Фермерське господарство «Гадз» під керівництво Героя України, депутата Тернопільської облради Петра Гадза, не стоїть на місці, постійно розвивається та впроваджує новітні технології, які позитивно оцінюють не лише в Україні, а й у світі.
Перші на світовому ринку!
Про досягнення господарства, перспективи та плани на майбутнє журналістам газети «Номер один» розповів директор із садівництва ФГ «Гадз» Тарас Мельник.
– Фермерське господарство «Гадз», яке було створене у 2012 році, зараз являється одним з найпотужніших виробників фруктів на території України, а в перспективі – у Європі. Згідно із внутрішнім розподілом, господарство розструктуризоване на три частини: садівниче господарство, розсадницький комплекс, а також логістичний центр із сортувальною лінією. В загальній площі господарство займає близько 600 га багаторічних насаджень. Основною культурою, яка вирощується, є яблуня. Проте значні площі займають груші та сливи,- розповідає Тарас Мельник.
До речі, розсадництвом, за словами Мельника, господарство почало займатися з 2014 року. На початках – для власних потреб. Проте зараз уже підписано контракти з декількома європейськими фірмами щодо задоволення їхніх потреб.
– У господарстві вирощуємо саджанці яблуні, груші, сливи, абрикоса, персика, черешні, які в майбутньому будуть експортуватися у такі країни, як Німеччина, Голландія, Бельгія, оскільки наші саджанці являються досить хорошим посадковим матеріалом для закладки промислових садів. Загальна площа розсадника займає близько 40 га, на яких вирощується 800 тис. саджанців,- продовжує Мельник.
Минулого року керівництвом господарства «Гадз» було поставлено завдання отримати сертифікат GlobalG.A.P, який дає змогу вийти на світові ринки щодо експорту яблук.
– Ми провели досить серйозну роботу, в результаті якої перші в Україні були нагороджені цим сертифікатом на експорт трьох видів продукції: яблуня, груша та слива. За допомоги Асоціації садоводів України були підписані міжнародні контракти з фірмами Німеччини, Голландії, Іспанії. Також з країнами Близького Сходу, зокрема Іраком, Іраном, Туреччиною, куди відправили перші партії продукції,- каже п.Тарас.
У минулому році фермерське господарство, за словами Тараса Мельника, отримало перший великий валовий збір яблук, зокрема близько 15 тис. тонн. Середня врожайність з гектара, залежно від віку насаджень, склала від 15 до 60 тонн.
– Це є досить хорошим результатом для українського ринку. Також ми працюємо практично з усіма супермаркетами України, намагаємось у період цвітіння контрактувати врожай, аби в майбутньому бути застрахованими та продавати яблука за найвищими цінами. Також у 2016 році було здано в експлуатацію сховище на 10 тис. тонн з умовою зберігання яблук в регульованому газовому середовищі, що дає нам змогу бути присутніми на ринку практично цілий рік і продавати яблука досить хорошої якості. Також було закуплено сортувальну лінію, яка дає змогу сортувати яблука, калібрувати їх, тим самим отримувати додаткову вартість продукції. На даному етапі ми можемо продавати яблука практично у всіх видах фасованої продукції – як у поліетиленових пакетах, так і картонних ящиках. Далі ми ставимо перед собою мету бути представленими на ринку у вигляді перероблених продуктів. У 2017 році в осінній період плануємо запуск однієї з найпотужніших сушильних ліній із виробництва сухофруктів та яблучних чіпсів, а також введення в експлуатацію потужної лінії заморозки, яка даватиме змогу нам заморожувати від 4 до 5 тонн продукту в годину. Зокрема, під це ми плануємо закласти досить серйозні площі ягідних культур, а також розпочали роботу з місцевим населенням щодо можливості надання їм садибного матеріалу, аби вони вирощували його на своїх присадибних ділянках і вже готовий продукт здавали нам. Ми ж,у свою чергу, готові його купувати та переробляти,- пояснює директор із садівництва.
У планах – ягідна галузь
Попри стабільно успішну роботу, господарству доводиться стикатися також із труднощами, від яких, на жаль, ніхто не застрахований.
– Зараз садоводи України стикаються з досить серйозними труднощами. Перш за все – це нестабільність кліматичних умов. Останні три роки ми спостерігаємо весняні приморозки, які завдають досить серйозних уражень насадженням. Другою проблемою є недостатня кількість опадів. І третє – це втрата одного з найбільших ринків збуту, проте це дало нам можливість освоювати більш стратегічні ринки Європи та світу, – пояснює Тарас Мельник.
Та попри труднощі, фермерське господарство під керівництвом Петра Гадза не зупиняється та продовжує розвиватися. Адже від його успішності залежить не лише прибуток, а й забезпечення робочими місцями місцевого населення.
– Садівництво є одним зі структурних підрозділів сільського господарства, де задіяно найбільше людей на одному гектарі насаджень. Зокрема, такі садівничі господарства створюються не лише для того, щоб задовольняти власні потреби, а й підтримувати місцеве населення, надавати йому роботу з хорошою зарплатнею. Також це дає можливість інвестувати гроші в село, підтримувати ряд соціальних програм. Залежно від періоду вегетації, у господарстві працює від 100 до 700 чоловік посезонно. Та коли насадження вступлять у масове плодоношення, ми можемо забезпечити роботою близько 2000 чол. нашого регіону,- продовжує п. Тарас.
З часом робочих місць може стати значно більше, адже, за словами Тараса Мельника, у рамках господарства планують охопити ще одну сферу – це ягідництво.
– На даний момент розглядаємо розширення площ господарства. Плануємо переходити на інші види культур, зокрема ягідні (малина, ожина, смородина). Ведуться консультації та переговори про посадку досить великих блоків фундука та волоського горіха. Взагалі ягідництво є досить популяризованим у Європі, зокрема це є заморожений продукт, висушений, який потім використовується у різних кондитерських напрямках, також у домашніх умовах. Тому наше господарство планує закласти великі масиви ягідних культур. Це буде у перспективі хорошим напрямком, адже ми можемо залучити велику кількість сільського населення. Зокрема, на один гектар нам буде потрібно близько 20-30 працівників у період збору врожаю. А якщо ці площі будуть досягати 200 га, то ми зможемо задіяти 2-3 тис. чол. на ягідництві в сезон,- підсумував Тарас Мельник.
Джерело: Тижневик "Номер один"