Кожна друга родина на Тернопільщині отримує житлову субсидію. Про це повідомив директор департаменту соціального захисту населення ОДА Вадим Боярський. До кінця року цей показник може збільшитися. Лише у листопаді органи соціального захисту готуються розглянути близько 20 тис. заяв.
Субсидіантів збільшилось у півтора разу
Станом на 11 листопада в області зареєстровано 200 тис. отримувачів субсидій, що становить 52,6% від загальної кількості сімей, проживаючих в області. Це в 1,54 разу більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сума нарахувань з початку року склала 1,26 млрд. грн. Середній розмір субсидії у жовтні – 1587 грн.
– У зв’язку зі зміною тарифів, було двічі здійснено перерахунок субсидії – у липні та вересні. Та ще раз у зв’язку з початком опалювального періоду, – розповідає Вадим Боярський. – Перерахунок проводився автоматично, без звернень громадян.
Зважаючи на велику кількість заяв, в органах соціального захисту суттєво збільшили штат працівників, які займаються прийомом документів та розглядом справ. Так, за дорученням голови ТОДА Степана Барни, у райдержадміністраціях з інших структурних підрозділів до роботи щодо призначення субсидій додатково залучено 250 працівників. Крім того, ще півсотні людей спрямували центри зайнятості. Понад 550 уповноважених осіб працюють в органах місцевого самоврядування. Вони приймають документи і виконують функції комунікаторів між одержувачами субсидій та управлінням соціального захисту на місцях.
Протягом жовтня до органів соціального захисту звернулося понад 8 тис. нових заявників, які до цього часу не отримували субсидію.
– Ми прогнозуємо ще щонайменше 30-40 тис. нових заяв до кінця року: 20 тис. – протягом листопада, 10-20 – у грудні, – каже Вадим Боярський.
При визначенні розміру субсидії враховуються доходи за попередній рік. Цю інформацію органам соцуправління надає фіскальна служба. У випадку, якщо розмір доходу, який вказала людина, не збігається з даними податкової, призначення субсидії може відтерміновуватись.
– Якщо при першому зверненні людина у декларації зазначила дохід, а органи фіскальної служби не відображають його, тоді управління соціального захисту зв’язується з заявником і просить надати довідку про дохід. Якщо заявник не надасть документа, то можливість перепризначення субсидії відтерміновується. Однак це рідкісні випадки, – зазначає пан Боярський.
Взимку за тепло – лише 50%
Споживачі, які користуються централізованим опаленням, мають право звернутися до надавача послуг за відстрочкою платежу і платити в опалювальний період лише половину нарахованої суми. Решту 50% громадяни погашають упродовж неопалювального періоду – до вересня 2017 року включно. Постановою Кабінету Міністрів затверджено зразок заяви до надавача послуг. Виконавець, який отримує звернення від свого споживача із заявою про надання розстрочки, з того ж місяця протягом опалювального періоду нараховує 50 відсотків плати за послугу з централізованого опалення.
Сума неоплачених протягом опалювального періоду 50 відсотків нараховується споживачеві протягом міжопалювального періоду щомісяця рівними частинами з травня по вересень включно.
Торік органами соціального захисту було виявлено порушень на 400 тис. грн. З них фактично 80% повернуто до бюджету. У випадку, якщо соціальні інспектори виявляють невідповідності у даних стосовно доходу заявника або громадянин не надав інформації про здійснення покупки на суму понад 50 тис. грн., по цій справі призначається перевірка. Якщо субсидія зайво нарахована, то заявник змушений сплатити повну вартість комунальної послуги. При цьому жодних штрафних санкцій не призначається, а субсидія повертається до бюджету.
В області зафіксовано невеликий відсоток спірних питань – близько 4%. Якщо людина не згідна з рішенням місцевого управління щодо ненадання субсидії, вона має право оскаржити це рішення у суді.
Збільшення «міні малки» на субсидію не вплине
Принаймні у наступному році. В цілому збільшення доходу впливає на розмір субсидії, але при розрахунку враховуються доходи за попередній рік. Якщо мінімальна заробітна плата буде збільшуватись у 2017 році, то це матиме вплив на субсидію у 2018 році.
– Зараз прогнозувати, яким буде розмір субсидії у 2018 році, було б неправильно. За цей час можуть бути прийняті нові постанови Кабінету Міністрів, – каже Вадим Боярський.
При цьому в управлінні соцзахисту переконують, що економити вигідно. Адже зекономлена субсидія може зараховуватися на наступний розрахунковий період або як обов’язкова плата.
– Тобто якщо людина економить, то вона може і не платити обов’язкової плати упродовж періоду, на який призначено субсидію, – стверджують спеціалісти.
Інформація про те, що потрібно використати всю субсидію, є недостовірною. Її, як правило, поширюють надавачі послуг.
– Кожна організація під час продажу своєї послуги заробляє кошти. Якщо людина випалює послугу 100%, то на рахунок організації споживач вносить обов’язкову плату. Якщо економить, то не платить обов’язкової плати. А отже, не приносить організації живих коштів. Частково послугу компенсує держава, однак не всю субсидію, а тільки за фактично використану. Решту нарахованих субсидій у травні будуть повернені до бюджету, – каже Вадим Боярський.
Власне такий стан речей і став причиною того, що споживачів закликають використовувати всю субсидію, аби організації отримали живі гроші. Найбільшу суму субсидій отримали газопостачальні організації. Адже більшість споживачів користуються індивідуальним опаленням на природному газі.
Вадим Боярський наголосив, що кожен споживач може особисто перевірити, чи правильно йому нараховує субсидію обслуговуюча організація. Для цього необхідно звірити дані органів соціального захисту та інформацію у квитанції, виданій надавачем послуг.
– Управління соціального захисту, відповідно до постанови, нараховують субсидію кожному заявнику особисто і перераховують на рахунок обслуговуючої організації. Остання має відповідну суму коштів відобразити на особовому рахунку споживача. Тобто ми подаємо інформацію у розрізі кожного одержувача субсидії. Людина має право особисто перевірити рух коштів, – підкреслив Вадим Боярський.
Крім того, за дорученням Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана фахівці працюють над механізмом монетизації субсидії. На сьогодні обговорюється питання щодо монетизації зекономлених субсидій після закінчення опалювального періоду. Ці кошти обіцяють надати споживачам для впровадження засобів енергозбереження.
Зоряна Гарасимів
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: субсидії, тернопіль