З 20 жовтня розпочався прийом документів для встановлення статусу учасника бойових дій добровольцям, які захищали або захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в складі добровольчих батальйонів. Відповідне рішення ухвалила комісія при Тернопільській ОДА.
Осіб для отримання статусу учасника-добровольця антитерористичної операції пропонуватимуть громадські організації (після відповідного подання комбатів чи начальників штабів), які й нестимуть персональну відповідальність за кожну подану кандидатуру.
– Стосовно кожного добровольця департамент соціального захисту населення обласної адміністрації формуватиме пакет документів, який у подальшому передадуть на розгляд комісії. Для уточнення чи підтвердження інформації, необхідної для прийняття рішення, заявників можуть особисто запросити на засідання комісії, – зазначив директор департаменту соцзахисту ТОДА Вадим Боярський.
Зауважимо, члени комісії прийняли рішення, що претендувати на даний статус можуть особи, які відслужили в зоні антитерористичної операції щонайменше 30 днів.
– Тривалість перебування в АТО 30 днів, як на мене, для бійців добровольчих батальйонів трохи забагато, адже зазвичай вони до передової значно ближче, ніж і самі військові частини Збройних сил України. Тому добровольці 30 днів можуть там і не перебувати. Натомість потрібно і фільтрувати тих осіб, які пробули в АТО два дні, а дехто навіть дві години, і їх прирівнювати до хлопців, які дійсно воюють, з моральної точки зору якось буде неправильно, – зауважила представник громадської організації «Об’єднання бойових побратимів» Катерина Бойко.
Погодившись із пропозицією пані Бойко, комісія у виняткових випадках буде присвоювати відповідний статус бійцям, які в АТО були й меншу кількість днів, якщо, наприклад, вони отримали поранення тощо. При цьому виконання бойових завдань у тилу, навіть якщо вони були за наказом комбата, швидше за все, до уваги комісією братися не будуть.
– Процес визнання та встановлення статусу учасника-добровольця АТО відбуватиметься максимально відкрито й прозоро. Статус, що отримають добровольці, прирівнюється до статусу учасника бойових дій та гарантуватиме пільги на території Тернопільської області. Сподіваємось, що вже з 2017 року добровольці АТО та їхні сім’ї зможуть користуватися ними, – зазначив голова громадської організації «Автомайдан Тернопіль» Дмитро Гайдуцький.
Крім вирішення питання щодо статусу учасника бойових дій, добровольцям та їхнім сім’ям обласна влада обіцяє сприяти у наданні іншої допомоги.
– Мова йде про оздоровлення, вирішення побутових проблем, а також матеріальну допомогу в рамках обласних програм «Учасник АТО» і «Турбота». До них будуть внесені зміни й, окрім учасників бойових дій з числа офіційних військових формувань, будуть включені і добровольці. Тобто всі пільги, які надаються згідно з обласними програмами, будуть доступними добровольцям з відповідним статусом і їх родинам, – наголосив голова комісії, заступник голови ОДА Юрій Юрик.
Зауважимо, що в програмі «Турбота» для надання допомоги учасникам АТО в 2016 році закладено 2,7 млн. грн. Цю суму в коридорах влади в рази обіцяють збільшити, адже у порівнянні з початком 2016 року кількість демобілізованих осіб зросла з 2000 до 3400, плюс до цієї програми мають долучити добровольців.
Громадські організації, а також особисто добровольці можуть самостійно подавати документи у каб. №246 Тернопільської ОДА. Довідки за номером телефону 0978515770 (секретар Ірина Василівна Теслюк).
Довідка
У Верховній Раді ще від 5 лютого 2015 року, на жаль, знаходиться без розгляду проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального захисту осіб, які добровільно захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: АТО, добровольці