Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла • На Тернопільщині поховали уродженця Києва, котрий загинув у Курській області • Передчасно пішла із життя депутатка Гусятинськоі селищної ради • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 21 листопада • Церебральна кома: у лікарні на Вінничині помер 53-річний воїн з Тернопільщини • Найвідоміше підприємство Тернопільщини змінило голову правління • Вісім місяців надій та сподівань: війна забрала життя водія саперного взводу з Тернопільщини • На Тернопільщині втратили бронювання робітники аграрного сектору • Ще один син Підгаєччини віддав своє життя за Батьківщину • Бандити вимагали неіснуючий борг у підприємця з Тернопільщини • Дітей та дорослих залякують: з’явилися нові деталі про скандальну спецшколу на Тернопільщині • Професійне виготовлення бірок для одягу: від ідеї до реалізації • Тернопільську міськраду cуд зобов’язав укласти охоронний договір щодо пам’ятки архітектури • Командир гармати з Тернопільщини відтепер повний кавалер ордена «За мужність» • У Тернополі водій спровокував ДТП, в якій постраждало четверо людей
rss

Гендиректор перинатального центру «Мати і дитина» Віктор Овчарук: «Ми працюємо над тим, щоби наш пологовий будинок став європейським»


Опубліковано: 13 Вересня 2021р. о 22:20

У листопаді 2020 року генеральним директором Тернопільського обласного центру «Мати і дитина» став ексголова обласної ради Віктор Овчарук. З його приходом у перинатальному центрі одразу відбулися суттєві зміни. Зокрема, змінилася організація надання допомоги вагітним і породіллям та умови перебування у пологовому. Комфорт для пацієнта та професійна допомога – це основний акцент у роботі працівників центру. Детальніше про зміни, напрацювання та плани на майбутнє Віктор Вікторович розповів нашому виданню.

«Кухня, холодильник, телевізор і двоспальне ліжко у палаті»

– Наша основна мета полягає в тому, щоби майбутня матір була повністю впевнена у своїй безпеці, – розповідає Віктор Овчарук. – Розуміючи, що медична реформа диктує свої правила, наше завдання – зробити так, щоби пацієнт хотів перебувати в нашому закладі. Хочу відзначити, що правила реформи полягають саме у безпечних умовах як для матерів, дітей, так і для тих жінок, які отримують оперативну медичну допомогу. Зараз ми помітили суттєвий приріст пацієнтів, які проходять профілактичний огляд чи йдуть на гінекологічні операції, ну і, звичайно, майбутніх матерів, які обрали саме наш перинатальний центр для народження своїх діток.

Однією зі знакових змін є відкриття п’яти палат покращеного комфорту, які максимально наближені до домашніх умов, де є своя кухня, холодильник, телевізор, двоспальне ліжко, санвузол. Більше того, при першій можливості кількість таких палат ми будемо збільшувати, адже нам важливо, щоби матір та дитина почувалися комфортно та захищено у стінах нашого центру.

Покращення матеріально-технічної бази також є для нас великим досягненням. Ми торік були опорним закладом, який надавав медичну допомогу ковідним пацієнтам. Щоби ця допомога була якісною, вдалося придбати чотири апарати експертного класу ШВЛ, також за власні кошти та допомогу управління охорони здоров’я ТОДА були закуплені оксигенатори та пульсоксиметри, щоби краще контролювати стан пацієнтів.

– Досі у майбутніх матерів виникає запитання, чи вже дозволено партнерські пологи, адже відомо, що у Вашому центрі така практика була дуже поширеною?

У період пандемії партнерські пологи були заборонені. Вважаю, що це правильно. Адже на даний час ми повинні думати про ризик зараження для оточуючих. Тому на час гострого періоду такі заходи необхідно застосовувати. Коли почався спад захворювання, партнерські пологи відновили. На сьогодні вони відбуваються з дотриманням відповідних правил – дистанція, наявність маски тощо.

