Те, що жінка в багатьох соціальних ситуаціях буває безсилою, тоді як для чоловіка відсутні перепони, я бачила в житті не раз. Дратувало? Так. Викликало розпач? І таке бувало. Хотілося щось змінити? Безумовно. Незважаючи на те, що наша країна в законодавчому полі хоч повільно, але рухається до гендерної рівності, найважче подолати стереотипи в людських головах. Саме тому у співпраці із Волинським прес-клубом наша редакція впродовж півроку створила та поширила понад півсотні публікацій, де ретельно проаналізовані популярні наративи про жіночу слабкість та другосортність, а ще показані історії жінок, котрі досягли успіху в різних начебто «чоловічих» сферах. А також показали, що стереотипні судження в багатьох випадках стосуються і чоловіків, наприклад – в умовно «жіночих» сферах.
Тішить, що багато наших читачок і читачів з великою цікавістю знайомилися з темами та підтримували нас. Хоча й знаходилися вічно невдоволені хейтери, але, на щастя, одиниці. Ми дізналися і розповіли про те, як на Тернопільщині створюються шелтери та кімнати прихистку для потерпілих від домашнього насильства, скільки місцевих жінок служать у війську, грають у футбол та освоюють «чоловічі» професії, як працюється чоловікам на «жіночій» роботі… Наші героїні й герої розповідали, як гендерні стереотипи зламали чи могли зламати їхнє життя, а ще – як вони самі досягали успіху всупереч стереотипам.
Завершуючи піврічну роботу, ми провели на своєму сайті опитування про те, чи знаєте ви про концепцію гендерної рівності в Україні. І хоча результати ще далекі від бажаних, але й сказати, що «все пропало», не можна.
Загалом, 31% опитаних взагалі нічого не знають і не цікавляться гендерною тематикою. Ще 25% зізналися, що знають мало, бо тема їм не цікава. Водночас 16% добре володіють темою і вміють захищати свої права, а 25% оцінили свої знання на середньому рівні.
Згідно з Конституцією України, усі громадяни рівні перед законом, мають рівні права і свободи, а привілеїв чи обмежень не може бути ані за расою, ані за місцем проживання, ані за етнічною приналежністю, ані за політичними, релігійними поглядами, ані за мовними ознаками та (!) статтю. Також в Україні прийнято низку законів, які закріпили гендерну рівність в різних сферах, один із найважливіших із них – Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Верховна рада підтримала ратифікацію Стамбульської конвенції (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами), яка набула чинності для України 1 листопада 2022 року. На міжнародній арені Україна слідує принципам Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 та документам стратегічного планування, які гарантують рівень прав жінок і чоловіків у ЗСУ. Торік Верховна Рада ухвалила Закон щодо криміналізації сексизму «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі».
Це лише поверхневий екскурс в законодавчі площини, в яких ще досі лежать не розглянутими важливі законопроєкти, але помалу таки народжуються нові закони та зміни до існуючих, якими закріплюється гендерна рівність. Бо приходити в цивілізовану демократичну сім’ю європейських держав із середньовічними поглядами на жінок та чоловіків якось нам дуже не пасує.
Однак для подолання гендерної дискримінації в нашому суспільстві самих законів мало. І тут дуже велику роль відіграють чисельні громадські організації, жіночі рухи та медіа, котрі виконують саме просвітницьку роботу, детально, на прикладах і порівняннях руйнуючи по камінчику стереотипний граніт у мізках.
Про гендерну рівність потрібно ще кричати, і то голосно. Як бачимо з нашого невеличкого опитування, до її повноцінної реалізації в повсякденному житті ще далеко. Але крок за кроком і день за днем ми до цього рухаємося. І ми дуже раді, що наша редакція долучилася до цього процесу. Віримо, що створені нами публікації принесуть не лише інформаційну користь, а й зможуть змінити комусь життя на краще.
Матеріал створено за сприяння Волинського прес-клубу
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: гендер, гендерні стереотипи, гендерна рівність