У християн триває Великий піст. У цей період віруючим рекомендовано виключити зі свого раціону всі продукти тваринного походження, у тому числі молоко, сир твердий, сир кисломолочний. Дефіцит білка може згубно позначитися на здоров’ї, саме тому тим, хто постить, радять додавати у своє щоденне меню якомога більше білка рослинного походження.
Сімейство бобових – це лідер за вмістом білка в рослинному світі. Фахівці уточнюють, що найкращим білковим представником бобових є соя: нею замінюють м’ясо, з неї роблять молоко і сир. Соєвий білок має цілий ряд позитивних функцій: він знижує холестерин, покращує роботу нирок і виводить з організму діоксин, який призводить до ракових захворювань. “Рослинним м’ясом” також називають квасолю. Серед інших популярних бобових – сочевиця, горох і нут.
Фахівці нагадують, що білки у бобових не мають у своєму складі декількох важливих для організму амінокислот, тому лікарі радять під час посту включити у свій раціон крупи і каші. Багато хто помилково вважає, що вони не містять білка, проте це не так. Наприклад, у 100 грамах гречки є присутніми 12,5 грама білка.
До числа багатих білком рослинних продуктів також входять горіхи. Проте слід пам’ятати, що, разом з цим, у них досить високий вміст жиру. Дієтологи рекомендують вживати в день не більше 30 грамів горіхів, а найбільш білковим з них називають арахіс.
Попри те, що овочі – це в першу чергу джерело вітамінів, серед них є і ті, що багаті на білок. До них належать шпинат, капуста, броколі, артишоки, картопля, морква, селера і спаржа. Зі свіжими фруктами і сухофруктами така ж ситуація, що і з овочами. Тим, що постять і вегетаріанцям, для отримання необхідної кількості білка слід вживати більше кураги, чорносливу, вишні, бананів, ківі й авокадо.
Юрій Дементьєв, заступник директора ТОЛЦ МОЗ України
Джерело: Тижневик "Номер один"