22 вересня на засіданні виконавчого комітету Тернопільської міської ради було ухвалено рішення про запровадження з 1 жовтня безготівкової форми оплати за проїзд у громадському транспорті міста та встановлення нових тарифів на послуги з перевезення пасажирів електричним та автомобільним транспортом Тернополя. Детальніше про збільшений тариф та про введення послуги «Єдиного квитка» ми дізналися, поспілкувавшись з начальником міського управління транспортних мереж та зв’язку Олегом Вітруком.
«Безготівковий проїзд одночасно дасть повний облік обігу коштів і всіх пасажирів»
Із 1 жовтня у Тернополі буде запроваджено безготівковий проїзд у всьому громадському транспорті для того, аби полегшити життя тернополян й одночасно зняти відповідальність із водіїв, оскільки часто жителі міста скаржаться, що їм не видають квиток, а винним у цьому роблять шофера.
– Безготівковий проїзд ввели для того, щоби повністю усунути готівковий обіг у транспорті, щоби не виникало ніяких інсинуацій, що водії чи хтось інший нечесно поводяться, мовляв, гроші осідають у їхніх кишенях. Цей безготівковий проїзд одночасно дасть повний облік обігу коштів, які оплачуються за транспорт, і повний облік усіх пасажирів, які їдуть у ньому, – повідомив Олег Вітрук.
Здійснювати оплату за проїзд у громадському транспорті м. Тернополя з 1 жовтня можна буде лише у безготівковій формі наступними способами: розрахунок «Соціальною карткою тернополянина», неперсоніфікованим електронним квитком, безконтактною банківською карткою, пристроєм із функцією NFC або разовим проїзним квитком.
– Разом із безготівковим проїздом вводиться послуга «Єдиний квиток». Це не є квиток чи інший додатковий вид платіжного засобу, його не потрібно ніде купувати, ним можуть скористатися всі мешканці не тільки Тернополя, а й інших міст та сіл, які користуються послугами громадського транспорту нашого міста. Послуга «Єдиний квиток» дає можливість після валідації того чи іншого платіжного засобу протягом 30 хвилин здійснити пересадку в інший транспортний засіб, незалежно від його виду та форми власності, без додаткової оплати вартості проїзду, – продовжив пан Вітрук.
У багатьох тернополян може виникнути запитання, чому саме протягом 30 хвилин. Тому що від усіх кінцевих точок до найближчої точки можливої пересадки цей термін достатній. Можна доїхати за 15-20 хвилин, а 10-15 залишається для того, аби пересісти в інший транспортний засіб, не заплативши при цьому жодних грошей.
– 30 хвилин – це не термін поїздки, а час, протягом якого можна здійснити пересадку. Поїздка може діяти з кінця маршруту в інший кінець. Для прикладу: ви сіли у транспортний засіб, проїхали 15 хвилин, пересіли в інший, ним можете їхати 30 хвилин, годину, аби дістатися до тієї точки, яка потрібна, – продовжив головний транспортник обласного центру.
Не кожна людина, яка проживає у Тернополі чи за його межами, має «Соціальну картку тернополянина», але це не біда. Її можуть отримати не тільки мешканці міста, які тут зареєстровані, а й інші, хто працює в Тернополі та має офіційний документ, який це підтверджує. Крім картки тернополянина, під час проїзду можна скористатися проїзним квитком, так званим неперсоніфікованим електронним квитком. Його може придбати будь-який громадянин, який приїхав у Тернопіль. Подати документи на виготовлення картки тернополянина можна оператору електронних систем – ТОВ «Системний зв’язок» (вул. Чорновола, 1), в ЦНАПі (вул. Князя Острозького, 6), а для пільгових категорій ще й в управлінні соціальної політики (вул. Лисенка, 8).
Станом на 20 вересня в обігу є 136 тисяч карток тернополянина – учнівська/студентська, пільгова й загальна, і 60 тисяч електронних проїзних квитків.
Вартість проїзду в тролейбусі зросте із 6-ти до 10 гривень
Паралельно з нововведеннями з 1 жовтня діятимуть нові тарифи на проїзд у громадському транспорті Тернополя:
– для пасажирів, що сплачуватимуть за проїзд у громадському транспорті безконтактною банківською карткою, пристроєм із функцією NFC або разовим проїзним квитком, вартість проїзду в громадському транспорті Тернополя становитиме 10 гривень (незалежно, чи це тролейбус, чи маршрутне таксі). До цього тариф у тролейбусі становив 6 гривень, у маршрутці – 7 грн;
– для пасажирів, що здійснюватимуть оплату за проїзд у міському громадському транспорті (автомобільному або електричному) неперсоніфікованим електронним квитком (так званим проїзним квитком), тариф становитиме 9 гривень;
– при розрахунку за проїзд у тролейбусі чи автобусі «Соціальною картою тернополянина» тариф на проїзд становитиме 8 гривень.
