Напередодні Дня святого Валентина ми опитали різні категорії жителів обласного центру щодо ролі цього свята в їхньому житті. Як виявилось, тернопільських Валентин і Валентинів з днем їхнього святого тезки пов’язує лише назва імені. І асоціюється цей день здебільшого з молодіжним cвятом Закоханих, а не з їхніми іменинами.
Відомий тернопільський телеоператор Валентин Шмигун вважає День святого Валентина звичайним робочим днем, під час якого у нього ще й збільшується обсяг роботи.
– Не знаю, як для інших Валентинів, а для мене він є звичайним робочим днем. До того ж День святого Валентина через специфіку моєї професії зазвичай буває навіть більш завантаженим за всі решта. І ніякої романтики у своєму імені я не бачу. Бо виріс за совітів, а в ті часи Валентин вважалося звичайним іменем, навіть у розумінні декого – дівочим. За що навіть трохи потерпав від глузувань ровесників,- згадує Валентин Шмигун.
Із незабутніми сімейними миттєвостями, теплими святкуваннями разом із друзями та колегами пов’язує День святого Валентина відома тернопільська журналістка Валентина Баца.
– Мене назвали не на честь святого, якого в Україні десь в останні два десятиліття згадують щороку 14 лютого переважно з нагоди Дня закоханих. Принаймні тоді на моїй малій батьківщині – Хмельниччині, ані про нього, ані про це святкування ніхто не знав.
Мати найменувала мене на честь своєї талановитої однокласниці, яка була відмінницею з усіх предметів. А її звали саме Валентиною. Не знаю, чи я настільки була талановитою, як мамина подруга, але в школі навчалася, як моя бабуня казала, на п’ять. Тому мама тішилася, що не дарма мене так назвала.
Як і більшість людей, піддаюся загальній атмосфері цього святкування. Щороку з нетерпінням чекаю на цей день. Бо це – квіти, зустрічі, домашні посиденьки з друзями, колегами. З цим днем у мене особисто пов’язані незабутні сімейні миттєвості. Згадую, як наші діти – Мар’янка й Катруся – дарували нам із чоловіком маленькі презенти – сердечка з усмішками, декоративні свічки… Бережу їх як дорогу мені пам’ять про ті дні, коли ми всі жили разом,- сказала Валентина Баца.
Домогосподарка Валентина Павлишин відзначає свої іменини в інший день лютого. А своєю покровителькою вважає святу Валентину.
– Я сприймаю 14 лютого як свої іменини, однак це святкування відбувається за римо-католицьким стилем. Тож будучи християнкою православного обряду, відзначаю день ангела 23 лютого. Це – День святої Валентини, яку вважаю, переконавшись у цьому на життєвих прикладах, своєю покровителькою. Взагалі усі Валентини, яких я знаю, – сильні люди. І моєю хресною мамою теж була людина з цим ім’ям. Загалом свої іменини пов’язую із підтримкою вищих сил – тих же святих Валентина і Валентини. А вона є у кожному з нас.
Я не святкую Дня закоханих. Вважаю, якщо ти любиш людину, то не обов’язково чекати цього єдиного на рік дня, щоби продемонструвати до неї прояв кохання. Любов не можна приховати і тримати її до Дня святого Валентина. Людина проявляється у цьому так, як їй виходить. Інша людина повинна знати про її кохання до себе, щоби відповісти взаємністю або ж ні, – переконана Валентина Павлишин.
Будівельник Валентин Миргородський асоціює це свято з днем свого ангела. Однак він теж вважає, що проявляти любов і кохання до своєї другої половини треба щодня, а не раз на рік.
– Звичайно, певною мірою сприймаю це свято своїм днем ангела. З релігійної точки зору я до цього ставлюся позитивно. Однак не вважаю за потрібне з цієї нагоди робити пишне застілля з «народним гульдибосом». Для багатьох людей зрілого віку, на мою думку, це є ще одним приводом почастуватися «оковитою» і аж ніяк не продемонструвати свою любов до другої половини. Звісно, що для молоді це справжнє, наповнене романтикою святкування. І якщо нині я би був у їхньому віці, то робив би те ж саме. Бо День Валентина, або День закоханих, і є святом для молоді і юнацтва. А щодо прояву саме в цей день у вже дорослих людей любові й кохання до своєї другої половинки, то це треба робити щодня, а не раз на рік, – наголосив Валентин Миргородський.
Винятково молодіжним, романтичним святом, що не має прив’язки до дня свого ангела, вважає цей день літредактор Валентина Денчук.
– На мою думку, День святого Валентина не має прив’язки до імені, в тому числі й до мого. Це свято радше стосується Дня закоханих, аніж якогось дня ангела. До того ж воно є своєрідним проблиском весни. Бо День святого Валентина відзначають напередодні Стрітення Господнього, яке, окрім високодуховного релігійного значення, ще й символізує прихід весни. День святого Валентина, на моє переконання, – гарне і романтичне молодіжне святкування. Коли одна людина закохана в іншу і між ними є якісь взаємні почуття, тоді це їхнє свято. А всі інші лише можуть за цим споглядати і радіти за них, – сказала Валентина Денчук.
Особливим День Валентина є для менеджера регіонального Департаменту поштових послуг ПАТ «Укрпошта» Валентини Удич.
– День святого Валентина – найбільш виділений з усіх 365 днів року, який дає можливість показати своїй половинці ніжні почуття. День, в якому панує аура сердечок, шоколаду і романтичного настрою. Його святкую по-особливому, тому що в цей день народилася моя донька, також Валентина! Тому в сім’ї – спочатку день народження, дві Валентини і День закоханих! А 23 лютого Валентини знову про себе нагадують, бо це день нашого ангела! – каже пані Валентина Удич.
Дуже позитивно ставиться до Дня Валентина дизайнер Валентин Молодечкін.
– У цей день наше місто сяє усмішками, люди веселі, щасливі, дарують один одному подарунки, валентинки, дівчатам – квіти. На День Валентина мене вітають більше, ніж у день народження. Особисто я не святкую, вважаю його звичайним календарним днем, але мені подобається атмосфера цього свята, яка дарує щирі та радісні емоції, – розповів Валентин Молодечкін.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"