацької футбольної ліги. Оскільки у ДЮФЛ команди забезпечуються пальним, тому для керівників дорослих обласних команд підтримка юнацьких складів практично нічого б не вартувала. Натоміть кращі гравці з юнацького складу могли б виходити на заміну в дорослій команді, тим самим здобували б такого неоціненного досвіду. Цю ідею підтримали дитячі тренери, які виставляють старших юнаків (U-17) у ДЮФЛ. Там змагання відбуваються в будні, а це не дуже прийнятно, бо футболісти навчаються у випускних класах, завантажені уроками і підготовкою до ЗНО. А коли б ці змагання проходили по неділях, коли власне грають дорослі команди, то для молодих футболістів це було б ненастільки обтяжливо, як у будні. Наразі в якості експерименту хочуть впровадити змагання юнаків для команд вищої ліги. Хоча це питання поки на стадії обговорення і чи буде воно впроваджене вже в сезоні-2021, не відомо.
Наразі ж точно відомо, коли розпочнеться новий чемпіонат області. Одноголосно було прийнято рішення розпочати футбольний сезон на Тернопільщині у всіх трьох лігах 9 травня і завершити перше коло до 30 червня.
Також одноголосним рішенням представників команд внесено у регламент проведення чемпіонату області пункт про покарання команд за неявки на матчі. Відтепер колективу, який не вийшов на поле в календарному матчі, передбачено не лише технічну поразку (0:3), а й зняття чотирьох турнірних очок. Також у регламенті буде прописано, що команди, які не дограють чемпіонату, зможуть у наступному сезоні починати виступи в чемпіонаті області з найнижчої другої ліги.
Також піднімалося питання щодо покращення якості відеозйомок домашніх матчів, збільшення штрафних санкцій у випадку відсутності запису поєдинку. Ряд команд підняли слушне питання покращення спортивної інфраструктури, зокрема, щодо якості футбольного газону, наявності роздягалень та душових. Це питання взято на контроль представниками Асоціації футболу Тернопільщини і звернуто увагу в першу чергу командам вищої ліги, щоби ті, в яких є недопрацювання в цьому питанні, до початку сезону попрацювали над виправленням недоліків. У приклад поставлено ФК «Вікнини» (Вікно, колишній Гусятинський район), керівництво якого в короткий час змогло облаштувати невеликі трибуни для глядачів, місця для переодягання команд та суддів і оператору для відеозйомки. І, звичайно, було названо ідеальні умови, які створено в селі Васильківці (зручні трибуни для глядачів, роздягальні з душовими, якісний футбольних газон з поливом), де місцевий стадіон «Поділля» відповідає усім нормам навіть для проведення всеукраїнських змагань.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: змагання, Тарас Юрик, Тернопільщина, футбол, чемпіонат