Усі пацієнти, які поступають до нас, здають ПЛР-тести. До того ж ми маємо можливість робити імуноферментні аналізи на гостру та хронічну форму COVID-19, якщо це потрібно. Тобто, якщо тест позитивний, ми можемо пацієнта додатково продіагностувати. Вважаю, що експрес-тести повинні залишитися на постійній умові, адже вірус мутує і ризик все одно є. У лікувальному закладі це потенційна небезпека, тому ми повинні зробити все для того, аби вберегти інших пацієнтів, а хворого – ізолювати.

– Відомо, що у центрі нещодавно завершився капітальний ремонт.

– Так, ми завершили ремонт гінекологічного відділення, де раніше перебували ковідні пацієнти. З нашого центру зняли статус ковідної лікарні, тепер у цих приміщеннях надаватиметься допомога пацієнтам з маленьким терміном вагітності (до 22 тижнів). Майбутні мами перебуватимуть у нових палатах зі всіма зручностями, де їм буде комфортно, а допомога надаватиметься на найвищому рівні.

– Чи відбулися значні кадрові зміни в перинатальному центрі з Вашим приходом, насамперед у плані запрошення кваліфікованих спеціалістів?

Звичайно. До прикладу, я запросив на роботу Богдана Омеляновича Ониськіва. Це людина з величезним досвідом роботи не тільки в наданні медичної допомоги, а й в організаційних питаннях. Людина, яка пройшла серйозний життєвий шлях. Він обіймав посаду обласного акушер-гінеколога, начальника управління охорони здоров’я ТОДА. На мій погляд, підсилення кадрової політики такими людьми в перинатальному центрі дасть позитивні результати. Також дуже хочу бачити у наших стінах професійного лікаря УЗД Світлану Михайлівну Ониськів. Загалом ми завжди раді бачити в себе фахівців високого рівня.

– Доводилося чути, що у перинатальному центрі змінився режим роботи. У зв’язку з чим це сталося?

На даний час відбувається реорганізація роботи жіночої консультації. Ми переходимо на двозмінний режим роботи, тобто консультація буде працювати з 8 ранку до 20 години – у дві зміни. І це ж стосується кабінетів УЗД. У суботу ми також будемо працювати до 13-ої години. Це робиться для того, аби кожен пацієнт мав доступ до надання медичної допомоги, зокрема для попередження тих чи інших захворювань, патологій.

«Ми виходили дитину, яка народилася у 26 тижнів з вагою 540 грамів»

За останній місяць у перинатальному центрі народилося багато двійнят…

– Народження двійні для нас – завжди велика й радісна подія. Тут варто сказати, що в перинатальному центрі є відділення реанімації новонароджених, якого немає в жодному лікувальному закладі при пологових будинках. Ті дітки, які народжуються передчасно, які потребують надання реанімаційної допомоги, мають можливість негайно її отримати. Інші лікувальні установи викликають бригаду з дитячої обласної лікарні, і вже там дітям надається реанімаційна допомога. Ми ж маємо власне відділення. І тут варто розуміти, що термін вагітності при пологах є дуже важливим для дитини. Як правило, двійня хоче з’явитися на світ швидше, відповідно інтенсивна допомога їм також потрібна. Тому вважаю, що реанімаційне відділення новонароджених – це передусім безпечний момент, особливо для матерів. Від 1 червня у нас 14 жінок народили двійнят, ще одна народила трійню. Всім дітям було надано якісну медичну допомогу, всі виписані додому.

А ще маємо випадок, яким варто пишатися: ми виходили дитину, яка народилася у 26 тижнів з вагою 540 грамів. За 66 днів маля виросло, окріпло, його вага становить 1600 г, і дитятко переведуть в обласну дитячу лікарню для подальшого огляду спеціалістами. Я пишаюся своїм колективом, вони великі молодці!

Перинатальний центр у Тернополі – другий пологовий будинок в Україні, який широко застосовує метод епідуральної анестезії. Розкажіть детальніше, адже такий метод знеболення оповитий багатьма міфами.

