Тернопільський обласний комунальний протитуберкульозний диспансер є лікувально-профілактичною установою, що забезпечує кваліфіковану, спеціалізовану медичну допомогу хворим на туберкульоз. Лікарня пройшла державну акредитацію, підтверджуючи першу категорію медичного обслуговування населення. Показники її діяльності відповідають прийнятим стандартам і носять стабільний характер. З 2002 року посаду головного лікаря займає людина, котра реорганізувала хірургічну службу диспансеру, розширила територію відділень, провела капітальний ремонт покрівель головного корпусу, створила другу операційну, організувала відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії на шість ліжок. Це – хірург Вадим Дмитрович Рудик. Саме він і поділився з нами інформацією стосовно такого небезпечного, але цілком виліковного захворювання, як туберкульоз.
«Не кожна людина, яка є у контакті із хворим, може заразитися туберкульозом»
– Вадиме Дмитровичу, що ж це за захворювання?
– Туберкульоз належить до особливо небезпечних інфекційних захворювань. Зараження проходить повітряно-крапельним шляхом. Для того, аби заразитися цією недугою, має бути джерело, тобто інша людина, яка виділяє міко бактерії туберкульозу. Одразу розвію міф щодо захворюваності: не кожна людина, яка є у контакті із хворим, може заразитися туберкульозом. Перш за все впливає понижений імунітет, хронічні захворювання, знижена опірність організму, якщо всі ці фактори людина має, це також не дає 100%, що ви заразитеся цією хворобою. Звісно, вірогідність при цих факторах зростає. Доведено, що один пацієнт, котрий виділяє бактерії, при можливому контакті заражає від 15 до 20 здорових людей у рік.
– Чи є статистика стосовно нашої області?
– Так. За показниками наша область входить у трійку тих, які мають найнижчу захворюваність на цю недугу. За смертністю наша область займає одне з найнижчих місць від цієї хвороби. У даному випадку відіграє роль вчасне та повноцінне діагностування, лабораторне обстеження, повноцінне безкоштовне лікування. Всі медичні препарати є у наявності.
– Хто підпадає під найбільший ризик захворюваності?
– Більшість це чоловіки, молоді люди, вони хворіють у працездатному віці. Але найбільшу кількість становлять малозабезпечені люди (безхатьки), особи, котрі ведуть катастрофічно нездоровий спосіб життя (алкозалежні, наркозалежні). Стосовно людей, які мають тютюнову залежність, то вони, звісно, також потрапляють до числа людей, які хворіють туберкульозом. Усі негативні фактори сприяють тотальному пониженню імунної системи, а отже, ризик збільшується.
– Чи може медицина попередити спалах туберкульозу?
–З 2000 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу, яка досі залишається. Порівняно з країнами Європи, скажімо Німеччиною, наш показник майже у сім разів вищий. Україна займає третє місце в Європі з захворюваності на туберкульоз. Тому поки не буде чіткого усвідомлення та відповідальності за своє життя, за здоров’я своїх ближніх, ці цифри зростатимуть. Люди звикли до думки, що держава повинна робити все для того, аби вони не захворіли. Це не так. Кожен відповідає за себе сам. Психологія наших людей така, що із профілактичною метою вони не звертаються до медиків, щоби вияснити стан свого здоров’я. Свідомих людей є одиниці. Раніше ми проводили масове флюорографічне обстеження. Було пересувне медичне обладнання, яке возили в райони, в села, де проводили масову флюорографію. Близько шести років це не проводиться. Звісно, дякуючи таким методам, ми виявляли хворих і вчасно надавали їм допомогу. На даний час медична реформа стала іншою. Лікар, з яким підписали декларацію, повинен контролювати, коли було проведено останнє обстеження, і виписувати направлення до найближчого медичного закладу.
«85% наших пацієнтів стають здоровими, вони повноцінно повертаються до звичного життя»
– Які можливості має Ваш диспансер?
– Вчасна діагностика. Медичне обладнання, яке дозволяє за чотири години дати чіткий розгорнутий аналіз мокротиння і визначити, виділяє пацієнт мікобактерії чи ні. Також є апарат комп’ютерної томографії. Створено абсолютно всі умови для того, щоби вчасно виявити проблемута при можливості надати допомогу. Стосовно лікування, то воно проводиться близько 4-6 місяців, якщо раніше це було близько року. За цей період пацієнт може бути повністю знебацилений та відправлений на амбулаторне лікування. Також у нас є можливість визначати, як поводяться бактерії, якщо на них не впливає лікування. Якщо стан пацієнта погіршується, ми підбираємо схеми лікування та слідкуємо, як поводиться бактерія при взаємодії з іншими лікуючими засобами. І робимо це до тих пір, поки пацієнт не буде почуватися краще. 85% хворих стають здоровими, вони повноцінно повертаються до звичного життя, ходять на роботу. 15% – це люди, котрі нехтують лікуванням, несерйозно ставляться до лікування та оздоровлення.
