Через вибухи гранат загинуло двоє осіб, ще п’ятеро людей у важкому стані перебувають в реанімації
Незважаючи на неодноразові попередження правоохоронців, кримінальну відповідальність та небезпеку, яка загрожує людям, мешканці краю не припиняють забавлятися небезпечними вибуховими предметами. Як наслідок, на Тернопільщині вибухнуло дві гранати. На жаль, в одному з випадків усе закінчилося трагічно.
Висмикнув кільце – і через 4 секунди пролунав вибух
2 січня близько 15-ої години в Тернополі на вулиці Макаренка вибухнула граната Ф-1. В цей час у кімнаті гуртожитку були присутні 5 чоловіків – один із них загинув на місці, інший потерпілий згодом помер у реанімації, один знаходиться у лікарні в важкому стані, ще двоє вціліли, оскільки встигли вчасно покинути зону ураження.
Про чоловіка, який помер у лікарні, відомо, що він був учасником АТО, демобілізувався у травні 2018-го, на сході пробув майже 5 років, до цього воював у Грузії.
Слідчо-оперативна група, яка виїжджала на місце події, встановила, що в кімнаті гуртожитку проживав чоловік, до нього в гості прийшли друзі, разом відпочивали та розпивали спиртні напої. Згодом до них завітав сусід, що мешкає у сусідній кімнаті, саме він і приніс із собою гранату. Один із присутніх узяв боєприпас до рук і випадково висмикнув кільце, через 4 секунди пролунав вибух… Чоловікові відірвало кисть руки, він загинув на місці.
За результатами виїзду оперативників відкрито кримінальне провадження за статтею «умисне вбивство» та кваліфіковано дії осіб за статтею 263 Кримінального кодексу України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) та ст. 128 ККУ (необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження). На даний час слідчі проводять експертизу та допити усіх осіб, причетних до справи.
– Це був нещасний випадок, пов’язаний із незаконним зберіганням боєприпасів та халатним поводженням із ними. Ми не маємо інших версій у зв’язку із тим, що опитали двох очевидців і вони детально розповіли обставини трагедії. Загинув той, що «грався» гранатою. Але для того, щобь це підтвердити, потрібно провести експертизи й опитати всіх учасників. Встановити, де взяли чи купили гранату.Того, хто приніс, наразі ми опитати не можемо, адже він знаходиться у важкому стані в лікарні, – повідомив керівник ГУНПУ в Тернопільській області Олександр Богомол.
11-класниця випадково витягнула чеку
2 січня о 23.25 у поліції пролунав дзвінок від лікаря обласної лікарні, який повідомив правоохоронців про те, що до них доставлено неповнолітню мешканку Підволочиського району з ураженнями, які, найімовірніше, були отримані від вибуху гранати.
Згодом правоохоронцями було встановлено, що у Колодіївці в нежитловому приміщенні молоді люди збиралися для того, аби спільно провести час і продовжити святкування. Того трагічного вечора їх було четверо – дві дівчини та два хлопці віком від 17 до 24 років. Згодом до них доєднався ще один чоловік, 24-річний мешканець Тернопільського району, начебто саме він приніс гранату.
Гранату залишили на столі, її підійшла оглянути одинадцятикласниця, випадково витягнула чеку і після цього пролунав вибух. Один із хлопців втік, згодом його знайшли та доправили до медичного закладу для надання необхідної допомоги. Усі фігуранти події отримали важкі тілесні ушкодження та перебувають у реанімації. У них діагностовано травми очей, хімічні опіки, рвані рани різних частин тіла, переломи, розриви барабанних перетинок.
Наразі у правоохоронців є можливість працювати лише з однією із дівчат. Є інформація про те, що всі молоді люди знали про те, що у 24-літнього хлопця є граната типу РГО, вони її бачили ще до того трагічного випадку, однак, на жаль, не повідомили про це правоохоронні органи.
– Місцева влада закрила будинок культури, мотивуючи тим, що не завершено будівництво. А це є молодь, їм треба кудись дітися, і от шукають такі недобудови, – прокоментував ситуацію, що склалася, Флоріан Касіян, депутат Скалатської міської ради.
– Діти хороші, діти добрі, але для чого їм була ця граната, я без поняття. Мене передусім цікавить, де вони її взяли і чому вона у тих дітей в руках була? Про поводження з вибухонебезпечними предметами наші діти знають. Класні керівники перед виходом на канікули щоразу проводять з учнями інструктажі,– повідомив Анатолій Комуніцький, директор Колодіївської загальноосвітньої школи.
3 січня працівниками ГУНПУ в Тернопільські області було проведено брифінг, основною темою якого було необережне поводження із вибуховими предметами.
– Статистика за 2018 рік вражає. На території області під час різного роду заходів було вилучено 146 вибухонебезпечних предметів, із них 114 бойових гранат та 17,5 кг вибухових речовин. Зазвичай такі предмети потрапляють до нас із зони ОСС різними шляхами, при цьому мало хто пам’ятає, що це не лише кримінальна відповідальність, а й трагічні наслідки. На відміну від кулі, граната не вибирає напрямку ураження, – уламки, які утворюються, розлітаються на 360 градусів. Якщо говорити про випадок, який стався у Тернополі на вул. Макаренка, то попередньо за оглядом вибухнула оборонна граната Ф-1, сила її ураження – 100 метрів, розліт уламків – 200. У Колодіївці вибухнула граната РГО, вона має багато вражаючих елементів. Та кімната, де перебували молоді люди, стала, як решето. Ці гранати застосовують на війні проти ворога, в руках же громадян вони несуть зовсім іншу небезпеку. Саме такий тип гранати було використано 31 серпня 2015 року проти солдатів Нацгвардії, тоді загинуло четверо силовиків. Звертаюся до мешканців краю: у разі виявлення подібних засобів забороняється їх піднімати, переміщати, розбирати, необхідно терміново звернутися з інформацією про знахідку до працівників поліції, розповів начальник вибухотехнічного відділу ГУНПУ в Тернопільській області Ігор Васьків.
– Події, що сталися, дуже важливі і потребують уваги й досить серйозного реагування зі сторони ГУНПУ. У зв’язку з тим, що відбулося, я підписав доручення про проведення місячника добровільної здачі зброї та боєприпасів. Звертаюся до учасників АТО: ви привозите «сувеніри», ми всі розуміємо ваші заслуги, але таких речей приносити не можна. Всі, кому відома інформація про місцезнаходження зброї та небезпечних предметів і вибухових речовин, звертайтеся до поліції, ми допоможемо нейтралізувати це все. Особи, які добровільно здали зброю, бойові припаси, звільняються від кримінальної відповідальності,– підсумував керівник ГУНПУ в Тернопільській області Олександр Богомол.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", надзвичайні новини, новини Тернопільщини, новини Тернополя