70-річний ювілей святкує хірург, професор, науковець та лікар від Бога Володимир Гощинський
Що ми знаємо про судинну хірургію? Люди, котрі не є медиками і у цьому понятті розуміють лише слово «хірургія», подумають, що ці два слова об’єднує лікування судин хірургічним втручанням. Правильно. Однак мало хто знає, що судинну хірургію вважають однією з тих, котра є небезпечною та вкрай делікатною, можна сказати ювелірною роботою. Чимало українських хірургів можуть пишатися унікальним досвідом і вмінням проводити найскладніші операції у вкрай непростих умовах, за відсутності надсучасного обладнання, покладаючись лише на досвід і знання. Серед таких лікарів є професор Володимир Гощинський.
«У Бога на таких великі плани»
Наше видання на своїх сторінках чимало разів розповідало про те, що Тернопіллю пощастило, адже наша область має лікарів від Бога. Саме так відгукуються вдячні пацієнти та колеги про професора кафедри хірургії факультету післядипломної освіти Тернопільського національного медичного університету, провідного судинного хірурга Тернопільської комунальної лікарні №2 Володимира Броніславовича Гощинського. Його життєвий шлях довгий та тернистий, були падіння, злети. Зустрічалися люди, котрі радо підтримували його та з повагою потискали йому руку, були й ті, котрі критикували та всіляко намагалися порушити впевненість та спокій Володимира Броніславовича. Але він із чистими помислами та відкритою душею ішов до своїх пацієнтів, виконував свою справу і з чистою совістю дивився в очі людям та казав: «Ви – здорові».
Журналісти «Номер один» поцікавились медичним життям великого професора у його колег та пацієнтів.
Володимир Броніславович закінчив Тернопільський державний медичний інститут у 1973 році з відзнакою за спеціальністю лікувальна справа. Пройшов інтернатуру з хірургії на базі Житомирської міської лікарні №1. Першим робочим місцем майбутнього професора стала професія хірурга у відділенні Романівської районної лікарні в Житомирській області. Тоді юнак не міг уявити, що його чекає у майбутньому, про таких ще кажуть: «У Бога на них великі плани…»
Професійний ріст п. Володимира розпочався з посади завідуючого обласним судинним відділенням, і саме з його прізвищем пов’язане становлення судинної хірургії в Тернопільській області. Лікувальну роботу він поєднує з наукою і в 1987 році у Всесоюзному науковому центрі хірургії АМН СРСР захистив кандидатську дисертацію на тему: «Применение антимикробных биосовместных пленок в плановой и ургентной сосудистой хирургии». Цю тему порушували вкрай рідко, і п. Гощинський з успіхом та шаленими оваціями зійшов із трибуни. У захваті були всі присутні, та й сам Володимир Броніславович був задоволений своїми напрацюваннями.
У 1987 році Володимир Броніславович був прийнятий за конкурсом на посаду асистента кафедри факультетської хірургії Тернопільського державного медичного інституту, а у 1992 році був обраний на посаду доцента цієї ж кафедри. Вчене звання доцента було присвоєно у 1993 році. З 1998 року обіймав посаду доцента кафедри хірургії факультету післядипломної освіти Тернопільської державної медичної академії імені І. Я. Горбачевського. 1999 рік для Володимира Броніславовича став визначним, адже в цьому році він захистив у Київській медичній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика докторську дисертацію на тему: «Антимікробні розсмоктувальні полімерні матеріали у плановій та ургентній абдомінальній хірургії». Цього ж року він був обраний завідувачем новоствореної кафедри поліклінічної справи Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, яка згодом стала однією з перших в Україні кафедрою поліклінічної справи та сімейної медицини. У 2001 році йому присвоєно вчене звання професора. Кілька разів переобирався на посаду завідувача цієї кафедри, колеги аргументували це тим, що кращої людини для цієї відповідальної посади не знайти, адже виклад матеріалу для майбутніх медиків був на висоті, а розуміння й толерантність із колегами були неймовірними.
«Авторська програма з поліклінічної справи»
Варто відмітити, що Володимир Гощинський ніколи не зупинявся на досягнутому, він переконаний, аби отримати певне звання, варто не лише захистити докторську чи наукову роботу, треба послідовно йти до цього, читати, вчитися, практикуватися. Ніколи й нічого просто так не дається, без жодних старань.
Із 2012-го по 2014 роки очолював кафедру хірургії післядипломної освіти Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського. З 2015 року – професор кафедри хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти цього ж вузу. Творча діяльність Володимира Броніславовича різноманітна, присвячена педагогічній та науковій роботі, а також співпраці з практичною медициною. З його ініціативи та за підтримки ректора Л.Я. Ковальчука була створена авторська програма з поліклінічної справи та сімейної медицини, що передбачала навчання студентів VI курсів із поліклінічної терапії, хірургії, педіатрії, акушерства та гінекології, функціональної діагностики. Уперше в Україні таке навчання було запроваджено на базах закладів первинної медико-санітарної ланки, згодом в університетських навчально-практичних центрах первинної медико-санітарної допомоги в сільській місцевості.
Володимир Гощинський свій педагогічний та практичний досвід реалізував у монографії «Управління амбулаторно-поліклінічною допомогою: системний підхід». За його редакцією видано навчальний посібник «Сімейна медицина», також він є співавтором посібників «Клінічна флебологія» і «Венозні тромбози та їх ускладнення».
Наукові інтереси професора багатогранні. Він займається питаннями попередження ускладнень в абдомінальній хірургії за допомогою використання антимікробних розсмоктувальних матеріалів та ліофілізованих ксенодермотрансплантатів, попередження порушень мінеральної щільності кісток після операцій на шлунку та кишечнику. Останні роки наукова група, яку очолює пан Володимир, займається питаннями покращення результатів оперативних втручань при варикозній хворобі нижніх кінцівок, розробкою нових методів лікування гострих тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок та захворювань магістральних артерій нижніх кінцівок. У сфері наукових інтересів є розробка та впровадження міні-інвазивних технологій у лікуванні захворювань венозної та артеріальної систем.
Наукові здобутки Володимира Броніславовича настільки великі, що усі складно описати, а ще складніше повірити у те, що досі є люди, які, незважаючи на знання, звання, досі продовжують шукати нові методики лікування, не зупиняються на досягнутому та не віддають надзвичайно великого значення слову «професор», адже хорошим лікарем, професіоналом своєї справи треба бути завжди, а не лише тоді, коли ти досягнув певного статусу.
За ініціативи професора Гощинського у 2001 році був створений один із перших в Україні «Центр хірургії одного дня» та міський флебологічний центр. Він також брав участь у створенні «Центру серцево-судинної та ендоваскулярної хірургії» і є науковим консультантом цього центру.
Результати наукової діяльності опубліковано у 270-ти наукових працях та захищені 22 патентами України. Під його керівництвом було захищено 5 кандидатських дисертацій. Професор Гощинський є членом спеціалізованої вченої ради із захисту дисертаційних робіт Буковинського медичного університету. Його наукова та практична діяльність відзначена почесною грамотою Кабінету Міністрів України, почесними грамотами Тернопільської обласної державної адміністрації, управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації.
Отже, Володимир Броніславович Гощинський – людина з великої літери та лікар із професійним баченням. Його знання принесли неабияку користь майбутнім поколінням, вони увіковічені в наукових роботах та книжках. Його великий та колосальний досвід заслуговує на повагу. Про здобутки професора чули у всіх містах країни і навіть за кордоном. Його люблять та шанують, адже у таких професіоналів справді хочеться вчитися та черпати вміння, які рятуватимуть майбутнє.
З нагоди 70-річчя професора Володимира Броніславовича Гощинського щирі вітання надсилають колеги.
– Прийміть наші найщиріші вітання з нагоди ювілею. Сердечно бажаємо Вам міцного здоров’я, особистого щастя, творчого натхнення, добра, миру та благополуччя, відчуття справжнього задоволення від своєї роботи, а людська повага хай буде подякою Вам за плідну хірургічну працю, чуйність. Нехай і надалі джерела Ваших життєвих сил та енергії будуть невичерпні, а наступні роки – ще яскравішими і щасливішими.
Директор КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Ростислав Левчук
– Ви – справжній фахівець своєї справи. Усе своє життя Ви присвятили турботі про здоров’я людей. Безмежною вдячністю до Вас наповнені серця тих, кому Ви допомогли і допомагаєте справлятися з важкими хворобами. Глибока шана і визнання серед колег та учнів є найкращим доказом Вашого високого професіоналізму і величезного досвіду. Від щирого серця бажаю Вам невичерпної енергії та успіхів у всіх Ваших добрих справах. Нехай доля й надалі буде прихильною до Вас, даруючи радість життя і натхнення.
Медичний директор з медичного обслуговування населення КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Віктор Кміта
– Від усієї душі прийміть щирі й теплі поздоровлення з ювілеєм!
Ювілей – це не просто свято, це здобутки всіх років життя. Ви – неординарна особистість, висококваліфікований, вмілий хірург, науковець, який по праву може пишатися духовним та інтелектуальним потенціалом, успіхами та досягненнями. Бажаю Вам доброго здоров’я, невичерпних сил та енергії, благополуччя, мудрості, терпіння та Божого благословення на довгі роки плідної праці та щасливого життя. Завідувач кафедри хірургії факультету післядипломної освіти ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського, д. м. н., професор Ігор Дзюбановський.
– Прийміть сердечні вітання з нагоди ювілею! Бажаю миру і світлої долі, запалу, енергії, сили доволі. Творчого вогнику, віри й наснаги, щедрості серця, людської поваги. Завдяки безмежній закоханості у свою професію, відданості роботі, високому професіоналізмові, винятковій працелюбності та відповідальності Ви здобули високий авторитет і повагу серед колег і молоді, яку навчаєте. Сердечно бажаю Вам міцного здоров’я, особистого щастя, творчого натхнення, добра, миру та благополуччя, відчуття справжнього задоволення від своєї роботи, а людська шана буде подякою Вам за плідну працю, чуйність та уміння творити добро. Доцент кафедри хірургії факультету післядипломної освіти ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського, д. м. н. Володимир Пятночка
До усіх привітань приєднується колектив кафедри хірургії факультету післядипломної освіти ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського та працівники хірургічного відділення КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» і газета «Номер один». Зичимо від усієї душі здоров’я та многих літ.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Володимир Гощинський, газета "Номер один", новини Тернополя, хірург