Варикозне захворювання відоме з давніх-давен, про що свідчать численні згадки про нього в історичних документах. Згадки про варикоз можна зустріти в єгипетських папірусах, Візантійському зведенні законів про медицину. Цю недугу в давнину нерідко іменували такою, «що збиває з ніг». Лікувати варикоз у свій час намагалися, щоправда, без особливих успіхів, видатні лікарі минулого – Гіппократ, Авіценна, Гален і Парацельс. В Україні здавна варикоз лікували методами народної медицини.
За статистикою хронічні захворювання вен нижніх кінцівок є одними з найпоширеніших серед дорослого населення. Їхні ускладнення і фонові хвороби, такі як дерматити, екзема, кровотечі, тромбоз і трофічні виразки, часто призводять до тривалої втрати працездатності, а іноді є причиною інвалідності.
Нам пощастило, адже живемо у той час, коли варикоз лікують безболісно та за мінімум часу. Оперативні втручання проходять при повній свідомості пацієнта, і після отримання рекомендацій він сміливо йде додому. Про лікування варикозу та коли можна ставати на ноги після операції, розповів лікар-хірург, флеболог Олег П’ятничка. Лікар запевняє, що варикоз потребує лікування, жодна мазь, пігулка чи тим паче п’явки не допоможуть людині, яка страждає варикозним розширенням вен.
«Обстежуючи венозну систему, обов’язково слід поглянути і на артеріальну, дуже часто захворювання артеріальної системи є причинами венозної патології»
– Розкажіть детальніше про венозні захворювання.
– У нашому організмі є судини. Це артерії, по яких кров доходить до органів, вени, по яких кров відходить від органів, і лімфатичні судини. Найчастіше страждає венозна система ніг. Захворювання венозної системи ніг відомі ще з часів Гіппократа, вже тоді люди придумували способи лікування. Венозна система ніг має поверхневу та глибоку системи. Переважно людей турбує те, що вони бачать, тобто поверхнева система. Але при огляді медики повинні обстежити і глибоку, і поверхневу, і навіть перфорантну систему ніг (яка з’єднує обидві системи). Аби поставити діагноз, флеболог повинен не лише провести УЗД венозної системи ніг, а й вен таза та черевної порожнини. Оскільки в людей, котрі мають зайву вагу, перетискання вен, які є мобільними й гнучкими, відбувається дуже часто, внаслідок цього опухають кінцівки.
– Ви говорите про досконале вивчення людського організму, перш ніж поставити діагноз чи призначити оперативне втручання. Яка у Вас практика?
– У 2006 році я захистив кандидатську дисертацію зі шлункових кровотеч. На той час я був ургентним хірургом. Згодом перекваліфікувався на судинну хірургію. Дуже великий досвід у мене в операціях саме на венах. Тому коли я кажу, що тримав вену в руках, я не жартую (сміється,- авт.). Уперше в області ми почали оперувати перфорантні вени ендоскопічним методом (без розрізів). Також першими ввели лазерне лікування поверхневих вен. Перед тим як говорити пацієнту, що потрібне оперативне втручання, слід розібратися в найменших дрібницях. У цьому й полягає філософія флебології. Надзвичайно цікава наука, і дуже радий, що вже понад 15 років працюю в даному напрямку і маю сотню здорових пацієнтів.
– Варикоз – найпоширеніше захворювання вен, а які ще патології існують?
– Є дуже багато стадій варикозу. Окрім цього, зустрічається клапанна неспроможність або гіпертензія глибокої венозної системи. Вона може бути спровокована клапанною неспроможністю, коли артерія перетискає вену надлишковою масою тіла, зовнішніми тисками пухлин тощо. Ми вже не говоримо про післятромботичні синдроми, котрі також становлять загрозу людському здоров’ю. До прикладу, Європа винесла дану патологію на перше місце з дообстеження. Такі хвороби називають прихованими. Уявіть собі, що є пацієнти, які лікують хребет, бешиху (рожа) через банальне недообстеження. Обстежуючи венозну систему, обов’язково слід поглянути і на артеріальну. Дуже часто захворювання артеріальної системи є причинами венозної патології.
– Чи може варикозне захворювання передатися генетично?
– 75% займає генетика. Люди, котрі мають варикоз, це генетично обумовлена хвороба. Якщо в батька чи матері є варикоз, це не означає, що в їхніх дітей він також буде, але у внуків може проявитися. Тобто ця хвороба може перестрибувати через покоління. Але мають бути провокуючі фактори. Для дівчат – вагітність. Важливо прийти до флеболога до вагітності, адже під час носіння дитини матка, котра росте, здійснює тиск на глибоку вену. Для чоловіків провокуючим фактором є цигарки та сидячий спосіб життя. Куріння настільки сильно впливає на наші вени, що ви не можете собі уявити. Викурюючи цигарку, ніхто не задумується, який шалений удар отримують наші вени. Із сидячим способом життя проблеми у всіх. Не втомлюся повторювати, що потрібно ходити. Вийдіть раз в день із квартири, офісу, пройдіться хоча б 500 метрів в одну сторону і назад. Їдучи в далеку подорож, не стійте на заправці і каву пийте, а походіть навіть довкола машини. Напружуйте нижні м’язи (гомілкові), і ваші вени скажуть вам дякую.
