Із року в рік наприкінці навчального року батькам випускників шкіл повідомляють про те, що необхідно заплатити кошти за виготовлення атестатів та додатків до них. При цьому у навчальних закладах ціна різна і варіюється від 50-ти до 80 гривень. Необхідно зауважити, що отримання документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту в нашій країні безкоштовне. Батьки не загострюють на цьому уваги, адже це така дрібничка у порівнянні з майбутнім вступом до омріяного вузу чи здачі ЗНО. Додамо, що кошти на виготовлення документів про освіту збирають не у всіх школах. Чому так відбувається і куди витрачають ці гроші, з’ясовували наші журналісти.
Листом, виданим МОН України «Про порядок забезпечення у 2020 році
документами про базову середню освіту та повну загальну середню освіту», підтверджується, що документи про базову середню освіту та додатки до них виготовляються за рахунок бюджетних коштів. Вартість виготовлення документів про освіту становить 31,32 грн. для документа про базову середню освіту і 37,20 грн. – документа про повну загальну середню освіту. Вартість послуг, що надає ДП «Інфоресурс» при забезпеченні замовників документами про освіту, що виготовляються на основі фотокомп’ютерних технологій, складає 3,12 грн. за один примірник документа.
Департаменти (управління) освіти й науки обласних та міської державних адміністрацій, заклади загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, отримуючи в 2020 році документи про базову середню освіту чи повну загальну середню освіту, що виготовляються на основі фотокомп’ютерних технологій за кошти державного або місцевих бюджетів, сплачують тільки вартість послуг, що надає ДП «Інфоресурс», у розмірі 3,12 грн. за один документ про освіту. Ми звернулися за роз’ясненнями до управління освіти й науки ТМР та юриста.
– Виготовлення документів про освіту, безперечно, не передбачає ніяких оплат. Державне замовлення є, комунальні заклади оплат за виготовлення документів про освіту не проводять. Однак цю послугу надає Регіональний центр у частині доставки, обліку цих документів і формування бази даних. Тобто керівники подавали замовлення на ту кількість людей, вони проводили електронну верстку, повертали документи на перевірку, вносили ці правки, робили замовлення на Київ, доставляли документи в Тернопіль. Є відповідний договір, укладений між управлінням освіти та Регіональним центром про надання послуг у частині доставки цих документів. Також є відповідний кошторис, затверджений управлінням освіти й науки ТОДА. У нас була нарада, ми акцентували увагу керівників закладів на тому, що вони цю оплату здійснюють або за позабюджетні кошти, або за бюджетні. Кожен керівник закладу – це юридична особа, яка має свій кошторис, аналізує його і відповідно здійснює оплату за надані послуги Регіональним центром. Якщо керівники вдаються до того, що просять батьків, то це означає, що на оплату йдуть позабюджетні кошти. Якщо батьки з таким залученням коштів не погоджуються, то керівники повинні шукати всі можливості для того, щоб оплатити послуги, які надав їм Регіональний центр, – прокоментувала заступник начальника управління освіти й науки ТМР – начальник відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти Ірина Сум.
Виготовлення атестатів та додатків до них має бути безкоштовним, каже юрист.
– Згідно з Порядком, використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації загальнодержавних заходів у сфері освіти, за рахунок бюджетних коштів здійснюються видатки на виготовлення випускних документів про освіту для осіб, які здобули за кошти державного або місцевих бюджетів базову середню освіту чи повну загальну середню освіту в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, а також бланків додатків до свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, повної загальної середньої освіти. Відтак це означає, що виготовлення таких документів та додатків до них – безкоштовне. Те, що керівництво шкіл таким чином намагається перекласти свій обов’язок на батьків випускників щодо оплати в частині доставки, обліку документів про освіту й формування бази даних, я вважаю незаконним. Тому батьки можуть відмовитись оплачувати такі послуги, – каже адвокат Олена Степанова.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"