Правоохоронці досі з’ясовують обставини трагедії, під час якої призовник Михайло Федун отримав численні травми та переломи. Хлопець упав з п’ятого поверху військкомату. Що стало причиною падіння, не відомо. Спершу повідомлялося, що Михайло нібито хотів втекти, потім – що звести рахунок з життям. Зараз рідні хлопця наводять достатньо доказів того, що його могли викинути з вікна.
З моменту трагедії пройшло два тижні. Михайло досі у важкому стані. Мама призовника, Ярослава Федун, розповіла, що напередодні трагедії до її будинку приїхали представники військкомату без жодних документів, вони сказали Михайлу проїхати з ними. Той від війська не тікав, тому цілком спокійно сів з військовими в автомобіль.
З того часу 24-річний Михайло перебував у збірному пункті Тернопільського міського військкомату. Пані Ярослава майже щодня приходила провідувати сина. Через тиждень попросила відпустити його на вихідні додому, але їй відмовили.
– Увечері 13 травня сину стало зле, – пригадує жінка. – Це помітила кухар. Викликали «швидку». Мене до нього не пускали, тому я викликала поліцію. Виявилось, у сина підвищився тиск. Медики дали йому препарати і наказали лежати.
Жінка розповідає, що напередодні трагедії до неї телефонував Михайло. Після розмови він не вимкнув телефон і пані Ярослава чула те, що відбувалося в казармі. Матір розповідає, що на її сина постійно тиснув один із солдатів, який уже близько року проходив службу. Саме їх розмову чула жінка. Каже нібито той вимагав у Михайла віддати телефон. Призовник відмовився і сказав, що це його особиста річ. Далі слово за слово і розмова перервалася.
Близько о пів на четверту ранку 14 травня Михайла розбудили і сказали, що йому потрібно вставати і мити туалети, які знаходились на п’ятому поверсі (поверхом вище). Той встав і пішов, а вже вранці всі дізналися, що призовник упав з вікна. Про трагедію пані Ярославу повідомили медики університетської лікарні, у реанімаційне відділення якої доставили Михайла близько 7 год ранку. У нього численні переломи черепа й таза, крововилив, забійні рани обличчя, переломи рук та стегна тощо. Представники військкомату зателефонували лише через дві години – о 9 ранку.
Жінка не вірить, що її син сам випав з вікна. Каже, що Михайла побили п’яні військові, а потім викинули з вікна. З моменту трагедії їй ніхто з представників військкомату не зателефонував. А в неї, між іншим, є багато запитань. Зокрема, чи мали право призовника, який ще не вступив на службу, змушувати вночі мити туалети? Чому його підняли з ліжка, коли медики наказали йому лежати? І, нарешті, хто винен у трагедії?
Сама жінка підозрює солдата, про якого згадувалось раніше.
– Коли син прийшов до тями і мене на кілька хвилин впустили до нього, я запитала, чи він сам це зробив. Він відповів, що ні, – розповідає жінка. – Уявляєте, він дев’ять днів провів у збірному пункті і лише після цього надумався кинутися з вікна. Такого бути не може! Коли я ввечері 13 травня була у приміщенні військкомату, військові і навіть медпрацівник були сильно напідпитку. Це бачили та можуть підтвердити лікарі швидкої допомоги і члени нашої сім’ї.
Більше про ситуацію на збірному пункті, очевидно, знають призовники, які перебували разом з Михайлом. Але, за дивним збігом обставин, усіх їх наступного дня після трагедії відправили у Миколаїв. Хоча на службу вони мали відбути лише 25 травня.
Не можуть розібратися у ситуації і правоохоронці. В офіційному повідомленні спершу йшлося про те, що Михайло намагався втекти зі збірного пункту і планував це зробити по кондиціонерах. Проте не втримався і впав на дашок, розміщений на висоті другого поверху. Як пояснив керівник відділу комунікації ГУ Нацполіції в Тернопільській області Сергій Крета, це було лише однією з версій трагедії. На неї поліцейських підштовхнули сліди від взуття на підвіконнику та кондиціонері.
У військкоматі правоохоронцям повідомили, що потерпілому 24 роки, але він до цього часу жодного разу не з’являвся на виклики до військкомату. Його туди привели військові у супроводі правоохоронців і він усе-таки пройшов медкомісію. Відповідно до усіх перевірок, тернополянина визнали придатним до служби.
Сьогодні слідчі опитують свідків. Щоправда, головного фігуранта, на якого вказують рідні призовника, поки не опитали. Не можуть працівники поліції зв’язатися із солдатами, які перебувають у Миколаєві. Деталей розслідування правоохоронці не розголошують. Наразі у них немає і судово-медичної експертизи. Її можуть провести лише після завершення лікування, коли медики нададуть фахівцям історію хвороби. Кажуть, паралельно справою займається військова прокуратура. У Нацполіції справу кваліфікують за статтею 120 – доведення до самогубства.
Ярослава Федун каже, що буде до останнього відстоювати правду. Вона звернулася до уповноваженого Президента з прав людини, аби їй допомогли встановити справедливість. Також жінку підтримали активісти та громадські організації. Вони кажуть, що до ситуації потрібно підійти виважено, покарати винних і не створити інформаційного приводу для проросійських ЗМІ.
Джерело: Тижневик "Номер один"