При цьому всі пільги зберігаються. Зокрема, з 1 жовтня в міських тролейбусах та комунальних автобусах категорії «соціальні»:
– безоплатно їздитимуть жителі Тернопільської громади пільгових категорій населення, яким чинним законодавством надано пільги на проїзд у громадському транспорті, при наявності електронного квитка «Соціальна картка тернополянина» категорії «Пільгова»;
– безоплатно їздитимуть упродовж року студенти вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації денної форми навчання, учні загальноосвітніх шкіл, вихованці середніх та професійно-технічних навчальних закладів при наявності «Соціальної картки тернополянина» категорій учнівська/студентська.
В автобусах приватних перевізників категорії «соціальні»:
– безоплатно їздитимуть жителі Тернопільської громади пільгових категорій населення, яким чинним законодавством надано пільги на проїзд, при наявності електронного квитка «Соціальна картка Тернополянина» категорії «Пільгова»;
– із 50-відсотковою знижкою вартості проїзду впродовж року їздитимуть студенти вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації денної форми навчання, учні загальноосвітніх шкіл, вихованці середніх та професійно-технічних навчальних закладів при наявності електронного квитка «Соціальна картка Тернополянина».
В автобусах приватних перевізників, що працюють у режимі маршрутного таксі (маршрутки):
– щодня з 10:00 год. ранку безоплатно їздитимуть жителі Тернопільської громади пільгових категорій населення, яким чинним законодавством надано пільги на проїзд, при наявності електронного квитка «Соціальна картка Тернополянина» категорії «Пільгова»;
– із 50-відсотковою знижкою вартості проїзду впродовж навчального року (окрім канікул) їздитимуть учні загальноосвітніх шкіл при наявності персоніфікованої «Соціальної картки тернополянина» категорії «Учнівська». Компенсація за проїзд здійснюється за рахунок власних коштів перевізника.
«Неперсоніфікований електронний квиток можна придбати без паспорта, реєстрації, довідки про місце роботи в Тернополі»
Придбати неперсоніфікований електронний проїзний квиток можна в авторизованих пунктах продажу/поповнення електронних квитків.
– Пунктів, де можна придбати такий проїзний квиток, спочатку було 44, протягом цього тижня їх стало 53, але до 1 жовтня їх буде близько 60. Квиток можна придбати без паспорта, реєстрації, довідки про місце роботи в Тернополі, його може купити будь-хто, поповнити і користуватися.
Також можна користуватися банківською карткою, пристроєм із функцією NFC, і ми ще продумали варіант разового проїзного квитка. Він буде реалізовуватись у терміналах самообслуговування «Easypay», які розташовані на зупинках та поблизу них, – сказав Олег Павлович.
Із 1 жовтня разовий квиток можна буде придбати через термінали EasyPay, чек про купівлю якого необхідно пред’явити водію або кондуктору в громадському транспорті для здійснення поїздки.
– Разовий проїзний квиток буде дійсний протягом 30 хвилин, тобто протягом дії послуги «Єдиний квиток». Потрібно купити квиток і протягом цього часу зайти у транспортний засіб. Ще раз повторюю, 30 хвилин – це не довжина проїзду, це час, протягом якого потрібно зайти у тролейбус чи автобус, – розповів пан Олег.
Якщо людина постійно користується транспортом, то купляти разовий квиток їй незручно та неекономно. Набагато зручніше скористатися карткою тернополянина або електронним проїзним квитком. Разовий квиток призначений для приїжджої людини, яка, для прикладу, приїхала на залізничний вокзал, а їй потрібно до автовокзалу, оскільки там вона має пересісти на потрібний транспорт.
«Ми йдемо шляхом Європи і для того робимо додаткові зручності для мешканців міста»
Начальник управління транспортних мереж та зв’язку Олег Павлович Вітрук рішення щодо запровадження безготівкової форми оплати за проїзд у громадському транспорті міста вважає правильним і на часі.
– Я підтримую впровадження безготівкового проїзду. Вже неодноразово чув звернення тернополян, що водій не видає квитка, у кожного свої бачення, куди ці гроші можуть подітися. Після того, як введуть безготівковий проїзд, водій не матиме службової картки і йому не дозволено брати гроші в руки.
Введення послуги «Єдиний квиток» – це значний крок уперед, ми йдемо шляхом Європи і для того робимо додаткові зручності для мешканців міста, оскільки значна частина людей, котрі, прямуючи на роботу чи навчання, вимушені здійснити пересадку. Із 1 жовтня вона для них буде безкоштовною протягом визначеного часу. Хочу сказати, що в Тернополі понад 60% вулиць з’єднані напряму транспортним сполученням, однак є ділянки, де все-таки пересідати необхідно, – підсумував Олег Павлович.