– Епідуральні знеболення в пологах обирають 95% жінок, які народжують у нас. Бувають випадки, коли жінка потрапляє у пологовий будинок в той час, коли вже пізно знеболювати, але більшість жінок все ж хочуть народжувати без болю. І це правильно! На сьогоднішній день ми маємо можливість працювати з американською школою акушерів-гінекологів та анестезіологів, які передають нам свій досвід зі знеболення та з підбору дози. Жінка не відчуває болю, водночас вона перебуває при свідомості, ходить, спілкується з родиною. Пологи з такою процедурою перебігають краще. Коли жінка відчуває біль, вона зажата, у свою чергу це впливає на момент відкриття шийки матки. А процес епідурального знеболення дає розслаблення і можливість керувати своїм тілом, відчуттями.

Епідуральна анестезія не впливає на дитину. Американська школа, яка має не один десяток років практики в цьому, не повідомляла про те, що діти, які були народженні в період знеболення, розвиваються якось по-іншому. Так само міфом є те, що в майбутньому жінка потерпатиме від певних ускладнень. У нашому центрі епідуральне знеболення відбувається під УЗД-контролем. Важливий момент – ми не наполягаємо на анестезії, це не протокольна панацея, а вибір жінки.

– Ви сказали про вибір жінки, а як щодо народження дитини шляхом кесарського розтину? Чи може жінка обрати сама такий вид народження дитини?  

– Є загальноприйняті норми та накази щодо надання допомоги у перинатальних центрах. Жінка повинна народжувати природним шляхом (з епідуральним знеболенням – це також природний шлях). Нам відомі випадки, коли жінка висловлює своє бажання щодо кесарського розтину. Тут швидше мають місце чисто психологічні причини. Може бути страх перед пологами та болем, недостатня поінформованість і боязнь народження нездорової дитини. Відповідно до протоколів, є чітко визначені правила, коли можна робити кесарський розтин, ми їх дотримуємось. Ми не йдемо всупереч загальноприйнятим нормам. Природний шлях є найбезпечнішим для матері та її дитини, адже так створила природа. Там, де є покази до такого виду родорозрішення, ми їх дотримуємось. Працює команда фахівців, яка надає медичну допомогу якісно, швидко та згідно зі всіма нормами.

«Попередив  колектив: ніхто не може вимагати чи наполягати на оплаті своїх послуг»

– Нам відомо, що з Вашим приходом змінилися правила надання медичної допомоги, що саме Ви впровадили?

Моїм завданням було зробити безкоштовним надання медичної допомоги, тобто забезпечення лікарськими засобами. Сьогодні жодній жінці, яка поступає в перинатальний центр, не дається список для того, щоби вона купила лікарські препарати. Якщо жінка прийшла на пологи, вона має з собою лише власні речі та ті, які потрібні для малюка. Нами закуплено достатньо лікарських засобів, щоби ми могли безкоштовно надати всю допомогу. Вважаю, що це правильно, і так буде надалі. Ми постараємося зробити все можливе для того, аби співпраця з НСЗУ була плідною. У нас є і благодійні кошти, які для нас також важливі. Це кошти, за які ми створюємо умови, за них забезпечуємо повністю клініко-лабораторний процес обстеження. На сьогоднішній день жінці не потрібно йти в приватну клініку і здавати дороговартісні аналізи (на гормони, наприклад), все це можна зробити у нас. Ми ввели ті лабораторні обстеження, яких не було, але вони були потрібні для надання консультації та встановлення правильного діагнозу.

Ще одним важливим напрацюванням стало придбання УЗД-апарата експертного класу 4D. Він чітко відображає дитину та її стан, матір може спостерігати за її рухами, чути серцебиття. Також придбали гістероскоп – апарат, який діагностує ті чи інші захворювання порожнини матки. Усі жінки, яким надається хірургічна допомога, проходять гістероскопію для того, щоб ми розуміли об’єм операції. 

Гостре та наболіле запитання: скільки вартує народитися на світ?

