Спортсмени добре знають, що виграти звання чемпіона набагато легше, ніж його втримати. Цей свого роду подвиг вдався футбольній команді ФК «Тернопіль-Педуніверситет», яка у неймовірній боротьбі зуміла вдруге поспіль стати кращою в чемпіонаті України серед вузів. Причому «золото» тернопільські студенти вибороли у фінальному матчі проти чернівецького «Університету» – на його полі, з палкими місцевими вболівальниками та симпатіями суддівської бригади.
Зміна поколінь
Ні для кого не секрет, що футбол на Тернопільщині переживає період занепаду. Лише один фактаж говорить про це. Головна команда області – ФК «Тернопіль» – за крок від вильоту з першої ліги, три тернопільські колективи пасуть задніх в аматорській лізі України, скандал навколо обласної федерації футболу Володимира Мариновського, як наслідок – виключення її членів ФФУ. Однак є в області оазис, де попри всі негаразди вміють високо тримати футбольну марку. Це – Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка. Команда цього вузу являється постійним учасником футбольного чемпіонату серед вузів, починаючи з 2006 року, десять разів виборювала право грати у фінальній його частині, навіть були чемпіоном (2010 рік) і «бронзовим» (2010 р.) призером студентського чемпіонату Європи. А минулого року вперше стали володарями золотих нагород у чемпіонаті України серед вузів.
Підтвердити це звання у новому сезоні було дуже непросто, адже в команді відбулася зміна поколінь. На зміну досвідченим Тарасу Гром’яку, Юрію Соколовському, Ігорям Сороцькому та Козовику прийшла необстріляна молодь, яка ще не нюхала пороху великого футболу, а з минулорічного «золотого» фіналу залишилося лише четверо футболістів – Ігор Курило, Юрій Заставецький, Артур Дорі та Іван Тарабалка.
Важка дорога до фіналу
Оновлений ФК «Тернопіль-Педуніверситет» пробивався до вирішальних матчів через горнило відбіркових змагань. На груповій стадії тернополяни посіли лише друге місце, пропустивши поперед себе чернівецький «Університет», з яким доля випаде знову зустрітися у фіналі. Щоб потрапити до вирішальних матчів сезону, тернопільським студентам довелося у матчах плей-оф зустрітися з одеською командою «Юнга-Морська академія». Долю двоматчевого протистояння вирішив один гол – 1:1 в Одесі і 1:0 – в Тернополі.
Далі настала черга вирішальних матчів. Господарем фінальної пульки стала команда «Буревісник», яка представляє Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича. Щоб зекономити кошти на проживанні та харчуванні, тернополяни не мешкали у Чернівцях, а після кожного поєдинку поверталися додому. Незважаючи на 160-кілометрові автобусні переїзди лише в один бік (спортсмени знають, як непросто грати, як кажуть, із «коліс»), тернопільські футболісти підтвердили свій високий клас.
Героєм півфінального поєдинку з командою податкового університету з Ірпіня став Артур Дорі. Він на початку другого тайму майстерно реалізував вихід віч-на-віч, чим приніс команді путівку до фіналу. Там на наших студентів чекав принциповий суперник – чернівецький «Університет». У загалом непростому поєдинку на полі суперника, якого несамовито підтримувала місцева публіка і якому симпатизувала суддівська бригада, проблем додавав ще й рясний дощ, який не припинявся весь матч. В основний час голів забито не було. Тернополяни більше контролювали м’яча, мали певну ігрову перевагу, але чернівчанам вдавалися дуже небезпечні контратаки. Близьким до взяття воріт був нападник ФК «Тернопіль-Педуніверситет» Юрій Захарків, котрий пробивав головою після флангового навісу, однак воротар суперника зіграв надійно. В іншому епізоді Іван Тарабалка завдавав удару з розвороту в нижній кут воріт, але і цього разу кіпер зіграв надійно. Також зовсім поруч зі штангою пройшов м’яч після удару головою Ігоря Курила. Загалом останній проявив свої справжні лідерські якості, і не в останню чергу завдяки його надійній грі суперник не зумів вразити воріт Івана Рогаля. Хоча, по правді кажучи, і фортуна того дня була на боці наших земляків. Так в одному випадку чернівчанин не реалізував чистого виходу на тернопільського воротаря, а в іншому, після удару зі штрафного, м’яч поцілив у поперечину.