На сьогоднішній день у жодному місті України немає такої послуги, як «Єдиний квиток». Тернопіль стане першим, хто її реалізує.
Пункти, де можна придбати неперсоніфікований електронний проїзний квиток
Масив «Дружба»: магазин «Продукти», вулиця Максима Кривоноса, 11 (зупинка «Вул. Кривоноса»); магазин «Ксеня», вул. Тролейбусна, 8-А (зупинка «Міськвійськкомат»); кіоск «Мерсі», вул. Львівська, 2, (зупинка «Майдан перемоги»);
– кіоск «Юник», вул. М. Кривоноса (навпроти супермаркету «Сільпо»); магазин «Калина», вул. Лучаківського, 15; магазин «Остер», вул. Карпенка, 22-А; магазин «Остер», вул. Золотогірська, 18 (зупинка «вул. Золотогірська» (кінцева).
Мікрорайон «Історичний центр»: магазин «Шинкарик», вул. Руська, 20 (зупинка «Центр»); кіоск «Мерсі», вул. Руська, 14 (книгарня); – кіоск «Мерсі», Театральний майдан; кіоск «Мерсі», вул. В’ячеслава Чорновола, 12 (в напрямку залізничного вокзалу); кіоск «Мерсі», вул. Пирогова, 16 (міська лікарня швидкої допомоги); кіоск «Юник», вул. Князя Острозького, 20 (біля зупинки «Філармонія»); кіоск «Мерсі» вул. Митрополита Шептицького, 3 (навпроти зупинки «вул. Митрополита Шептицького»); магазин «Юник Сімейний маркет», вул. Живова (зупинка «Видавництво «Збруч»); кіоск «Мерсі», вул. Живова (напроти Укрексімбанку); кіоск «Мерсі», вул. Живова (заїзд до ТЦ «Новус»); кіоск «Мерсі», вул. Живова (навпроти магазину «Буд-Плюс»); магазин «Щедрик» вул. Живова, 1; магазин «Юник», вул. Чернівецька, 50; кіоск «Мерсі», вул. Чехова, 3 (біля Тернопільського медичного універститету).
Масив «Канада»: кіоск «Мерсі», вул. Клінічна, 4-8 (біля головного входу в обласну лікарню); магазин «Калина», вул. М. Вербицького, 4; магазин «Ксеня» вул. Текстильна (зупинка «Будинок праці»); магазин «Ксеня», просп. Злуки, 9 (зупинка «Магазин «Текстильник»); кіоск «Твоя кава», просп. Злуки, зупинка «Універсам» (від центру); магазин «Шинкарик», просп. Злуки, 31, зупинка «Універсам» ( до центру).
Масив «Східний»: кіоск «Мерсі» просп. Степана Бандери, 80 (біля від. № 6 Нової пошти); магазин «Ласуня», просп. Степана Бандери, 94-А (зупинка «Бульвар Данила Галицького»); магазин «Юник» просп. Степана Бандери, 88 (зупинка «Просп. Степана Бандери») (Збаразьке кільце); коск «Юник», вул. Слівенська, 15, ринок «Прогрес»; кіоск «Юник», вул. Лесі Українки, 12, навпроти зупинки «Вулиця Лесі Українки» (до центру).
Масив «Сонячний»: магазин «Юник», вул. Чалдаєва, 2; кіоск «Юник», вул. 15 Квітня, 2, зупинка «Бульвар С. Петлюри» («Сільпо» цілодобове); кіоск «Мерсі», вул. 15 Квітня, 2 («Сільпо» цілодобове); магазин «Шинкарик», вул. 15 Квітня, 14, зупинка «Бульвар П. Куліша»; кіоск «Юник», вул. 15 Квітня, 9, зупинка «Вул. 15 Квітня» (до центру); магазин «Калина», вул. Братів Бойчуків, 5; магазин «Гермес», вул. Київська, 10, зупинка «Вул. Київська» (до центру); кіоск «Мерсі», вул. Генерала Тарнавського, 36 (поруч з АТБ).
Північний промисловий район: магазин «Ксеня», вулиця Генерала Тарнавського, 15-А, зупинка «Савич-парк».
Мікрорайон «Північний»: кіоск «Мерсі», вул. Текстильна, 28-Ч (поруч з ТРЦ «Подоляни»); Магазин «Калина», вул. В. Симоненка, 3.
Смт В. Березовиця: кіоск «Юник», вул. Енергетична (зупинка «Містечко шляховиків).
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: «Єдиний квиток», безготівковий проїзд. Тернопільщина, ціни за проїзд