Така проблема може бути викликана багатьма факторами, наприклад, якоюсь інфекційною хворобою або генетикою сорту. Коли збираєте урожай помідорів і бачите, що багато овочів знівечені некрасивими тріщинами, стає по-справжньому сумно. Чому ж тріскаються помідори і чи можна запобігти цій напасті?
Точну причину розтріскування помідорів визначити складно. Така проблема може бути викликана багатьма факторами, наприклад, якоюсь інфекційною хворобою або генетикою сорту. Так рожеві та жовті помідори розтріскуються частіше, ніж червоні. Але зазвичай справа у вологості грунту. Щоби визначити її, необхідно викопати на грядці лунку глибиною близько 8-10 см, взяти невелику грудочку землі і стиснути в руці. Оптимальна вологість ґрунту – якщо при стисненні грудочка розсипається на невеликі фрагменти. Якщо ґрунт стискається у щільний ком – грядки перелиті, якщо висипається крізь пальці – земля пересушена і полити помідори не завадить.
Чому помідори дають деформовані плоди
Зміни у погодних умовах можуть викликати розтріскування помідорів, навіть коли вони не дозріли. Наприклад, сильний дощ призводить до надлишкової вологи, а спекотне сонце – до її нестачі. Якщо волога надходить нерівномірно, рослини не можуть нормально функціонувати, і в результаті відбувається розтріскування плода. Розвиток рослини вимагає рясного, але в той же час рівномірного поливу.
Щоби помідори розтріскувались як можна менше, постарайтеся організувати полив за такими правилами:
– не допускайте пересихання і перезволоження грунту. У сонячну погоду поливайте грядки два рази на тиждень, у дощову – один раз. До того ж краще провести полив у два-три прийоми, щоби не дати кущам відразу забагато вологи;
– поливати рослини треба під корінь. Непоганий варіант – зробити кілька канавок по обидві сторони ряду і пустити по них воду зі шланга. Якщо є можливість, добре організувати крапельний полив;
– коли помідори почнуть дозрівати, вологість ґрунту потрібно поступово знижувати, щоби плоди дозрівали без розтріскування. Багато фермерів взагалі припиняють полив у цей час, проте в даному випадку потрібно орієнтуватися на погоду: якщо під час посухи повністю припинити полив, а потім підуть дощі, є величезний ризик втратити більшу частину врожаю через різкий приплив вологи.
Чим небезпечне розтріскування томатів
З однієї сторони – ну потріскалася шкурка плодів, адже нічого страшного в цьому немає! Це ж не хвороба. Але і приємного в появі такого недоліку теж мало. Навіть якщо не брати до уваги те, що помідори, які лопнули, втрачають свою привабливість і товарний вигляд (а це дуже погано для фермера, що вирощує томати на продаж), нікуди не дітися від сумних наслідків, яких чекають «порвані» плоди. Справа в тому, що тріщини є воротами для проникнення всіляких грибків, вірусів і бактерій. Крім того, ароматний томатний сік заманить і комах – любителів солодкого овочу. Якщо помідори ростуть у теплиці, де інфекції поширюються дуже швидко, то, швидше за все, такі плоди захворіють, і частина врожаю до моменту збирання буде втрачена. Правда, є надія на те, що ранки встигнуть затягнутися корковою тканиною ще до того, як на неї потрапить інфекція.
Якщо ви вирощуєте помідори в теплиці, щоб уникнути розтріскування, потрібно підтримувати однакову вологість ґрунту і температуру повітря. Для цього потрібно організувати регулярний полив і провітрювання теплиці. Крім того, перед посадкою помідорів варто звернути увагу на характеристику сорту. Для теплиці краще взяти менш схильні до розтріскування плодів сорти помідорів.
Джерело: Тижневик "Номер один"