– На сьогоднішній день у перинатальному центрі «Мати і дитина» ніхто не має права вимагати від жінки чи її родичів гроші за надання медичної допомоги. Я це суворо контролюю. Сміливо кажу: якщо я почую від когось скаргу про те, що хтось щось вимагав, така людина покине свою посаду. Я попередив весь колектив: ніхто не може наполягати на оплаті своїх послуг. Чудово розумію соціально-економічне становище держави і кожної сім’ї, але такі речі, як окрема «подяка у конверті», вважаю неприпустимими. Для мене важливо зберігати прозорі відносини з пацієнтами. На сьогоднішній день НСЗУ повністю оплачує пологи, ми забезпечуємо медикаментами, тому жінка не повинна нічого окремо платити. Я хочу, щоби знали всі: у нас ви народжуєте дитину без жодних доплат, і ставлення лікарів до пацієнта не залежить від розміру вашого гаманця.

«Нам потрібно 6 мільйонів гривень від обласної ради»

– Чи розглядається Вами питання підняття заробітної плати своїм працівникам?

– Звичайно. На сьогоднішній день переді мною стоїть завдання, щоби працівники отримували більші заробітні плати. Шляхом замін, доплат, надбавок, премій. Є деякі питання, котрі обмежені законом. Але також я розумію, що як керівник, повинен знайти метод, як дати людям те, чого вони заслуговують, тобто більшої зарплатні.

– Чи сприяє на даний час Тернопільська обласна рада перинатальному центру?

– Ми чекаємо на допомогу від них. Дитяча та доросла реанімація у нас ще в поганих умовах. У 2020 році було виділено близько 5 мільйонів гривень, за ці кошти нам вдалося перекрити дах над гінекологією, приступили до ремонту дитячої та дорослої реанімації, але наштовхнулися на суттєву проблему. Під час ремонтів не були враховані кілька моментів попередніх років, умовно кажучи, на папері вони були зроблені, а по факту – ні. Тому ми зупинили ремонтні роботи й виділені кошти були повернуті в обласну раду. Очікували, що в 2021 році вони знову надійдуть, але, на жаль, їх немає. Умови, в яких працюють лікарі в дитячій реанімації, не є придатними: у двох кімнатах надається допомога, в одній – сім апаратів ШВЛ, а в іншій – компресори, які підтримують їх. Я неодноразово просив обласну раду, писав листи, але, на жаль… Нам потрібно хоча би 6 мільйонів, за ці кошти завершимо ремонт, який розпочали в минулому році, і повністю забезпечимо дитячу та дорослу реанімації. Ми ж не знаємо, якій кількості дітей завтра знадобиться реанімаційна допомога. Кожне життя дороге, тому нам необхідні умови для якісного надання медичної допомоги та порятунку життя.

– Які маєте напрацювання на майбутнє?

– Для початку хочу сказати, що пишаюся тим, що на базі нашого центру розташовані дві кафедри медичного університету, де є науковці, професори, які допомагають у лікувальному та діагностичному процесі. Коли була пандемія, ми організовано зі світилами медицини обговорювали призначення та методику лікування кожного пацієнта.

Хочу, аби перинатальний центр був європейського зразка. У нас буде рецепція, а не реєстратура. Питання черг буде знято. Введемо телефонний прийом, жінок будуть консультувати та супроводжувати, записуватимуть на прийом до лікарів та нагадуватимуть їм про візит. Також після виписки з медичного закладу їхнє самопочуття буде контролюватися, і через певний період часу їх запросять на профілактичний огляд. Хочу, аби жінки, які прийшли до нашого центру, відчували, що про них дбають, піклуються, що їхнє здоров’я важливе для нас. Також у скорому часі у нас з’явиться мамограф, і жінки, старші 40 років, котрі будуть приходити до нас на прийом, безкоштовно проходитимуть обстеження.

– На завершення, наших читачів цікавить питання, а чи оперуєте особисто Ви?

– Можливо, для когось це буде несподіваною новиною, але навіть будучи головою обласної ради, у вихідні я чергував у лікарні. Я жодного дня не переривав медичного стажу, тому повинен був поєднувати роботу голови облради і лікаря. Я не міг зрадити свій фах. А коли є повага і любов до своєї професії, ти зможеш поєднати все!


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,





Новини
21 Листопада
20 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше