Територією Тернопільської області проходить значна кількість ліній електропередач, які мають як місцеве, так і державне значення. Також розміщено багато трансформаторних підстанцій.
З метою забезпечення збереження вказаних електричних мереж, створення належних умов їхньої експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму необхідно дотримуватись Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року №209.
Встановлюються так звані охоронні зони електричних мереж уздовж повітряних ліній по обидві сторони від крайніх проводів: 2 метри – 220 В – 380 В; 10 метрів – 10 кВ; 15 метрів – 35 кВ; 20 метрів – 110 кВ; 30 метрів – 330 кВ; 40 метрів – 750 кВ.
По периметру трансформаторних підстанцій – на відстані 3 метри від огорожі або споруди. Уздовж підземних кабельних ліній електропередачі на відстань 1 метра по обидві сторони лінії. Уздовж повітряних ліній електропередачі і за периметром трансформаторних підстанцій, що знаходяться у лісових та інших зелених масивах, прокладаються просіки.
У разі самочинної посадки підприємствами або приватними особами дерев і інших багаторічних насаджень в охоронній зоні електричних мереж, роботи з приведення до належного стану просік виконуються за рахунок цих підприємств і осіб.
Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній електропередач, трансформаторних підстанцій:
– без представника енергопідприємства, у віданні якого перебувають ці
мережі, здійснювати вантажно-розвантажувальні та землечерпальні роботи, вирубання дерев, поливання сільськогосподарських культур та інші;
– перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
– зводити будівлі;
– влаштовувати звалища;
– складувати різні матеріали;
– розпалювати вогнища;
– підніматися на опори повітряних ліній;
– накидати різні предмети на лінії і трансформаторні підстанції;
– саджати дерева;
– влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту;
проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей;
– виконувати земляні роботи на глибині понад 0,3 метра, а на орних землях – на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання грунту (в охоронних зонах підземних кабельних ліній);
– скидати та зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини в охоронних зонах кабельних ліній;
– застосовувати землерийні машини і механізми у межах охоронної зони кабельних ліній;
– проїжджати в охоронних зонах повітряних ліній електропередач машинам і механізмам загальною висотою від поверхні дороги понад 4,5 метра з вантажем або без нього.
Місцеві органи виконавчої влади сприяють енергопідприємствам у роботі зі збереження електричних мереж, запобігання аваріям і ліквідації їх наслідків у діючих електромережах, а також у забезпеченні виконання правил всіма юридичними та фізичними особами.
Адміністрація ВАТ «Тернопільобленерго»
Джерело: Тижневик "Номер один"