Асоціація футболу Тернопільщини продовжує підбивати підсумки футбольного сезону 2024 року. На черзі – «Вікнини» з Вікна, які посіли восьме місце у першій лізі. До розмови ми запросили головного тренера команди Ростислава Степановича Ціха.
– Ростиславе Степановичу, якими були завдання на чемпіонат перед Вами та футболістами?
– Завдання, як такого не було, наш президент Василь Іванович Ванярха намагався зберегти команду у Вікні обласного рівня, щоби місцеві вболівальники, які вже звикли до хорошого рівня футболу, мали куди піти у неділю. Особисто я перед гравцями поставив ціль – бути у першій п’ятірці. На жаль, цього завдання не виконали, хоча по самій грі, її структурі, десь там повинні були бути.
– Оцініть у загальному виступ суттєво омолодженої команди «Вікнини» у сезоні-2024?
– Якщо брати зміст гри, то «Вікнини» зіграли досить не погано, а якщо взяти підсумкове місце в турнірній таблиці, то оцінка негативна.
– На Ваш погляд, які головні причини того, що так різниться гра команди з її результатом?
– Найголовніша наша проблема – це реалізація, адже практично в кожному матчі створювали багато гольових моментів, однак втілити їх у забиті м’ячі далеко не завжди вдавалося. Також хотілося, звичайно, щоби було менше дитячих помилок, яких ми допускали, але без цього нікуди, адже молоді гравці ще таки вчиться футболу. Вплинув на нашу гру і арбітраж. Були помилки суддівських бригад. До прикладу, ми забивали м’ячі, а асистенти арбітра піднімали прапорець, сигналізуючи, що був офсайд, хоча, на мій погляд, в кількох випадках цього не було. Також мали місце моменти, коли в наші ворота забивалися голи з порушенням правил, однак арбітри фолів не фіксували.
– Які, на Ваш погляд, матчі «Вікнин» були найкращими у чемпіонаті, а які провальними?
– Як не дивно, найкращі наші матчі були з «Поділлям» з Васильківців (більшість фахівців вважали цю команду безперечним фаворитом нашої ліги), у яких ми не відчули радості. Найперше відзначу кубковий поєдинок на виїзді, в якому ми перемогли «подолян» в основний час 3:1, при чому, у першому таймі переграли досвідченого суперника за всіма футбольними канонами. У другому таймі в нас була певна доля везіння, що суперник не зумів відзначити. Тим не менше, я переконаний, що ми мали «закривати» той матч в основний час, але цього не сталося, гру було переведено в овер-тайм. А в додатковий час пропустити ще одного м’яча і змушені були зійти з кубкової дистанції. Також вартий уваги домашній матч з цим ж суперником у чемпіонаті, в якому програли 1:3, однак якісь гри моїх підопічних була дуже хорошою. Можу виділити один провальний поєдинок, в якому вдома програли 0:5 «Соколу» з В. Березовиці. Є ряд причин такого невдало результату. У нас у суботу, за день до матчу з «Соколом», була важка гра на штучному полі в рамках ДЮФЛ України у Києві. Відповідно відбилася на нашій грі довга дорога назад плюс зміна погодних умов – з +30 до +7 градусів з дощем та вітром. У першому таймі тієї зустрічі було 0:0, при одному незарахованому в ворота гостей голу. А в другому таймі 16-17 річні футболісти просто не витримали, банально стали, а досвідчений суперник цим скористався.
– Хто був лідером вікнянської команди в цьому сезону?
– Важливу роль у нашій команді відіграв центральний нападник Назарій Локоть, котрого інколи використовував на лівому фланзі атаки. Однак і в нього були, як хороші матчі, так і невдалі, а ще він був відсутній на кількох поєдинках через різноманітного роду пошкодження. На хорошому рівні провів сезон один з найдосвідченіших наших гравців, хоча й теж молодий Арсен Шейко. Також стабільно відіграли – Станіслав Швед, Максим Цвян та Сергій Кривий.
– А чи були такі футболісти «Вікнин», які не зуміли ввійти в дорослий футбол і повалили сезон?
– Таких у нас не було. Я розумів, що стабільності від молодих футболістів важко вимагати. З перемінним успіхом грали всі, хтось показував кращі матчі, хтось – гірші, все залежало від налаштування на гру та в якому фізичному стані той чи інший футболіст підходив до поєдинку. До прикладу, беремо кубкові матчі з «Поділля». Після домашньої поразки 0:2 нас вже списували з рахунків, однак було неймовірне бажання у гравців показати, що та невдача – випадкова. Тому за відповідного налаштування вдалося показати дуже хорошу гру і, як підсумок в основний час перемогли 3:1. Але в додатковому часі не вистачило досвіду кубкових матчів і ми пропустили гол, який вирішив долю двоматчевого протистояння.
