В Україні щороку вирощується в усіх формах господарств до 23 млн. тонн картоплі. Якщо десять років тому врожай бульб із гектара становив 100 центнерів, то у 2017 році цей показник сягнув уже 170 центнерів з гектара. У середньому на людину в місяць треба 7 кг овочу, на рік – 132,1 кг при національній потребі 124 кілограми.
Лише торік на продовольче споживання було направлено 5,6 млн. тонн. 11,28 тис. тонн картоплі на суму 2,72 млн. доларів Україна експортувала. Основними покупцями, як не дивно, стала Білорусь – «бульбова» держава. Вона закупила цього коренеплоду в сусідів-українців на суму 2,58 млн. доларів США (10,78 тис. тонн), на другому і третьому місці відповідно Молдова й Азербайджан.
Тернопільщина ніколи не була лідером і навіть призером серед інших регіонів України з вирощування другого хліба, що є неодмінним компонентом у меню пересічного українця. Але науковий і виробничий центр насінництва, сортів, технологій, наукових і практичних нововведень зберігся у с. Васильківці Гусятинського району завдяки розумному і господарському підходу й далекоглядності одного з найповажніших фермерів краю – заслуженого працівника сільського господарства України Володимира Коваля. У СФНГ «Коваль», що є візиткою другого хліба, бульбу в основному імпортних сортів і селекцій посадили на 220 гектарах, застосувавши гребеневий спосіб. Тепер під час картопляних жнив механізатор Василь Парасюк разом зі своїм напарником Михайлом Сингаровським завершують комбайном дозбирувати урожай. Понад 300 центнерів з гектара за погодних умов цього року непоганий здобуток місцевих фермерів та спеціалістів.
Свій питомий внесок до урожаю картоплі зробили також працівники Гясятинського, Теребовлянського і Підгаєцького районів. Найкраще на картопляних плантаціях спрацювали гусятинці, які накопали 7250 тонн бульб при урожайності 290 ц\га.
До слова, майже 80 відсотків картоплі в області вирощує населення.
– Врожай картоплі може виявитисЬ гіршим, ніж очікували, – каже вчений агроном і практик Юрій Панас. – Мова йде про якість товару. Врожай із гнилизною загрожує картоплі. У Львівській, Волинській, Тернопільській областях – головних картопляних регіонах, дуже мало якісної і товарного вигляду картоплі. Спека і липневі дощі дуже вдарили по пізніх сортах картоплі, що не дозволило сформувати урожай, на який розраховували аграрії та фермери. Адже в середньому, незважаючи на природні умови, щороку ми збирали до 20 млн. тонн картоплі.
Перспективу року наступного щодо цієї культури сформуємо коротко: насіння, своєчасно нарізані грабені, висадження картоплі й оперативний хімічний обробіток та захист культур від хвороб та шкідників.
Ярослав Бачинський
Джерело: Тижневик "Номер один"