На Тернопільщину насувається грип. Пік захворюваності прогнозують у грудні та лютому. Цього року циркулюватиме вірус, з яким в області досі не стикалися, але він дуже схожий на пандемічний. Чи можна попередити захворювання, наскільки небезпечний новий вірус і як його лікувати, розповіли спеціалісти.
Обіцяють новий штам – «Мічиган»
На території області захворювання на гострі респіраторні вірусні інфекції утримується на рівні сезонного, не перевищує епідемічних порогів.
– Загальна захворюваність за останній тиждень склала 197 випадків на 100 тисяч населення. Це 85% до порогових значень. У порівнянні з попереднім тижнем спостерігаємо ріст захворюваності на 7%. Майже 60% з-поміж усіх захворілих – діти. Госпіталізовано за останній тиждень 88 осіб, із них – 77 діти, – каже лікар-епідеміолог ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Світлана Маціпура.
За прогнозами ВООЗ, на території України будуть циркулювати грип А/H1N1 – «Мічиган», грип А/H3N2 – «Гонконг», грип В – «Брісбен». Якщо з двома останніми тернополяни вже стикалися, то перший – «Мічиган» – новий для нас. Штами цих вірусів включені у вакцини проти грипу.
«Мічиган» за антигенною структурою подібний до грипу H1N1 «Каліфорнія» (пандемічний). Він швидко поширюється і має короткий інкубаційний період.
Медики прогнозують два підйоми захворюваності – у грудні та після новорічно-різдвяних свят – у кінці січня – на початку лютого.
– Зараз, перед епідемією, саме час розпочинати щеплення, – каже Світлана Маціпура. – В Україні зареєстровано чотири вакцини: нідерландська «Інфлувак», китайська «Інфлюанца ваксін», корейська «Джісіфлю» та французька «Ваксігрип». На сьогодні в аптечній мережі можна замовити тільки «Джісіфлю». Інші вакцини ще проходять перереєстрацію. Щеплень ще ніхто не робив, аптечна мережа приймає замовлення.
Перед вакцинацією обов’язково слід звернутися до лікаря. Щеплення можна проводити лише після огляду лікаря та його позитивної оцінки. Воно входить до категорії рекомендованих, тому тернополяни змушені купувати вакцину за власні кошти. Її орієнтовна вартість – 200-250 грн.
Як попередити грип?
Робити щеплення можна в будь-який період, навіть під час епідемії, але при цьому людина має бути абсолютно здоровою. Провести вакцинацію можна лише в кабінетах профщеплень. Лікар повинен прослідкувати, чи є реакції або ускладнення. За нашими спостереженнями, жодна людина із числа щеплених не захворіла. Реакцій та ускладнень після вакцинації за останні п’ять-шість років не було, – розповідає завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань лабораторного центру Марія Павельєва.
Із противірусних препаратів, які МОН рекомендує використовувати проти грипу, дієвими є лише два – «Таміфлю» і «Реленза». Перший уже можна придбати в аптеках. Інший поки не зареєстрований в Україні. Рекламовані імуностимулятори та імуномодулятори не чутливі до даного вірусу. Самостійно таких препаратів призначати не можна.
Дуже важливо розрізняти симптоми грипу та ГРВІ. Від цього залежить результат лікування.
– Для ГРВІ тривалість інкубаційного періоду становить від декількох годин до трьох діб. Це залежить від агресивності вірусу, кількості вірусних часток і стану захисних сил дихальної системи. Клінічними проявами є сухість, першіння у горлі, кашель із переходом у вологий, закладеність носа, чхання, зміна голосу, почервоніння кон’юнктиви, сльозотеча, підвищення температури, озноб, болі в суглобах, м’язах, загальна інтоксикація, може бути важка інтоксикація, яка проявляється нудотою і навіть знепритомненням, – пояснює головний позаштатний спеціаліст – інфекціоніст управління охорони здоров’я ТОДА Олена Герасименко. – У 2009 році захворювання проходило блискавично, з ускладненнями, швидко розвивалася пневмонія, що призводило до летальних випадків. Тому закликаємо звернути увагу на власне здоров’я, не лікуватися самостійно та звертатися за допомогою до лікарів.
Медики наголошують, що дуже важливо вчасно розпочати лікування. Якщо прийняти противірусні препарати у перші дні, то вже за дві-три доби можна втамувати захворювання. Є ймовірність того, що воно пройде в легкій формі. Але є категорія пацієнтів, яким з першого дня рекомендовано приймати антибіотики. Це люди з ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями, похилого віку тощо.
Для профілактики лікарі рекомендують пити такий напій: на три літра води – 100 грамів меду, три пропущені через м’ясорубку лимони і дві головки часнику. Пити по 50 мілілітрів двічі на день. Цей напій зміцнює імунітет та вбиває мікроби.
Також рекомендовано провітрювати приміщення, використовувати для очищення повітря евкаліптову олійку, уникати контактів із особами, які мають прояви інфекцій, часто мити руки, при проявах захворювання залишатися вдома.
Джерело: Тижневик "Номер один"