– Пане Ростиславе, вважаєте, цей рік був корисним для Ваших молодих хлопців у цей непростий перехідний період?
– Все залежить від того, що той чи інший футболіст візьме для себе від цього чемпіонату. Якщо візьмуть все те, що було корисним, то точно сезон для них можна записати в актив, коли ж «задируть» носа і подумають, що вони великі футболісти, тобі буде негатив. У загальному, як мені здається, для більшості наших молодих виконавців сезон-2024 має піти на користь.
– Особисто Ви, як тренер, розчарувалися, що «Вікнини» не ввійшли до першої п’ятірки команд ліги і не зможуть з наступного року грати у вищій лізі?
– Прикро, звичайно, але трагедії робити не варто. Адже в нас зібралася команда з молодих хлопців, для яких це був лише перший досвід дорослого футболу.
– Пане Ростиславе, чи не складно було одночасно і керувати діями хлопців, і в чималій кількісті матчів самому грати?
– Для мене це вже не перший подібний досвід. Цього року починав сезон в основі, бо треба було, щоби молоді футболісти відчули опору на полі. Згодом, якщо переглянути статистку, я досить багато матчів, або не грав, або виходив, за потреби, на заміну. А, здебільшого, давав грати своїм вихованцям, адже відчував, що вони вже можуть на рівних діяти з дорослими виконавцями. По ходу деяких поєдинків потрібно було нав’язати супернику боротьбу, тоді я міг вийти на поле. А коли потрібно було додати командної швидкості, чого я по віку зробити не міг, відповідно залишався виключно на тренерському містку біля бровки поля.
– Назвіть символічну збірну «Вікнин» зразка 2024 року.
ؘ– У нашій команді не було такого, щоби з матчу в матч на поле виходили одні й ті ж виконавці. В нас було багато матчів, тому я постійно проводив ротацію. У «Вікнин» не було жодного футболіста, який би відіграв всі матчі від стартового свистка. Як мінімум 4-5 поєдинків за сезон навіть лідери розпочинали з лави запасних. Це було свідоме рішення, прагнув давати трішки більше часу всім гравцям, щоби вони відчували, що таке дорослий футбол. У принципі, по ходу чемпіонату багато гравців змінювали позиції, шукав для них оптимальні місця на футбольному полі, застосовував різні схеми гри. Десь вдавалося після цих змін грати краще, десь – ні, водночас отримував для себе інформацію, яку використовував для користі команди у наступних поєдинках.
Саме тому, у символічній збірні, на деяких позиціях буду називати по два гравці:
– Воротар – Владислав Оснік/Ілля Мазурок
Центральні захисники – Арсен Шейко та Богдан Замора/Юрій Дереворіз
Лівий захисник – Станіслав Швед
Правий захисник – Олександр П’ятничко/Дмитро Чорнобай
Центральні півзахисники – Сергій Кривий
Піднападники – Максим Цвян та Валентин Лазорко/Роман Боднар
Лівий півзахисник – Дмитро Дударєв/Назар Біняшевський
Правий півзахисник – Дмитро Шарун/Владислав Катрук
Нападник – Назарій Локоть/Олександр Кацаба
– Хто найбільше допомагав команді з Вікна пройти цей непростий футбольний марафон?
– Весь фінансовий тягар прийняв на себе наш президент, відомий на Гусятинщині аграрій Василь Іванович Ванярха. Незважаючи на зайнятість, він практично всі наші матчі відвідав, радів перемогам «Вікнини» і засмучувався поразкам. За це від себе і всіх футболістів висловлюю йому слова вдячності.
– Як оціните загалом цьогорічний чемпіонат Тернопільської області в плані організації?
– Можна було б краще. Поясню чому. Перед початком сезону я повідомив керівництво Асоціації, що восени команда паралельно виступатиме у ДЮФЛ України по суботах. Тому просив це врахувати і в календарі поставити кілька наших матчів на будні дні, як це було зроблено з поєдинками представників Тернопільщини, які беруть участь в аматорському чемпіонаті України. У підсумку, цього зроблено не було і, мені самому довелося домовляти з представниками команд-суперниць. Деякі йшли на поступки, деякі – ні. Відповідно ряд матчів обласного чемпіонату довелося грати два дні поспіль – у суботу та неділю. Не завжди це йшло нам на користь, про сумнозвісний матч з «Соколом» я вже згадував. Хотілося би, щоби всі команди-учасниці чемпіонату області, які представлять Тернопільщину всеукраїнських змаганнях, знаходилися в рівних умовах.
– Якщо говорити загалом про сезон, що завершився, на Ваш погляд – все по ділу і лідери – це саме ті команди, які показували найкращу гру?