Фартовий Рогаль
По завершенні основного часу та чотирьох компенсованих хвилин командам довелося одразу пробивати серію післяматчевих пенальті. Як це завжди буває після виснажливих поєдинків, мало знаходиться гравців, які погоджуються брати участь у футбольній лотереї. Наставник тернополян Василь Івегеш сам вибрав п’ятірку достойних. Під четвертим номером пенальті мав пробивати Валентин Білик, але той одразу взяв «відвід», сказавши, що не відчуває в собі сил. Довелося робити заміну і цей удар доручили Артуру Дорі. Як згодом виявилось, саме він не зумів відзначитися з «точки», але це не завадило тернопільським студентам святкувати перемогу.
Отож першим точним пенальті було від Ігоря Курила. Суперник не зумів переграти Івана Рогаля, який витягнув м’яча з правого нижнього кута. Далі влучним був наш капітан Юрій Заставецький, однак і суперник не помилився. Без проблем реалізував свій шанс Дмитро Стриєшин. І тут своє вагоме слово знову взяв наш воротар. Цього разу він відбив м’яча вже з лівого кута. При рахунку 3:1 на користь ФК «Тернопіль-Педуніверситет» до м’яча підійшов Артур Дорі, котрий у разі влучної реалізації міг принести своїй команді перемогу. Але той не зумів справитися з нервами та не переграв воротаря суперника. Після того, як удар ще одного чернівчанина був точним, рахунок скоротився до мінімуму. Місцеві вболівальники сподівалися, що їхній воротар створить ще одне диво. Однак холоднокровність продемонстрував наш нападник Юрій Захарків, удар якого став «золотим». 4:2 – з таким рахунком у серії пенальті перемогу святкувала тернопільська команда. У цю мить потрібно було бачити реакцію на цю звитягу тренера Василя Петровича Івегеша, на очах якого з’явилися сльози. Тільки він знає, стільки сил і поту довелося пролити, щоб його підопічні зуміли знову стати кращою студентською командою країни. Не стримував своїх емоцій і ректор вузу Володимир Петрович Кравець, котрий спеціально приїхав на матч, а після його успішного завершення персонально привітав кожного футболіста з цією вікторією. Як відомо, пан Кравець цього року залишає свою посаду, на якій пропрацював 27 років. А тому подібні позитивні емоції – це, мабуть, один з найприємніших подарунків для нього. Можливо, не всі знають, що в далекому 1972 році, він, молодий викладач, був тренером… жіночої команди «Буревісник» (педінститут), яка проводила товариський матч зі збірною ДСТ «Авангард».
А тим часом під звуки відомого синглу «We Are the Champions» («Ми чемпіони») британського гурту «Queen» тернополяни отримували заслужені нагороди. Їх вручав особисто президент Всеукраїнської футбольної асоціації студентів Іван Крулько. Окремі відзнаки отримали Ігор Курило, як кращий захисник, та Артур Дорі – кращий гравець студентського чемпіонату України.
Чи поїдуть чемпіони до Португалії?
Тепер на ФК «Тернопіль-Педуніверситет» чекає ще одне випробування. Як студентський чемпіон, наші земляки отримали право представляти державу на європейському форумі, який у липні проходитиме в Португалії. Але для цього потрібні значні фінанси. Найперше – 2 тисячі євро вступного внеску. Плюс кошти на переїзд, проживання та харчування. Свого часу подібні змагання, які відбувалися в Польщі, коштували для тернопільської делегації близько 100 тисяч гривень, на той час 12,5 тисячі доларів. Орієнтовно на таку ж або й більшу суму «зелених», зважаючи, що Польща і Португалія знаходяться у різних кінцях Європи, потрібно розраховувати цього разу. Чи вдасться її відшукати? Це вже запитання до керівництва Асоціації студентського футболу, а також міста Тернополя та вузу.
Віталій Попович, Тернопіль-Чернівці-Тернопіль
ФІНАЛ
ФК «Тернопіль-Педуніверситет» – «Університет» (Чернівці) – 0:0, по пен. – 4:2.
25 травня. Чернівці. Стадіон «Буковина».
ФК «Тернопіль-Педуніверситет»: Рогаль, Курило, Стриєшин, Тарабалка, Бойчук, Заставецький, Білик, Мострянський (Захарків, 46), І. Когут (Коваленко, 70), М. Когут, Дорі.
Післяматчеві пенальті реалізували: І. Курило, Ю. Заставецький, Д. Стриєшин, Ю. Захарків, не реалізував – А. Дорі.
Джерело: Тижневик "Номер один"