«Рухайся, поки здоровий, бо коли захворієш, тоді будеш змушений рухатися через біль»
– Чим загрожує варикоз?
– Найгрізніші ускладнення – тромби. Спрогнозувати, коли вони з’являться, ніхто не може. Дуже часто зустрічаю проблему, коли людина вийшла від мене і через невеликий проміжок часу звертається, бо не може стати на ноги, вони опухлі через те, що розвинувся тромб. Це може статися будь-де: в літаку, в авто, в дорозі, вдома. Тому нехтувати не можна. Наступним складним моментом є кровотечі. Вена, яка знаходиться під шкірою, запалюється, збільшується і роз’їдає шкіру, котра в один момент тріскає, і починається масивна крововтрата. У мене була 76-річна пацієнтка, яка щороку проходила обстеження, бо боялася появи тромбів. Але одного дня вона прийшла і розповіла, що вже тричі її возили до шпиталю, бо вени тріскали. Окрім цього, варикоз грозить трофічними виразками (рани). У цьому випадку відбувається оперативне втручання. І дуже часто чую від пацієнтів, що в першу ніч після операції вони спокійно сплять, бо ми забираємо больовий синдром.
– Як лікується варикоз на даний час?
– У нашій клініці одразу після операції пацієнт іде додому. Почнімо з того, що лікар-флеболог повинен мати у своєму арсеналі весь набір лікувальних технік стосовно варикозу. Він не може володіти лише однією. Варто зважати на пацієнта, на можливі протипокази та стан усього організму. Є доказова база, яка створена провідними клініками Європи та Північної Америки. Найбільша доказовість – 1А. Найменша – 3Б. У всьому світі варикозна хвороба – це 100-відсоткові покази за клінічними питаннями до її ліквідації. Чому варикозне розширення вен ще називають мішковою хворобою, з латинської мови «варикс» означає «мішок». Ми маємо розуміти, що «мішки», які утворилися і які є значно помітними, тонкими вже не стануть. Жодна народна медицина, а особливо п’явки, вам не допоможе. Нікого не слухайте, що на вени можна ставити п’явки, це заборонено. Якщо взяти оперативне втручання, то 1А – це внутрішньо-судинна абляція варикозних вен. До речі, у світі це називають процедурою, а не операцією. Знаходимо крайню (хвору) точку найбільшої варикозної вени, заходимо в неї спеціальним інтродюсером, через нього вводимо катетер, ним шукаємо клапан, який є первинною проблемою варикозної хвороби. Все це відбувається під контролем УЗД-апарата, знеболюємо лише вену. Під час операції вільно спілкуюся з пацієнтами, вони розповідають про свої відчуття, дітей, родину. Катетер має «золоту» головку (7см), коли він потрапляє у хворе місце, апарат сам, так би мовити, «заварює» рану і повідомляє, що можна рухатися далі. Після процедури хворий одягає спеціальні панчохи, отримує рекомендації і може йти додому. Лише даний метод знеболення дозволяє пацієнту йти вільно додому. Єдине, що я прошу, наголошую для всіх, ви повинні гуляти до 60 хвилин після процедури. Це буде найкращою профілактикою будь-яких ускладнень.
– Відомо, що є також лазерний метод лікування, розкажіть про нього.
– Так. Цей метод у Тернополі існує з 2009 року, ми першими започаткували його. Результати досить хороші. А ще є такий метод, як клейова абляція. Процедура дуже схожа, відмінність у тому, що в попередній техніці ми використовуємо тепло, а тут усередину вени вводиться спеціальна речовина, її можна по-простому назвати клеєм, який заклеює хвору вену. Звісно, має право на життя і класична операція. До речі, я своїм пацієнтам пропоную три різних види лікування, не нав’язую вищеописані два методи. Якщо людина більше довіряє все ж таки класичному оперативному втручанню, я даю направлення у шпиталь, де сам і оперую пацієнта. Звісно, про ранню активацію мови не може бути, але вибір за пацієнтом.
– Як запобігти варикозу?
– Ні для кого не секрет, що взуття на високих підборах негативно впливає не лише на вени, а й на опорно-рухову систему. Я не раджу замінювати підбори на кросівки. Проте на щодень оберіть взуття, де підбори мають не вище 5 см. Профілактика полягає у відмові від паління, у контролі власної ваги. Беззмістовно лікувати будь-яку хворобу, якщо через власний живіт ви не бачите пальців на ногах. Вени не потребують індивідуальної дієти або окремого продукту, але зловживати всім підряд не слід. Багато рухайтеся. Рух – це життя. Рухайся, поки здоровий, бо коли захворієш, тоді будеш змушений рухатися через біль. Також зверніть увагу на ваші симптоми, якщо ви сьогодні відчуваєте тягнучий біль, важкість у ногах, біль при натиску, припухлість, почервоніння (локальне, масивне), то завтра ми хочемо бачити вас у себе. Не тягніть час, не довіряйте рекламі, де кажуть, що гель допоможе при варикозі, це все неправда. Гель допомагає, коли оперативного втручання робити не слід або ж після нього, але не замість.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: варикоз, вени, Олег П'ятничка, тернопіль, тромби, флеболог