Найсвіжіше:
• У Тернополі на одній з підстаніцій сталася аварія: частина міста знеструмлена • Тернопіль попрощався із загиблим на Донеччині письменником  • Конфлікт довкола будівлі колишньої Тернопільської телерадіокомпанії: погляд ветеранів • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду 
rss

Енергетики наголошують на дотриманні правил безпеки в охоронних зонах електромереж


Опубліковано: 19 Серпня 2017р. о 12:18

Розводити вогонь у будь-якому місці під лінією електропередач заборонено, адже людей може уразити електричним струмом через іонізоване повітря та дим, які є провідниками струму

Улітку ймовірність ураження електричним струмом збільшується. Це може статися під час активного відпочинку на природі, збирання врожаю чи при розведенні вогню під лініями електропередач. На небезпеку наражаються і діти, які граються неподалік трансформаторних підстанцій або високовольтних ліній електропередач.

Як свідчить статистика, основна причина травматизму струмом — необережність та незнання правил безпеки. Відтак у теплу пору як населенню, так і працівникам різних підприємств та установ треба дотримуватись правил безпеки на відпочинку та проведенні різних видів робіт в охоронних зонах енергооб’єктів. Адже лінії електропередач та інші електроустановки – об’єкти підвищеної небезпеки для здоров’я та життя людей.

Власне, чи дотримуються жителі Тернопілля правил поведінки в охоронних зонах і хто найчастіше ризикує потерпіти від невидимого та небезпечного струму, наша розмова з начальником служби ліній високовольтних мереж ВАТ “Тернопільобленерго” Іваном Богачем.

– Як відомо, навколо енергооб’єктів установлюються охоронні зони, в яких забороняються всі види господарської діяльності, а також не дозволяється зводити будинки, сараї, хліви, прибудови, робити огорожі з проводу і навіть поливати сільськогосподарські культури. Чи часто порушують встановлені обмеження мешканці й адміністрація підприємств?

– Уздовж усіх повітряних ліній електропередач встановлено охоронні зони у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань по 20 метрів для ліній напругою 110 кВ та по 15 і 10 метрів  для ліній напругою 35 і 10 кВ відповідно.

Правилами охорони електричних мереж обумовлено, що там не можна будувати житлових, громадських та дачних будинків, саджати дерев, розпалювати вогнищ, проводити заходи з великим скупченням людей, влаштовувати спортивні змагання, особливо із запуску моделей літальних апаратів чи закидання риболовних снастей.

Проте як фізичні особи, так і приватні підприємці без дозволів сільських, селищних та міських рад, відділів чи управлінь архітектури будують різні приміщення на земельних ділянках, що знаходяться в охоронній зоні.

Наші працівники обходять високовольтні лінії один раз у рік. І щороку в охоронній зоні виявляємо новобудови.   

– Стосовно незаконно зведених об’єктів інспекція Держенергонагляду робить приписи, аби обленерго вжило відповідних заходів щодо таких добудов. Що можна зробити, коли вже збудовано гараж, склад чи якусь іншу споруду?

– У разі виявлення порушень в охоронних зонах ми складаємо протоколи на порушників та направляємо їх на розгляд адмінкомісії, а також звертаємося у прокуратуру, аби винних притягнути до відповідальності. Відтак винуватці мають привести об’єкти у відповідність до вимог нормативних документів. Зокрема, дахи споруд в охоронних зонах повинні бути металеві, незгораючі і відповідним способом заземлені.

У разі аварійної ситуації — падіння провода на землю під час сильних вітрів чи ожеледі — виникає крокова напруга, внаслідок якої на відстані восьми метрів усе живе може бути уражене електричним струмом. Також падіння провода може викликати пожежу в цій зоні. Відповідно такі приміщення можуть згоріти.

– Чи становлять небезпеку дерева, які ростуть в охоронній зоні?

– Так, щороку  через падіння дерев на проводи повітряних ліній виникають аварійні ситуації, що призводять до знеструмлення споживачів та можуть призвести до загибелі людей  і тварин.

Дерева, які ростуть в охоронній зоні, якщо їхня висота перевищує відстань по горизонталі від гілок дерев до проводів повітряної ЛЕП, підлягають вирубці.

Землекористувачі повинні слідкувати за деревами, що ростуть на краю просік.

– Інша небезпека, що виникає в охоронних зонах, — низові пожежі, які призводять до відключення високовольтної лінії електропередач. У свою чергу, не тільки споживачі Тернопілля, а й сусідніх областей залишаються без електроенергії, а обленерго зазнає збитків через недовідпущену електроенергію. Крім того, для усунення пошкоджень аварійна бригада повинна виїжджати на місце відключення.

– На території нашої області є чимало болотистих місцевостей, де росте очерет. Часто такі місця розташовані під високовольтними лініями електропередач. На Тернопіллі визначено 14 трас на лініях ПЛ-35-110 кВ, під якими росте очерет. Зокрема на ПЛ -110 кВ “Бучач – Монастириська”, “Бучач – Микулинці”, “Чортків – Гусятин”. Власники земельних угідь та просто місцеві жителі мають звичку спалювати його. Такі дії можуть призвести до відключення повітряної лінії. Також останнім часом після збору врожаю всюди палять стерню, солому на полях, що знаходяться  в охоронних зонах ПЛ.

Зрештою, розводити вогонь у будь-якому місці під лінією електропередач заборонено, адже людей може уразити струмом через іонізоване повітря та дим, які є провідниками струму.

– Наступає пора збору врожаю. На полях розташовано чимало ліній електропередач. Якщо порушити правила безпеки, то трактористи чи  комбайнери можуть бути уражені електричним струмом.

– Колись у всіх сільськогосподарських підприємствах  та сільгосптехніках інженери з охорони праці чи техніки безпеки проводили роз’яснювальні бесіди з механізаторами про те, що косити можна тільки паралельно до ліній електропередач, а не упоперек ліній. Окрім того, під лінією можна проїжджати біля опори, де максимальна висота становить 10-16 метрів. Посередині лінії допускається провисання провода на відстань 6-7 метрів до землі. Висота ж сучасної сільськогосподарської техніки може мати 4,5 метра, а з піднятим знаряддям і більше.

Хочеться наголосити, що кожного року трапляються випадки, коли комбайни та трактори збивають електроопори, чим спричиняють аварійні ситуації та знеструмлення значної кількості споживачів, завдають значної матеріальної шкоди, механізатори ризикують загинути.

– А якщо техніка зупинилася прямо під лінією електропередач, що робити?

– Якщо вже сталося так, то бажано знайти механізми, які відтягли б її подалі від лінії. Але у жодному разі не можна тиснути на газ та заводити двигун. Це дозволяється на мінімальній відстані — хоча б за чотири метри від лінії електропередач. Адже при роботі двигуна йде викид гарячих вихлопних газів у повітря, що може спричинити відключення лінії електропередач. І через іонізацію повітря електричний струм може уразити як техніку, так і людей.


Джерело: Відділ по роботі з громадськістю ВАТ «Тернопільобленерго»





Новини
25 Листопада
24 Листопада
23 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше