Минає другий тиждень після великої «заворухи» з приводу прибуття на територію області людей, котрі перебували у Китаї та начебто були у зоні зараження. На теренах інтернету знову ширяться чутки про епідемію небезпечного коронавірусу. Деякі з тернополян у паніці масово скуповують ватно-марлеві пов’язки. Але чи справді варто так панікувати та чи є настільки велика загроза, що цей вірус потрапить на Тернопільщину, розповідали спеціалісти.
Наприкінці минулого тижня відбулася прес-конференція щодо попередження занесення та поширення коронавірусної інфекції в область. Спеціалісти свої виступи зазвичай розпочинали зі слів про те, що варто припинити паніку. Адже на теренах нашої області коронавірус лабораторно не підтверджений. Також повідомили, що вірус шириться країнами Європи, однак до України він ще не дійшов.
Стало відомо, що у 26-річної українки, котра на даний час перебуває в Італії, підтвердився діагноз коронавірусу. Стан пацієнтки не критичний, вона перебуває в інфекційному відділенні лікарні «Котуньо» в Неаполі. Родичі, з котрими могла контактувати жінка, знаходяться на карантині. Про це повідомив директор Департаменту консульської служби МЗС Сергій Погорельцев. Така новина сколихнула свідомість людей. Що ж буде, якщо контактуючі особи захочуть відвідати Україну?
Для боротьби з коронавірусом виділено 4 мільйони
– На сьогоднішній день є ряд країн, де вже є хворі на коронавірус. На щастя, в Україні немає жодного підтвердженого випадку захворюваності цієї недугою. Найперше варто сказати, що Тернопільщина готова та продовжує вживати заходів для того, аби цей вірус не потрапив на терена області. А навіть якщо так і трапиться, медичні установи готові надати допомогу та сигналізувати про даний випадок. У нас створено спеціально підготовлений оперативний штаб, який щоденно моніторить ситуацію щодо захворюваності. Виділено немалі кошти, це 2 млн. гривень із бюджету Тернопільської міської ради та 2 млн. гривень – із резервного фонду Тернопільської області для підготовки медичних установ, купівлі необхідного обладнання та медикаментів для того, аби у разі спалаху хвороби чи одиничного випадку швидко зреагувати та надати якісну допомогу, – розповів заступник голови ТОДА Арсен Марчишак.
За даними Міністерства охорони здоров’я у світі зареєстровано 82 164 лабораторно підтверджених випадки COVID-19 (коронавірусу), із них 2 801 – летальний. Одужало вже 32 897 осіб. На території Європи зареєстровано 478 випадків захворювання COVID-19 у 17 країнах: Італія – 400, Німеччина – 21, Франція – 17, Іспанія – 12, Великобританія – 9, Хорватія – 3, Австрія – 2, Росія – 2, Фінляндія – 2, Швеція – 2, Ізраїль – 2, Швейцарія, Греція, Грузія, Норвегія, Північна Македонія та Бельгія – по одному випадку.
– Оперативний штаб знаходиться у дуже тісній співпраці з закладами охорони здоров’я міста, центральними районними лікарнями та лабораторним центром. На даний час наше завдання – забезпечити усім необхідним лікарні та провести максимально доступну інформативну роботу. У першій міській лікарні є відділення – бокси і вони будуть надавати допомогу тим, у кого підтвердиться коронавірус. До того ж у кожній районній лікарні є інфекційні відділення зі своїми боксовими лікарняними місцями, де можна також надавати допомогу. Крім цього, обговорено алгоритм дій стосовно карантинних заходів. Хотів би повідомити усіх, щоби не створювали паніки, адже вона породжує безлад. Ситуація в області цілком контрольована. Від грипу померло більше людей, ніж від коронавірусу. Тому прошу всіх припинити безглузді балачки про те, що ця патологія вже уражає тернополян, – заявив начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук.
Крім оперативного штабу з організації профілактичних та протиепідемічних заходів, створено також дві спеціалізовані бригади екстреної медичної допомоги. Визначено дві госпітальні бази для надання медичної допомоги особам, які захворіли, а також при ускладненні епідемічної ситуації, пов’язаної з коронавірусом.
– У нашій установі сформовано епідбригади, дезбригади, вони повністю укомплектовані захисними костюмами, масками, респіраторами. Маємо велику кількість дезінфікуючих засобів для проведення знезараження у вогнищах. Лабораторна база цілком готова проводити потрібні дослідження. Наша робота буде полягати у методі виключення. Якщо поступить хворий із підозрою на коронавірусну інфекцію, із симптомами, які дуже наближені до грипу, ми виключаємо грип типу А та В і тоді цей біоматеріал відправляється в лабораторію у столицю. Для того, аби він був доставлений вчасно та не пошкодився, є обладнане авто, затверджений маршрут і спеціалісти, які пройшли навчання та знають, як обходитися з такими матеріалами, – додає в. о. директора Тернопільського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України Оксана Чайчук.
У Тернопільському лабораторному центрі на високому рівні також моніторять ситуацію, адже у них є прямий зв’язок із лабораторними центрами, котрі знаходяться на прикордонній території. При перетині кордону вся інформація щодо того, хто перетнув кордон та куди прямує, передаватиметься областям. У них буде відібрано анамнез, і такі приїжджі перебуватимуть на контролі.
«Захисні маски допомагають хворим, а не здоровим»
У Тернопільській міській дитячій лікарні придбано засоби індивідуального захисту на суму 48,9 тис. грн., а саме: комплекти протиепідемічні, респіратори, окуляри захисні, бахіли, рукавиці стерильні, маски одноразові, халати, пульсоксимометри, термометри медичні, шприци та системи одноразового використання медикаментів.
– Окрім цього, розпочато роботу із забезпечення інфекційного відділення дитячої лікарні централізованою подачею кисню, вартість робіт складає 98 тисяч гривень. У міській дитячій лікарні є 50 ліжок для дітей, боксовані відділення, котрі мають усі необхідні медичні препарати та приладдя, аби надавати допомогу. Також розроблено маршрути потрапляння в бокси дітей, які поступають із підозрою на коронавірус. Перший етап – це коли дитина сама поступає у приймальне відділення без направлення сімейного лікаря. У такому разі вона потрапляє у боксове відділення через вулицю, аби не наражати на небезпеку медичний персонал та інших пацієнтів. Другий етап – за направленням сімейного лікаря з бригадою швидкої допомоги, коли медичний персонал повідомлено про те, що поступатиме такий пацієнт. Тоді одягають захисний костюм на себе, а потім і на пацієнта, – каже дитячий експерт з інфекційних захворювань управління охорони здоров’я ТОДА Ольга Дивоняк.
Спеціалісти в один голос запевняють, що не варто самому ставити собі діагнози та займатися самолікуванням. У вірусу даного типу дуже схожі симптоми, як і у грипу. Якщо ви відчуваєте лихоманку, біль у спині, сльозотечу та підвищення температури, передусім треба звернутися у телефонному режимі до свого лікуючого лікаря. Не варто нехтувати своєю безпекою і направлятися у лікувальну установу, наражаючи на небезпеку оточуючих.
– Як би це банально не звучало, але мова піде про самоповагу. Адже коли людина поважає себе, своє здоров’я, вона не буде виходити на роботу з високою температурою, не прийматиме самопризначені ліки. Якщо ви відчуваєте, що втома не дає встати з ліжка, ви ослаблені, з’являється висока температура та головний біль, ви повинні зателефонувати до свого сімейного лікаря та повідомити його. Подальші дії буде визначати саме він. Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома. Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому. Хочу зазначити також стосовно захисних масок, які на даний час масово скуповують. Маска принесе більшу користь людині, котра захворіла, а не захистить здорову особу, тому на даний період часу, коли ситуація контрольована, не варто бити на сполох і бігати по аптечних кіосках. Треба взяти до уваги елементарні заходи безпеки. Обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити з милом не менше 20 секунд. Регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення, – підсумувала заступниця директора КНП «Тернопільський обласний центр громадського здоров’я» Марія Павельєва.
Отже, на даний час Тернопільщина може спати спокійно, адже ситуація стосовно захворюваності на коронавірусну інфекцію контрольована. Будемо сподіватися, що ця недуга омине Україну та не принесе клопотів. Жителям нашого краю бажаємо здоров’я та зайвий раз не здіймати паніки…
Соломія Вершигора
P.S.: Коли публікація була підготовлена до друку стало відомо, що 1 березня пізно ввечері лабораторно підтверджено перший випадок коронавірусу в Україні. У чернівчанина, який із сім’єю повернувся з Італії в Україну. Всіх, хто контактував із чоловіком, ізолювали. Як повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, самопочуття хворого стабільне, спостерігається лихоманка та сухий кашель.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", коронавірус, новини Тернопільщини