Карантинний період продовжено і батьки знову беруться за голову, як бути з навчальними предметами та чи сядуть за парти їхні діти до кінця цього навчального року? Спрогнозувати точну відповідь на це запитання не може ніхто. Адже коронавірусна інфекція щодня уражає все більше й більше людей нашої області, а отже, наражати на небезпеку учнів ніхто не буде.
Для учнів 4-го та 9-го класів скасовано підсумкову атестацію
– У ситуації, в якій сьогодні опинилася Україна і весь світ, ми бачимо, наскільки важлива автономія шкіл та вчителів, що прописана у новому Законі “Про повну загальну середню освіту”. Дистанційне навчання у школах відбувається по-різному. І тому саме школи повинні визначати, як вони завершать цей навчальний рік, що потрібно підтягнути та вдосконалити, на чому акцентувати увагу. Ми даємо таку можливість, адже вони краще знають свої особливості, учнів та вчителів. І стандартизований підхід до всіх тут не спрацює, – повідомила виконувач обов’язків міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.
Опитавши батьків, котрі мають дітей шкільного віку, практично від усіх чуємо, що ніхто би не відпустив до школи дитину, навіть якщо б таке рішення було ухвалено.
– Я мама трьох дітей, найстаршому Тарасу 11 років. Якби припинили карантинний режим, до школи я би його не відпустила. Боюся. Така нестабільна ситуація з цією інфекцією, що вдома спокійніше. Тим паче, ми вже якось пристосувалися до такого дистанційного навчання. Програма «зум» проста в користуванні, проблем немає. І для сина перші рази це було дуже захоплююче. Зараз сам замикається у кімнаті, розповідає домашні завдання та не відволікається. Звісно, важко, але краще важче, ніж небезпечно! – мовить тернополянка Олена Базан.
Для учнів 4-го та 9-го класів уже скасовано державну підсумкову атестацію. Оцінки повинні бути виставлені за попередні здобутки під час навчання та опираючись на відповіді, які були надані учнем під час дистанційного навчання.
– Про завершення навчального року ми можемо говорити тоді, коли будемо чітко знати, коли закінчиться карантин. Якщо це станеться 11-го травня, то школи приступатимуть до роботи, й останні два тижні будуть функціонувати. Не виключено, що з 11 травня карантин послабиться, однак для системи освіти він ще не буде завершений. Найбільш критичне питання – проведення ЗНО. Якщо для менших учнів державну підсумкову атестацію відмінено, то як бути з абітурієнтами, справді загадка. Для виставлення семестрової оцінки дитині мають братися до уваги всі попередні відповіді під час уроків, а також дистанційні домашні відповіді. Звісно, є такі заклади, де дистанційне навчання не могло бути проведено через проблеми з інтернетом, то в такому разі оцінювання проводиться за рахунок попередніх здобутків, – розповіла начальник управління освіти та науки ТОДА Ольга Хома.
Стосовно дошкільних навчальних закладів, їхню роботу відновлять тоді, коли буде офіційна постанова КМУ про те, що навчальні заклади готові до приймання дітей і нічого не загрожує дитячому здоров’ю, зазначила начальниця.
Отже, чи сядуть діти за шкільні парти до кінця травня, не відомо. Однак містом ширяться чутки, і більшість притримується цієї думки, що навчальний процес буде лише дистанційним.
Що буде із ЗНО?
Попередньо перенесене пробне зовнішнє незалежне оцінювання не відбулося через те, що карантинний період продовжено. Однак якщо його знімуть 11 травня, учні 11-х класів встигають пройти пробне оцінювання та здати тестування. Пунктів тестування буде більше, адже навіть після припинення карантинного періоду не дозволятиметься скупчення учнів.
У МОН розробили два сценарії, як будуть відбуватися всі наступні дії, якщо карантин завершиться та не завершиться. Перший сценарій охоплює інформацію, котра стосується учнів 11 класів. Якщо карантин закінчиться до червня, тоді випускники будуть навчатися до кінця червня. ЗНО стартує орієнтовно в останній тиждень червня і закінчується приблизно у середині липня. Результати основної сесії ЗНО стануть відомі наприкінці липня. Вступна кампанія розпочнеться на початку серпня. Іспити зі всіх предметів будуть проходити з 25 червня до 17 липня. Результати ЗНО будуть оголошені не пізніше 31 липня. Додаткова сесія ЗНО (для осіб, які з поважних причин не мають можливості взяти участь в основній сесії) попередньо запланована з 28 липня по 11 серпня. Під час ЗНО в одному приміщенні має перебувати не більше, ніж 15 осіб на відстані 1,5 метра між собою.
Якщо карантин буде продовжено до початку серпня, ЗНО для учнів 11-го класу стартує в середині серпня і закінчується до середини вересня. У такому разі вступна кампанія завершиться до середини жовтня, а навчання перших курсів розпочнеться на початку листопада. Навчання решти курсів розпочнеться з 1 вересня. Іспити зі всіх предметів будуть проходити з 17 серпня до 4 вересня. Результати ЗНО будуть оголошені не пізніше 17 вересня. Додаткова сесія ЗНО попередньо запланована з 22 вересня до 6 жовтня.
– Жодних точних дат ми оголосити не можемо. Усе вище перелічене – це лише певні стратегії, які можуть бути застосовані, та коли це відбуватиметься. До 11 травня ми можемо лише обговорювати алгоритм наступних дій. Для початку має бути знято надзвичайну ситуацію. Тоді можна буде говорити про дати, котрі визначатиме Міністерство освіти. Попри те, готуватися до ЗНО, звісно, треба. Зовнішнє незалежне оцінювання відбудеться безумовно, однак коли, навіть приблизно сказати не можу, – розповів нашим журналістам заступник директора з питань ЗНО та моніторингу якості освіти Тернопільського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Юрій Шайнюк.
Відповідальні за ЗНО радять абітурієнтам не гаяти часу, а готуватися та вчитися дистанційно. Звісно, на сьогоднішній час це вкрай важко, однак іншого виходу немає. Також Юрій Шайнюк нагадує про «особистий кабінет», який є у кожного, хто зареєструвався на ЗНО: «Перевіряйте актуальну інформацію та будьте в курсі свіжих новин».
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"