Нещодавно вся країна вітала матерів із їхнім днем, і мабуть, саме це підштовхнуло мене до написання цієї колонки. Сьогодні мої роздуми присвячені темі відносин з матір’ю у дорослому віці. Опираючись на власний досвід, можу сказати, що вибудувати гармонічні відносини з мамою тоді, коли ти вже дорослий, складно, але можливо.
Стосунки з мамою визначають життя кожної жінки і впливають на побудову міжособистісних стосунків загалом. Насправді мало хто може похвалитися ідилією у спілкуванні з мамою, а все через те, що, переступаючи поріг зрілості, не кожна дочка знаходить можливість по-новому поглянути на відносини і спілкуватися з матір’ю не з позиції маленької дівчинки, а як рівна жінка.
Багато хто страждає від того, що мама займає надто багато місця в житті. Можливо, зі сторони це звучить грубо, але трапляється така модель стосунків, коли доньки, навіть уже будучи дорослими, намагаються заслужити визнання у мами, і в такі моменти дуже важко почати власне життя. Нерідко дочки владних матерів переїздять в інше місто, країну, аби якось дистанціюватися. Роблять це тому, що не можуть розгледіти в мамі звичайну жінку, зі своїми злетами й падіннями, успіхами й розчаруваннями, з правом на помилку, почуттями й бажаннями.
Для того, щоби мати й дочка могли йти далі і не втратити один одного, потрібно пережити втрату дитячо-материнських відносин. Це буває складно як для мами, та і для її доньки. Для жінки відносини з матір’ю ускладнені тим, що, незважаючи на всі образи й непорозуміння, їй рано чи пізно доведеться ідентифікуватися з нею, щоби виявити материнську функцію в собі. Чим більше прийняття дочка зможе знайти в собі по відношенню до матері, тим менш конфліктним для неї виявиться власне материнство.
Глибоко всередині всім нам хочеться, щоби відносини з матір’ю були особливими і близькими. На жаль, реальність часто розходиться з ідеалом. Це не так погано, як може здатися на перший погляд. Мама – це не просто образ, вона реальна людина зі своїми достоїнствами й недоліками, і важливо це зрозуміти і прийняти. Це дозволить встановити живий і щирий контакт, коли на перший план виходить розуміння, а не звичне «бо мама знає краще». Коли ми стаємо дорослими і набуваємо власного досвіду, це дає нам можливість розуміти ті чи інші вчинки людей, і у стосунках з матір’ю цим неодмінно потрібно скористатися. Подивитися на життя мами зі сторони, щоби по-новому оцінити її вчинки. Як дитина ми можемо зберігати образу і злість за якісь слова, дії або бездіяльність мами, але будучи дорослою жінкою й оцінюючи її життя з висоти свого досвіду, можливо, зможете в чомусь зрозуміти, пробачити і прийняти. У міру того як і мати, і дочка дорослішають, починають краще пізнавати характер, погляди і цінності один одного, бажання прорватися крізь встановлені ролі «дочки-матері», досягнувши більш глибокого розуміння, стає сильнішим. Подібні відносини з матір’ю схожі на дружбу. І мати, і дочка залучені в життя один одного, але з повагою ставляться до особистого простору. Це дозволяє їм долати випробування і разом радіти хорошим новинам. Не існує ні ідеальних матерів, ні ідеальних дочок. Але головним є те, що у нас точно не буде іншої матері. Усвідомивши це, можна якщо не перестати злитися на матір за її помилки, то хоча б поводитись як доросла жінка і будувати спілкування з цієї позиції. Тоді відносини стануть хай не ідеальними, але усвідомленими, а життя – більш спокійним і щасливим.
Із власного досвіду скажу, що для того, аби відносини з мамою були зрілими, насправді потрібно не так вже й багато. Для початку проявити інтерес до життя мами, дізнатися, що у неї відбувалося, крім материнства, як пройшли її дитинство та юність, про що вона мріяла, чого хотіла досягнути і чого досягнула. Також важливо відшукати схожість. Часто можна почути твердження від жінок, що вони зовсім не такі, як їхня мама. Так, ми всі різні, але пам’ятаймо про те, що мама дала не тільки життя, а й 50% своїх генів. Можливо, у вас є спільні інтереси. Чим більше її сторін ви готові прийняти, тим менше образ будуть отруювати ваше життя. Спробуйте поговорити про те, про що раніше ніколи не казали. Говоріть прямо про те, чого ви чекаєте від матері, якими бачите ваші відносини. Якщо ви чітко і впевнено висловлюєте свою позицію, інша сторона, швидше за все, поставиться до неї з повагою. Прямо питайте маму: «Що я можу для тебе зробити?», бо їй самій у силу виховання сказати про це, ймовірно, складніше. Як правило, матерям потрібно так небагато – спілкування та увага. Окрім любові до мами, даруйте їй і розуміння, тоді ваші стосунки будуть зрілими, гармонійними і здоровими.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"