До нашої редакції надійшло кілька звернень із проханням висвітлення конфліктної ситуації, яка відбувається на розі вулиць Митрополита Шептицького та Білогірської в Тернополі. Це дзвінки від представників Тернопільського приміського автовокзалу, керівництва ринків, що знаходяться поруч, самих підприємців, які здійснюють торгівлю, та простих громадян. Справа в тому, що у місцях, які відведено для паркування, розташовані «нелегальні» торговельні точки, з яких невідомі особи здійснюють сезонний продаж баштанних культур. «А що тут такого?» – подумає пересічний громадянин. Та як виявилось, не все так просто і «кавунове протистояння» триває вже давно.
«Підходять “місцеві” з парковки, ми їм усе оплачуємо»
На місці подій ми дійсно побачили довгоміри, що стоять на території, призначеній для паркування, з яких здійснюється продаж кавунів. Так повелося, що в Тернополі торгівлю цими культурами контролюють вихідці з Кавказу. Для них неписані закони, а цивілізовані правила поводження в суспільстві бажають кращого. На запитання, чи законно вони тут торгують, продавці відповідають: «Якби не було дозволу, ми б тут не стояли. Підходять “місцеві” з парковки, ми їм усе оплачуємо». Однак на наше прохання пред’явити чек зазначили, що чеків їм не видають. Коли ми попросили продавця показати документи на зайняття підприємницькою діяльністю, то натомість у свій бік почули лише лайку та образливі слова. Хоча на вимогу покупця продавець зобов’язаний надати дозвільні документи. Про те, що відсутній сертифікат якості, також варто зазначити, адже сезон кавунів ще не розпочався, і гарантії, що це достиглий плід без нітратів, немає. Купуючи такі кавуни, люди повинні розуміти, що вони можуть бути небезпечними, адже вбирають у себе всі шкідливі викиди автомобілів. Та й нормальних умов для зберігання продуктів на узбіччях доріг бути не може. Також видалося дивним те, що всі довгоміри обклеєні наліпками, які візуально нагадують емблему Всеукраїнської спілки учасників бойових дій “Побратими України”. У нас виникло цілком закономірне запитання, чи має якесь відношення вищевказана організація до діяльності цих довгомірів. Однак відповіді від продавців ми так і не отримали.
Підприємці ж із ринку обурюються: «Вони торгують із тих причепів, на землі, яку місто виділяє для паркування, ніяк не оформлені, не платять податків. У той час на ринку є достатньо місця для здійснення підприємницької діяльності, ми не розуміємо, чому їх не влаштовує те місце, де всі торгують. Парковка – це ж для людей, щоби мали де стати і скупитися, а не для підприємництва».
Ні поліція, ні муніципали, ні орендар місця для паркування на скарги не реагують
При спілкуванні з керівництвом автостанції №2 міста Тернополя ми дізналися, що ця проблема не нова і триває уже кілька років поспіль кожного літа. Однак ні поліція, ні муніципали, ні орендар місця для паркування на скарги не реагують. «Інколи працівники поліції виписують їм штрафи, однак цього не достатньо, вони можуть сплачувати такі штрафи 3-4 рази на день, для них це не є профілактикою правопорушень. Вони розміщують свої транспортні засоби у безпосередній близькості від в’їзду і виїзду з автостанції. Це перекриває оглядовість водіям автобусів, які здійснюють пасажирські перевезення, трапляються непоодинокі випадки заїзду цих довгомірів на територію автостанції для розвороту, що, беззаперечно, наражає на небезпеку пасажирів та відвідувачів автостанції. Окрім того, розміщення вказаних довгомірів унеможливить у разі небезпеки евакуацію транспортних засобів та пасажирів, що перебувають на автостанції. Відповідно місця для руху автомобілів залишається на дорозі зовсім мало. Часто на цій ділянці утворюються затори, особливо у час «пік» сезону відпочинку та у вихідні. Утім найстрашніше, що в цих заторах час від часу опиняється автомобіль екстреної медичної допомоги, який не може доїхати до хворого. Це означає, що через чиюсь халатність і безвідповідальність під загрозою опиняється життя людей», – кажуть керівники автостанції.
Водій рейсового приміського автобуса пан Андрій також прокоментував цю ситуацію: «Така стихійна торгівля перекриває третину дороги. Особливо вона активізується у вихідні. В п’ятницю, суботу, неділю виїхати дуже важко. Закриває видимість. Влаштували базар на проїжджій частині, хоч поруч є ринок, він пустує».
Керівництво ринку зазначає, що звернулося до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, адже розміщення фур на проїжджій частині та торгівля з них створює незручності та перешкоди потенційним покупцям, а також наражає на небезпеку інші транспортні засоби та сприяє утворенню заторів внаслідок зменшення вільного дорожнього покриття.
Також ми звернулися за коментарем до оператора паркування на розі вулиць Білогірської та Митрополита Шептицького Миколи Мисенка. У телефонній розмові він зазначив, що кожного разу реагує на відповідні порушення і звертається в органи внутрішніх справ, адже це незаконні дії і він як оператор паркування сам зацікавлений у тому, щоби їх забрали, бо це парковка для автомобілів.
Сподіваємось, представники муніципальної поліції та правоохоронних органів відреагують на підняту проблему та наведуть лад, прибравши довгоміри з тих місць, де їхнє розміщення не законне. Бо складається враження, що кавуни вони поважають більше, аніж мешканців міста…
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"