Бджоли використовують дзижчання так само, як і рух, або «танець», для передачі інформації. Вчені виділили десяток виразних звуків, що видаються бджолами, частина з яких безпосередньо пов’язана з конкретними видами бджолиної діяльності.
Найбільш явною з областей застосування є «обдування». Воно служить для охолодження вулика. Звук цей гучний і рівний, приблизно 250 коливань у секунду, – до того ж він посилюється самим вуликом. Гучність дзижчання зростає і коли треба передати сигнал про небезпеку (хто наблизиться до вулика, неодмінно помітить зміну в тоні). Коли небезпека минула, слідує серія сплесків з інтенсивністю 500 коливань у секунду – це означає, що «все чисто», і вулик утихомирюється.
Особливо багатий звуковий діапазон у бджолиної матки. Коли прокльовується нова матка, вона видає дуже високий скрекіт, що нагадує писк ріжка. Її сестри (все ще скорчившись у своїх “гніздах”) відповідають на поклик особливого роду «карканням». З їхнього боку це велика помилка: цариця у вулику може бути тільки одна. Використовуючи «каркання» як орієнтир, матка обходить конкуренток по черзі, розриває їх осередки або жалить суперниць на смерть, або відриває їм голови.
Чують бджоли лапками: всі звукові «повідомлення» у вулику передаються шляхом вібрації різної інтенсивності. Однак останні дослідження показують, що окрім виконання функції хімічних рецепторів, необхідних для «нюху», вусики бджоли можуть також використовуватись як «вуха». Як з’ясувалося, бджолині вусики суцільно покриті крихітними пластинками, схожими на барабанні перетинки.
Питання про те, чим бджола дзижчить, – досить суперечливе. До недавнього часу основною версією вважалася наступна: бджола використовує чотирнадцять дихальних отворів (так звані «дихальця»), які розташовані у неї з боків, – приблизно так, як трубач управляє звуком свого інструменту за допомогою губ.
Проте зовсім недавно була висунута нова гіпотеза, яка говорить про те, що дзижчання частково викликається вібрацією бджолиних крилець, злегка посилюваних грудкою бджоли. Якщо обстригти крильця, дзижчання не припиниться, але його тембр та інтенсивність помітно зміняться.
Джерело: Тижневик "Номер один"