– Перші дві позиції – повністю справедливі, там питань не може бути жодних. Третім призером став «Сокіл» і їх можна привітати. Хоча, на цю позицію, на мій погляд, претендували навіть не три команди – «Сокіл», ФК «Нараїв» та «Збруч-Агробізнес», а будь-яка інша команда, в тому числі і «Вікнини», при вдалося збігу обставин могли зачепитися за «бронзу». У першій лізі я не побачив відвертого аутсайдера, всі колективи між собою в більшості матчів грали практично на рівних. Хто трішки більше заслужив, або до кого була примхливішою фортуна, той і виграв та на фініші сезону зайняв вище місце у турнірній таблиці. Так сталося, що «Сокіл» здобув у цій конкурентній боротьбі більше очок, відповідно заслужено виборов третє місце.
– Чи вже накреслені в «Вікнин» плани на 2025 рік?
– Плани накреслені, разом з тим не все він нас залежить. Кількох гравців хочуть бачити в своєму складі професійні клуби. Будемо дивитися, хто в команді залишиться і від того відштовхуватимемося та думатимемо, де нам грати далі. Зрозуміло, місце в першій обласній лізі для нас заброньовано, можливо, якщо дозволять, будемо проситися до вищої ліги. Щоби мати хоча б по дві офіційні гри на тиждень, є думки, щоби спробувати свої сили в чемпіонаті України серед аматорів (тут потрібно мати довшу лавку запасних, можливо доведеться запрошувати своїх вихованців 2006 року народження) або ж виступати в ДЮФЛ України у першій лізі U-19. Це все поки що розмиті плани і кінцевої ясності на разі немає.
Статистика виступів футболістів «Вікнин» у чемпіонаті області 2024 р.
№ |
Гравець |
Дата народження |
М |
Г |
ЖК |
ЧК |
Хв |
1 |
Біняшевський Н. В. |
03.07.2008 |
15 |
0 |
1 |
0 |
1036 |
2 |
Боднар Р. С. |
13.10.2009 |
4 |
0 |
0 |
0 |
128 |
4 |
Дереворіз Ю. Р. |
04.04.2008 |
13 |
0 |
0 |
0 |
767 |
5 |
Дударєв Д. В. |
06.11.2008 |
15 |
0 |
0 |
0 |
940 |
6 |
Замора Б. Я. |
26.03.2008 |
14 |
2 |
0 |
0 |
999 |
8 |
Катрук В. Р. |
15.07.2007 |
11 |
1 |
3 |
0 |
749 |
9 |
Кацаба О. С. |
03.04.2007 |
8 |
2 |
1 |
0 |
329 |
10 |
Кривий С. В. |
01.02.2008 |
16 |
0 |
1 |
0 |
1171 |
11 |
Лазорко В. А. |
01.02.2008 |
14 |
0 |
1 |
0 |
1007 |
12 |
Лодинський М. Я. |
30.07.1986 |
7 |
0 |
2 |
0 |
78 |
13 |
Локоть Н. Д. |
26.10.2008 |
13 |
6 |
1 |
0 |
983 |
14 |
Мазурок І. С. |
28.06.2008 |
8 |
0 |
0 |
0 |
732 |
15 |
Оснік В. В. |
05.01.2008 |
9 |
0 |
1 |
0 |
786 |
16 |
Подедворний М. А. |
17.08.2006 |
1 |
0 |
0 |
0 |
11 |
17 |
П’ятничко О. Р. |
15.06.2008 |
11 |
0 |
2 |
0 |
928 |
19 |
Сарабун А. Б. |
12.03.2005 |
5 |
0 |
1 |
0 |
56 |
20 |
Сторожук В. В. |
28.05.2008 |
1 |
0 |
0 |
0 |
2 |
21 |
Цвян М. П. |
20.08.2008 |
12 |
0 |
4 |
0 |
772 |
22 |
Ціх Р. С. |
25.08.1987 |
13 |
3 |
2 |
0 |
1048 |
23 |
Чіх Я. І. |
10.06.2002 |
3 |
0 |
0 |
0 |
5 |
24 |
Чорнобай Д. Є. |
17.06.2008 |
12 |
0 |
0 |
0 |
628 |
25 |
Шарун Д. А. |
29.05.2008 |
16 |
2 |
1 |
0 |
1063 |
26 |
Швед С. В. |
13.11.2008 |
15 |
0 |
0 |
0 |
1137 |
27 |
Шейко А. О. |
20.08.2006 |
14 |
2 |
5 |
0 |
1334 |
28 |
Шупер Р. І. |
27.10.1993 |
2 |
0 |
0 |
0 |
12 |
Присяжнюк Назарій (“Зелені леви”) |
1а/г |
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн