Кабінет Міністрів на засіданні 11 листопада запровадив в Україні карантин вихідного дня, який діятиме з суботи, 14 листопада, і щонайменше до 29 листопада включно. Однак з таким рішенням не погодилися представники органів виконавчої влади Черкас, Львова, Житомира, Рівного, Одеси та Тернополя.
Під стіни Кабміну прийшли власники ресторанного бізнесу та працівники сфери обслуговування. Вони вимагали послабити тиск на галузь через COVID-19. Подібна акція пройшла і під стінами Тернопільської ОДА. Тоді порозуміння з керівництвом області досягти не вдалося.
Запровадження карантину вихідного дня означає, що в суботу та неділю (з опівночі суботи до опівночі понеділка) в Україні працюватимуть лише продовольчі магазини, аптеки і транспорт, тоді як розважальні заклади будуть закриті, а заклади громадського харчування зможуть працювати лише на доставку чи на винос. Згідно з рішенням уряду, у вихідні працюватимуть: продуктові магазини, супермаркети, а також магазини, 60% площі яких займають продукти харчування, корми для тварин, медичні препарати (у тому числі ветеринарні) та пальне; аптеки (включно з ветеринарними); автозаправні станції без зон харчування, СТО; заклади, які надають фінансові послуги, пошта і логістичні компанії; медичні та ветеринарні кабінети; транспорт. В той же час у вихідні буде повністю припинено роботу закладів громадського харчування; нічних клубів; кінотеатрів, театрів й інших закладів культури; ТРЦ; непродовольчих магазинів; спортивних залів, фітнес-центрів; закладів, які надають послуги (за винятком фінансових, поштових, лікарських чи ремонтних). Також уряд заборонив у вихідні проводити будь-які розважальні заходи. Водночас скасував поділ України на карантинні зони, тобто відмовився від адаптивного карантину. Таким чином тепер по всій країні діятимуть єдині правила, тоді як раніше умови карантину в тому чи іншому регіоні залежали від епідеміологічної ситуації у них. У будні на всій території країни діятимуть обмеження «помаранчевої» зони.
Місцева влада Тернополя відмовляється вводити карантин вихідного дня
У Тернополі не буде впроваджуватись карантин вихідного дня. Про це повідомив міський голова Сергій Надал під час брифінгу.
– У Тернополі не буде вводитись жодних додаткових обмежень, окрім тих, що діють у місті дотепер. Ідеться про обов’язкове дотримання всіх санітарно-епідеміологічних правил, – зазначив міський голова Сергій Надал. – 13 листопада проводилися консультації з економістами, представниками малого та середнього бізнесу Тернополя, лікарями-епідеміологами. На думку медиків, карантин вихідного дня не матиме ефекту для унеможливлення подальшого поширення COVID-19. Натомість економіка зазнає суттєвих втрат. При цьому місто повинно забезпечувати й надалі фінансувати лікарні, транспортну сферу та готуватися до зимового періоду.
Міський голова також звернувся до підприємців, які здійснюють торговельну діяльність та приймають відвідувачів у закладах громадського харчування, максимально дотримуватись усіх карантинних вимог, рекомендованих МОЗ.
У той же час прем’єр Денис Шмигаль під час наради 13 листопада наголосив, що міська влада не має повноважень скасовувати карантин для якихось об’єктів.
– У міських голів немає повноважень дозволяти або забороняти дію рішень уряду на території окремо взятої територіальної одиниці. Рішення уряду діють безумовно і підлягають виконанню всіма суб’єктами господарювання, які розташовуються на території України, – цитує його пресслужба уряду.
Він додав, що голови ОДА мають скоординувати місцеву поліцію і Держпродспоживслужбу для перевірки підприємців та інших установ, які у вихідні будуть приймати відвідувачів. А міністр внутрішніх справ Арсен Аваков попередив, що біля великих торгових об’єктів чергуватиме поліція.
У той же день, 13 листопада, відбувся брифінг за участі головного поліцейського області Олександра Богомола, на якому він повідомив, що вдалося досягнути домовленості з міською владою в питанні вирішення карантинних заходів.
– Є рішення міської ради, яка пішла нам назустріч. Щодо злісних порушників будуть прийматися кардинально інші рішення. А це ненадання послуг із водопостачання. Відключать воду, будуть мити стакани й ложки у відрі, подивимось, хто захоче до них прийти. Люди повинні розуміти, якщо ми всі разом з тим боремося, то всі разом. Будемо виходити з кожної ситуації окремо, намагатимемось допомогти, роз’яснити, не допустити. Бо якщо є скупчення 100 людей, ми розуміємо, що можуть бути 100 хворих. Молоді, які прийдуть у бар посвяткувати, може, і не захворіють. Але, на жаль, вони рознесуть усе додому і можуть заразити старших родичів, – сказав Олександр Богомол.
«Влада має не просто повне право, а зобов’язана ввести жорсткий локдаун і завершити цю безглузду імітацію спротиву пандемії, як це вже давно зробили у більшості ключових держав Європи»
Наші журналісти поцікавились думкою політичного експерта, голови аналітичного центру Free Voice Олексія Роговика та запитали у нього, що він думає про доцільність запровадження карантину вихідного дня.
– Карантин вихідного дня був сумнівною спробою компромісу між насуванням катастрофи коронавірусу та економічними потребами, щоби не запроваджувати жорсткий локдаун. Після його саботажу громадянами та чиновниками на місцях влада має не просто повне право, а зобов’язана ввести жорсткий локдаун і завершити цю безглузду імітацію спротиву пандемії, як це вже давно зробили у більшості ключових держав Європи. Якщо люди не розуміють, що потрібно носити маски, дотримуватись дистанції, не брати участі у масових заходах, то тоді вони повинні знати, що локдаун необхідний і неминучий, а щодо порушників мають працювати закони і помірні, але штрафи. Особливо ця відповідальність має запрацювати щодо незаконних популістських та «сепаратистських» кроків мерів, що через власні приватні політичні інтереси влаштовують виборчий піар перед виборами, що призведе до додаткових смертей. Держава у свою чергу має не лише забезпечити повне дотримання карантину всіма без винятку, а й нарешті провести масове тестування населення, зміцнити медичну систему та надати реальну підтримку бізнесу. Цікаво спостерігати, як багато хто критикує Володимира Зеленського та Ко за порушення Конституції і законів, а на наступний день самі закликають до порушення Конституції і законів. Те саме стосується Володимира Зеленського і Ко, що спочатку сам порушує закон, а потім критикує за це інших. Країна подвійних стандартів й абсурду. А в підсумку хаос, поглиблення кризи держави і зростання загрози її колапсу, – розповів Олексій Роговик.
У Тернополі замість ресторану – трапезна
Не обійшлося і без курйозів. Тернопільський ресторатор та підприємець Тарас Ковальчук подав документи для створення релігійної організації «Братство лисих», щоби працювати під час карантину вихідного дня.
– Скажу чесно, я ще в понеділок (9 листопада) розумів, що готуватися треба до найгіршого варіанту, адже влада у Києві не дуже чує бізнес та людей загалом, тому почали готуватися до двох сценаріїв. Спробували достукатися до влади та пояснити, що логіки карантину вихідного дня нема. Краще закрити все на 14 днів, але реально все на повний локдаун – і «Епіцентр» також із «Сільпо», «АТБ» та аптеки, видача лише через вікно. Ну і від дому не далі, ніж на 500 метрів. Тоді, може, буде результат, а не ці пів дії. На жаль, не почули. Ми почали шукати юридичний механізм, як зможемо продовжити працювати у нових умовах. Почали дивитися на досвід інших країн. Запала в око Польща (найрелігійніша країна Європи) та фітнес-центр, який став церквою. Почали вивчати питання, виявилось, церкви не треба, потрібна просто релігійна організація. Тому 12 листопада десять однодумців на загальних зборах проголосували про створення релігійної організації «Братство лисих» та затвердження статуту. Тому у ці вихідні хостел працював у форматі монастиря, «Леліва» стала трапезною, а «Лисий» – храмом. Згідно зі ст. 35 Конституції України, «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність». Також ми пропонуємо паломницькі тури у Тернопіль навіть у вихідні, – поділився своїм лайф-хаком Тарас Ковальчук.
До речі, досвід ресторатора з Тернополя перейняли й у Києві. Відтак киянин анонсував перетворення велокрамниці на «Велосипедну церкву України», адже робота таких магазинів на час дії карантину вихідного дня також заборонена.
Тим часом голова облдержадміністрації Володимир Труш прокоментував дії Тараса Ковальчука.
– Для того, щоби створити релігійну організацію, треба, як мінімум, мати її статут. Статут погоджує голова облдержадміністрації. До мене не надходили жодні документи щодо погодження статуту релігійної організації. Люди повинні усвідомлювати, що таке релігійна організація. Ми розуміємо, що це – церква, віра, а не ресторан, якщо ці речі можна поєднувати. Але немає на сьогоднішній день таких матеріалів, – розповів Володимир Труш.
Також ситуацію прокоментував головний поліцейський області.
– Є хитрощі, які застосовують. Обов’язково будемо їх аналізувати й дивитися, чи вони законні. На один із ресторанів, про який ви згадали і який працює, ми склали вже 16 протоколів, які частково пройшли через суди. Будемо вживати інші заходи. У мене є рішення суду, що працював цей заклад як розважальний. Суд виніс позитивне рішення і призначив 34 тисячі гривень штрафу, – повідомив Олександр Богомол.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"