– Чи можуть наявні ознаки насторожити людину?
– Перший прояв, з яким можна зіткнутися, – це кашель, що протягом двох тижнів не проходить. Ви думаєте, що це банальний запальний процес, і приймаєте протизапальні засоби, намагаєтесь боротися з кашлем, а результату немає. Звертайтеся до лікаря. Проведіть рентгенологічне обстеження. Кашель може бути ознакою не лише туберкульозу, а й онкологічного захворювання, пневмонії. До ознак можна віднести втрату ваги, із настанням вечора збільшене потовиділення, втрата апетиту.
– Чи хворіють діти?
– За останніх п’ять років було від однієї до трьох дітей у рік. За 2018 рік маємо одну дитину. Статистика ведеться і по підлітках. Коли мова йде про дитячий туберкульоз, то варто говорити про сімейне захворювання на цю недугу. Через контакт із хворим, споживання їжі з одного посуду дитина заражається. У такому випадку ми обстежуємо всю сім’ю.
– Стосовно медичного персоналу, чи є ризик для них?
– Звісно, ризик у них підвищений, хоча статистика щодо захворюваності за останні роки суттєво впала. Персонал працює як із людьми-бациловиділювачами, так і зі знебациленими пацієнтами. На коридорах та у палатах встановлено бактерицидні лампи, котрі вбивають туберкульозну паличку. Персонал використовує засоби індивідуального захисту. Палату двічі на день миють дезінфікуючим розчином.
– Як вберегти себе від туберкульозу?
– Мова піде про імунітет. Якщо людина дотримується правил здорового способу життя, не зловживає шкідливими звичками, займається спортом і слідкує за споживанням їжі, підтримує своє здоров’я. Коли імунна система має можливість боротися, вона це робить. У дитячому віці проводити щеплення. Якщо в країнах Європи батьки можуть дозволити собі не робити його, то в нашій країні, яка стоїть на третьому місці, це обов’язково. У старшому віці раз на два роки проходити флюорографічне обстеження. І бути свідомим за себе та за інших людей. Насправді люди не розуміють, яку колосальну небезпеку вони несуть через халатне відношення до свого здоров’я. До прикладу, у маршрутці тридцять людей. Один із них хворий, котрий не знає про це, і чхнувши декілька разів, одну людину він може заразити. Тому будьте розсудливими, не соромтеся звертатись до лікарів, робити флюорографію, вона у нас безкоштовна. Пам’ятайте, туберкульоз – виліковна хвороба. Хірургічні втручання проводяться вкрай рідко і на дуже запущених стадіях, але і після такого лікування людина почувається краще і продовжує свій звичний ритм життя. Не ставте під загрозу чуже життя.
Соломія Вершигора
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
За даними Центру медичної статистики МОЗ, в Україні за 2018 р. кількість уперше зареєстрованих захворювань на туберкульоз включно з його рецидивами становила 26 321 або 62,3 на 100 000 населення, що на 2,5% менше, ніж у 2017 р. (63,9 на 100 000). Захворюваність на туберкульоз серед дітей, яка тісно пов’язана з туберкульозом у дорослих, мала тенденцію також до зниження – на 4,3% (із 9,3 до 8,9 на 100 000 дітей віком до 14 років включно). Показник захворюваності на туберкульоз серед підлітків в Україні зменшився на 18,4% (із 23,3 до 19,0 на 100 000 дітей віком 15-17 років включно). Захворюваність на активний туберкульоз у поєднанні із хворобою, зумовленою вірусом імунодефіциту людини, за 2018 р. порівняно з 2017 р. мала тенденцію до зростання – на 3% (із 13,3 до 13,7 на 100 000 населення). Захворюваність на туберкульоз серед працівників закладів охорони здоров’я України за 2018 р. зменшилась на 6,3% порівняно з 2017 р. (відповідно 6,0 проти 6,4 на 10 000 працівників ЗОЗ).
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Вадим Рудик, газета "Номер один", новини Тернопільщини, новини Тернополя, тубдиспансер