За останні роки в Україні почала активно розвиватися тема сексуального виховання дитини. Вона є досить делікатною, але, незважаючи на ці нюанси, важливою у здоровому розвитку підлітка та навіть повазі до самого себе. У МОН визначили, що за останній час в нашій країні зросла увага до питання комплексної сексуальної освіти та її усвідомлення. Досвід багатьох країн світу показує, що впровадження таких курсів у школі дає змогу сформувати у підлітків відповідальне ставлення до репродуктивного здоров’я. Юнакам та дівчатам такі знання закладають бажання реалізації здорового життєвого потенціалу та створити власну сім’ю, коли вони вже подорослішають, будуть справді до цього готовими.
Минув той час, що діти вірили у те, що їх приніс бусол чи знайшли їх у капусті
Навчальний предмет «Сексуальна освіта» як обов’язковий у закладах загальної середньої освіти не вивчається. Однак елементи комплексної сексуальної освіти включено у зміст обов’язкових навчальних предметів («Основи здоров’я», «Біологія») та факультативних курсів («Я – моє здоров’я – моє життя», «Школа проти СНІДу», «Дорослішай на здоров’я», «Усвідомлене та відповідальне батьківство»).
На уроках з основ здоров’я у 6-7-му класах розповідають про розвиток підлітків, ознаки, строки і темпи статевого дозрівання, культуру вияву почуттів, як розпізнавати маніпуляції та протидіяти тиску. У 8-му класі розглядають низку питань, серед яких: стать і статеві ролі, гендерні ролі і стереотипи, стосунки між статями, статеве дозрівання, причини і наслідки ранніх статевих стосунків, підліткова вагітність, інфекції, що передаються статевим шляхом, відмова від небезпечних пропозицій, протидія сексуальному насиллю. У 9-му класі школярам викладають такі теми, як родинні цінності, готовність до сімейного життя, чинники впливу на репродуктивне здоров’я, небезпека ранніх статевих стосунків, школа майбутніх батьків, ВІЛ/СНІД: виклик людині та людству.
На уроках біології у 8-му класі у змісті теми «Розмноження та розвиток людини» вивчається будова та функції репродуктивної системи людини, значення дотримання особистої гігієни юнаками та дівчатами, поняття про репродуктивне здоров’я, захворювання, що передаються статевим шляхом, та їхня профілактика, вплив факторів середовища та способу життя батьків на розвиток плода.
Однак психологи зазначають, що було би дуже корисно, якби у школах був урок, присвячений саме сексуальному вихованню. Водночас такі бесіди з дітьми повинні проводити і батьки вдома, не соромлячись даної теми. Сексуальна освіта потрібна дітям найперше для того, аби убезпечити себе та свої права. Дівчинка повинна чітко розуміти, що ніхто не має права без її дозволу торкатися її, особливо, якщо це стосується статевих органів. Також дитина з раннього віку має розуміти, що їй робити, якщо хтось просить на вулиці показати трусики чи сідниці. Хлопцям також варто прищеплювати поняття відповідальності за своє життя та здоров’я з раннього віку. Про ранній статевий акт діти не просто повинні знати на словах, варто робити акцент на захищеному статевому акті, на передачі статевих інфекцій. Питань, які стосуються сексуального виховання, безліч, і про них варто говорити без осуду та сторонніх негативних впливів. Минув той час, що діти вірили у те, що їх приніс бусол чи знайшли їх у капусті. Змалечку в дитини повинна формуватися здорова, правильна думка про секс, яка включатиме у себе дитячі запитання, на які батьки правдиво, обережно відповідатимуть: про появу на світ та інші запитання, які інколи ставлять батьків у незручне становище.
– Розпочинати розмову з дитиною про сексуальні відносини чи дати відповідь на запитання, звідки я взявся, варто з того, щоби оцінити власні сексуальні знання. Якщо ініціатива розмови про секс іде з боку батьків, то слід уважно придивитися, як реагує дитина. Якщо ви помітили, що їй ніяково, слід відкласти дану розмову і повідомити про це в делікатній формі. Під час розмови з дитиною треба проявляти повагу. Часто буває, що батьки не можуть відповісти на запитання через власний сором. Як з вами говорили на цю тему, звідки ви дізналися про секс? Сором майже завжди присутній при обговоренні даної теми, тому щодо цього питання батьки можуть звернутися до психологів чи сексологів, щоби підготуватися до розмови та правильно, без зайвої метушні розповісти дитині те, що її цікавить. На даний час існує багато цікавих книг, навіть для найменших, там чітко показано відмінності між хлопчиком та дівчинкою, розповідається про особисту гігієну та багато іншого, тому нічого страшного немає, якщо спочатку ви у формі гри дитині поясните певні аспекти, а згодом зможете дати відповідь на більш складніші запитання. Важливо спіймати момент, коли дитина справді хоче отримати відповідь, тоді такі знання залишаться з нею на все життя. Батькам важливо стати першим співрозмовником у цій пікантній темі. Не хвилюйтеся, якщо дитина з вулиці принесла дану тему додому, обговоріть її з нею, адже це ознака довірливих стосунків, – каже дитячий психолог Леся Явтушенко.
«Ми не можемо в першому класі розповісти дитині те, що має бути в 10-му»
Більшість дітей про цю делікатну тему дізнаються від сторонніх осіб, на вулиці, а батьки зазвичай не говорять про це.
– Пам’ятаю, як і звідки я дізналася про секс, взнала, що таке порнографія, онанізм, презерватив та аборт. Це все було на вулиці. Пригадую, як приходила до друга в гості, коли не було його батьків, і дивилися фільми для дорослих. Зараз я усвідомлюю це, і саме через свій досвід не хочу, щоби моя дитина повторювала мої помилки. Син знайшов у шафі презерватив. Приходить до чоловіка й питає: «Тату, а це що, кульки, щоби надувати?» Ми почали сміятися, а я питаю: звідки ти взяв, що це кульки?. Син відповів, що сусід Ігорчик розповідав. Ми з чоловіком сказали, що це презерватив, ним користуються дорослі, щоби захистити себе. Від чого, син не запитав, але поцікавився, на що він одягається і чи варто йому захищатися. Тут долучився до розмови чоловік і сказав, що дуже швидко в сина почнеться період дорослішання, йому стануть подобатися дівчатка, і він захоче проводити більше часу з ними. «Презерватив знадобиться тоді, коли у тебе з дівчинкою буде природня близькість»,- сказав чоловік, але на цьому моменті сину стало нецікаво і він побіг до іншої кімнати. Тоді йому було 8, зараз – 11-ть. Морально готуємося до всіх запитань. Стас знає, що він виріс у мене в лоні, знає, як народився і що між татом та мамою є любов. З татом у них є свої чоловічі розмови, підозрюю, що вже й про дівчат, але ми стараємось акуратно підвести його до дорослого життя. Я за те, щоби сексуальне виховання викладалося в школі. В ідеалі можна було б розділити клас на дівчат та хлопців, щоби нікому не було смішно. Хлопцям варто розповідати про гендерну рівність, сексуальну орієнтацію, вагітність та відповідальність. Це все має бути як вдома, так і у школі, адже більшість свого часу вони проводять з однолітками, яких має хтось навчити, – каже тернополянка Олеся.
Нещодавно в тернопільських школах ввели факультатив християнської етики. Він є добровільним, за згодою дитини та її сім’ї, у розріз цього в мережі деякі батьки висловили бажання створити факультатив, який буде стосуватися саме сексуального виховання дитини.
– У школах Тернопільської громади введено курс «Основи сім’ї», який викладається з 10 класу. Ця програма з грифу МОН. Варто сказати, що все має відбуватися поступово. Дитина повинна розвиватися, як гідна, чесна, порядна людина. Ці риси мають закласти фундамент майбутньої сім’ї. Сім’я – це перший інститут, де закладаються здорові цінності, і школа відіграє важливу роль у дитячому розвитку, тому тут слід говорити про послідовність і готовність дитини до дорослого життя. У молодших класах читається християнська етика, закладаються моральні та духовні цінності, які також стосуються створення сім’ї, потім – біологія, анатомія, де вивчається будова внутрішніх органів, поява на світ дитини, а далі мова йде про родинні стосунки, сім’ю тощо. Ми не можемо в першому класі розповісти дитині те, що має бути в 10-му, тому лише в комплексі шкільні знання формують у дитини власну думку з приводу сім’ї, – каже директор Тернопільського комунального методичного центру науково-технічних інновацій та моніторингу Галина Литвин.
– Курс «Основи сім’ї» передбачає викладання понад 70 тем. Оскільки Тернопіль є молодіжною столицею України, заклади освіти зацікавлені в тому, щоби кожен створив міцну сім’ю. Мета цього курсу – формування життєвих, соціальних, громадянських компетентностей учнів, їхнє ціннісне ставлення до шлюбу, подружнього життя, батьківства. У процесі вивчення даного курсу буде формуватися соціально-активна особистість, яка повинна шанобливо ставитися до родини, представників іншої статі, розуміти значення життя як найвищої цінності. Також школярі отримують знання зі створення та розвитку щасливої сім’ї, джерелом якої є любов. Відбувається розвиток навичок взаємодії сім’ї, колективів, суспільства. У межах даного курсу здійснюється підготовка молоді до сімейного життя у нерозривному зв’язку з моральним вихованням. Даний курс охоплює розділ із розвитку підлітків, особливості стосунків між хлопцем та дівчиною, профілактика захворювань, які передаються статевим шляхом, методи контрацепції. Тобто всі питання, які стосуються статевого життя, даний курс охоплює, і стосується це підлітків, адже зміст матеріалу, який ми доносимо до дітей, має відповідати віковим особливостям.
Курс «Основи сім’ї» читається за вибором, зі згоди батьків. З початком нового навчального року даний курс викладається у школах, ведуть його фахові спеціалісти, які вміють комунікувати з учнями, задіюють їх до практичних робіт, до діалогів та роздумів. Цей курс дає можливість учням розповісти про свої проблеми (завуальовано або ж в індивідуальному порядку) й отримати відповіді на ті запитання, які турбують дітей у підлітковому віці.
Даний курс виконує свою мету, адже ми помічаємо, як школярі відвідують його, є зацікавленість і їхнє бажання, тому будемо вдосконалювати навики, прислухатися до батьків та бажань дітей, – розповіла консультант Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу Лариса Козловська.
А як за кордоном?
Сексуальне виховання дітей за кордоном дуже відрізняється від українського. Десь про секс дітям тлумачать ще з пелюшок, а десь це входить до шкільної програми, до того ж обов’язкової.
США. В Америці немає єдиного прийнятого підходу до сексуальної освіти, здебільшого це залежить від політики окремого штату. На тематичних курсах відвідувачам, як правило, пропонується дві програми, відмінні за своїм змістом. Перша передбачає повний виклад інформації стосовно підліткового розвитку, гендерної ідентичності, сексу, вагітності та правильної контрацепції. Друга ж має коротший обсяг і зосереджена на темі утримання від інтимних стосунків до шлюбу – така програма не містить відомостей про підлітковий секс. У деяких штатах в рамках теми контрацепції перед дітьми взагалі заборонено проводити демонстрацію застосування презервативів, хоча це є важливим елементом статевого виховання.
Нідерланди. Тут про особливості сексуальної освіти дізнаються вже у 4 роки. Діти насамперед довідуються про повагу до іншої статі, безпеку та близькість. У 8 років школярам розповідають про гендерну ідентичність та різноманітні стереотипи, а в 11-ть – про контроль народжуваності. Нідерланди не вважають табуйованими теми підліткової сексуальності та мастурбації як природнього її виявлення, і намагаються сформувати позитивне ставлення до них. У школах вільно інформують про контрацепцію, вагітність, небезпечні хвороби, а також ознайомлюють учнів із сексуальними цінностями і кордонами, видами статевих стосунків; акцентують увагу на обов’язковій повазі до партнера.
Китай. Для дітей найпоширенішими джерелами інформації про секс виступають порнографічні фільми та сайти для дорослих, які транслюють відповідні ролики. Статеве виховання у Китаї повністю табуюється, хоча країна й потерпає від педофелії та частих випадків підліткових зґвалтувань. З огляду на це, китайські освітяни активно просувають серед молоді цикл інформативних мультиків, які розповідають про ризик сексуальних домагань.
Індія. Усі намагання впровадити програму сексуального виховання відразу ж блокуються правими партіями, які вважають її фактичним закликом до розпусти та аморальної поведінки серед підлітків.
А ось статевим вихованням на територіях країн Африки здебільшого займається Червоний Хрест, але заняття мають на меті розказати лише про запобігання розповсюдженню інфекцій ВІЛ/СНІД та протидію зґвалтуванню.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: власна безпека, діти, презерватив, сім’я, сексуальна освіта