Найсвіжіше:
• На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень
rss

Чи продовжиться Зборівська битва за Україну сьогодні?


Опубліковано: 28 Вересня 2019р. о 10:26

Цьогоріч у Зборові урочисто відзначили 370-ту річницю Зборівської битви 1649 року. Цю подію почали відзначати з 1990 року, коли мешканці Зборова насипали символічну козацьку могилу з великим хрестом. Що для України означає Зборівська битва та яке вона нині має значення в контексті російсько-української війни, ми поспілкувалися з уродженцем Зборівщини, відомим громадсько-політичним діячем Володимиром Колінцем, рідне село якого Кудинівці знаходиться за два кілометри від Тустоголівського лісу, в який таємно переправив своє військо гетьман Богдан Хмельницький з-під Збаража.

Німецький офіцер склав карту Зборівської битви

– Я добре знав із розповідей батьків, жителів села та вчителів про Зборівську битву, – почав розмову Володимир Коліненць. – Богдан Хмельницький у 1654 році підписав Переяславський договір із Москвою, внаслідок якого Україна стала московською колонією. Ця подія, йдеться про Зборівську битву, вивчалася на уроках історії в школі, і вчителі не раз нас, школярів, водили на екскурсії у Тустоголівський ліс. Там тоді ще зберігався пень дуба, на який, як розповідають старожили, вночі вилазив Хмельницький і спостерігав, як польське військо переправляється через Стрипу. А коли більшість його вже була на лівому березі, завдав  по ньому величезного удару. Це була перша перемога Зборівської битви. У моєму селі є поле, яке називається Могили. На ньому  дотепер є насипи козацьких могил. Хоч у нашому селі ця битва не відбувалася, а десь за 2-3 км  від нього, біля с. Тустоголови, то розповідають, що тіла полеглих козаків похоронили й там. Є козацька могила й у ближньому від Зборова селі Присівці.

Відомо, що з ініціативи професора Морехеадського університету Адріана Мандзія було проведено спільні українсько-американські дослідження Зборівської битви. Експедицію тоді очолював відомий тернопільський краєзнавець Богдан Строцень.

– Теперішній заступник голови Зборівської райради Михайло Бігус брав безпосередню участь в експедиції. Тоді пан Мандзій привіз із собою копію карти, яку склав один з німецьких офіцерів – учасників Зборівської битви, полковник Увальд, який був командиром німецької піхоти у складі польського війська. Оригінал цієї копії зберігається в архіві Відня. Саме завдяки їй вдалося більш-менш точно встановити розміщення польського, козацького й татарського таборів. На ній, зокрема, було зображено козацький табір, який містився у с. Тустоголови, в східній його частині, а козацькі гармати були розміщені на Тустоголівській горі, звідки добре обстрілювали польське військо. Ця спільна експедиція працювала майже три роки – з 2002-го по 2004-й. Тоді було встановлено межі польського табору, частину його бастіону та зафіксували залишки рову. Також було знайдено мушкети, кулі та деталі возів. Думаю, що й сьогодні можна було б на ті місця виїхати, щоби продовжити дослідження, – каже пан Колінець.

Реконструкція Зборівської битви відбулася в 2009 році

У сучасній історії України найбільші урочистості з відзначення річниці Зборівської битви відбулися в 2009 році. Усе проходило на державному рівні. 

– Спершу у Вишнівці відбулася Велика козацька Рада, згодом – фестиваль козацької пісні «Козацькому роду нема переводу»,  а найцікавіше відбулося надвечір. Вночі з 14-го та 15-те серпня наше козацтво здійснило перехід тією дорогою, якою вів тоді Б. Хмельницький своє військо. Я як  полковник козацтва теж брав  участь у цьому поході. Ми їхали автобусами, автомобілями, але в лісі машини тією дорогою не могли проїхати і ми їх випихали. Ішли від Добриводів Збаразького району до с. Мшанець Зборівського району, де біля козацької могили провели віче, а звідти – до Залізців. А далі курс взяли на Зборів, однак зупинялися у всіх селах по трасі – Олієві, Беримівцях, Кудобинцях, Млинівцях, де проводили аналогічні короткочасні віча. Перед тим попередили жителів цих сіл, і вночі ці віча відбувалися під церквами. Зранку 15 серпня у церкві Різдва Пресвятої Богородиці (Білий берег, м. Зборів) відправилось богослужіння, а потім урочиста хода до Козацької могили. Там  відбулося  посвячення  в козаки, обрання Гетьмана України. Тоді ним став тернополянин І. Вардинець. А з 18 до 20  години на Білому березі відбулася реконструкція Зборівської битви, яка привернула увагу не лише зборівчан,  а й жителів усієї області й представників сусідніх областей України,–  мовить Володимир Колінець.

Зборівський договір між Україною та Польщею

Значну роль в історії нашої країни відіграв Зборівський договір, підписаний між Україною та Польщею.

– Повний текст Зборівського договору опублікував лондонський тижневик «Briefe Relation» 16 жовтня 1649 року. Подібно як в «Історії України – Руси» М. Грушевського, англійський текст договору складався з 11 статей. Однак текст  лондонського договору відрізняється у трьох статтях від тексту, опублікованого М. Грушевським. У другій статті лондонський тижневик пише, що Хмельницький має на колінах просити прощення у короля, чого  немає у тексті, опублікованому Грушевським,  і навіть у тексті гамбурзького часопису. У сьомій та десятій статтях у тексті Грушевського написано, що на теренах Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств єзуїтам і жидам не можна ані торгувати, ані проживати і навіть туди приїжджати, чого не згадує англійський тижневик,– каже пан Колінець.

Нагадаємо, у книзі І. Крип’якевича «Битва під Зборовом 1649 р.», виданій у Львові 1931 року, мовиться,  що стан польської армії під Зборовом був розпачливий і їй грозила неминуча капітуляція. Однак у критичний момент хан зрадив Хмельницького, а саме домовився з поляками за великі для нього вигоди і примусив гетьмана припинити бій. У цій книзі пишеться,  що саме  татарський хан продиктував польському королю і українському гетьману умови миру і справа вийшла на нічию користь.

У згаданому вище гамбурзькому часописі «Europacische mit wochentliche Zeitung», виданому у вересні 1649 року, немає суттєвих відмінностей між текстом договору, опублікованому М. Грушевським, і, на думку І. Крип’якевича, немає підстав вважати його неавтентичним. У згаданій книзі він пише: «Хоч Зборівський  договір був  важким ударом для високих планів гетьмана, все ж він був першим правним актом, на основі якого польський уряд визнавав Українську Військову (Козацьку) державу, яка проіснувала до 1864 року».  

– Українські території, відповідно до договору, були автономією у складі Речі Посполитої. Однак уряд її обирався Вищою Козацькою Радою і до його складу входили тільки козаки-українці. А що маємо сьогодні в незалежній Україні? Після обрання президентом В. Зеленського, який не приховує, що має єврейські коріння, німецька преса писала, що Україна на другому місці у світі (після Ізраїлю), де найвищі державні посади займають євреї. Адже тодішній прем’єр-міністр України В. Гройсман теж не приховував, що він єврей. А нещодавно текст присяги новообраних депутатів Верховної Ради України зачитував не хто інший, як єврей Йоффе. У 2009 році в одному з місцевих видань я опублікував  статтю «Зборівська битва  за Україну триває». Тоді Україна ще не мала московської військової агресії. А тепер має. Тож Зборівська битва за Україну продовжується! – підсумував народний депутат України I-го скликання Володимир Колінець. 

Іван Білий


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше