Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла • На Тернопільщині поховали уродженця Києва, котрий загинув у Курській області • Передчасно пішла із життя депутатка Гусятинськоі селищної ради • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 21 листопада • Церебральна кома: у лікарні на Вінничині помер 53-річний воїн з Тернопільщини • Найвідоміше підприємство Тернопільщини змінило голову правління • Вісім місяців надій та сподівань: війна забрала життя водія саперного взводу з Тернопільщини • На Тернопільщині втратили бронювання робітники аграрного сектору • Ще один син Підгаєччини віддав своє життя за Батьківщину • Бандити вимагали неіснуючий борг у підприємця з Тернопільщини • Дітей та дорослих залякують: з’явилися нові деталі про скандальну спецшколу на Тернопільщині • Професійне виготовлення бірок для одягу: від ідеї до реалізації • Тернопільську міськраду cуд зобов’язав укласти охоронний договір щодо пам’ятки архітектури • Командир гармати з Тернопільщини відтепер повний кавалер ордена «За мужність» • У Тернополі водій спровокував ДТП, в якій постраждало четверо людей
rss

Мала громада спроможна на великі справи


Опубліковано: 4 Жовтня 2019р. о 9:50

Про реформу децентралізації вже сказано багато, її оцінили не тільки в Україні, а й за її межами. Завдяки їй громади стають самодостатніми і показують на власному прикладі, що спроможність територіальних громад визначають люди, а не гроші. Днями наші журналісти відвідали успішні ОТГ у Тернопільській області: Новосільську та Вишнівецьку. Чого вдалося досягти їм за цей короткий час, читайте в нашому матеріалі.

Власні кошти у Новосільській громаді розподіляються пропорційно до кількості жителів, а як їх використати – вирішують мешканці зі своїми старостами на сходах сіл. Новосільській ОТГ за рахунок залучених коштів вдалося відремонтувати та оновити опорну школу в Новому Селі, яку відвідують 240 дітей. Перекрито дах, утеплено фасад, ремонт кабінетів, закупівля інтерактивного та мультимедійного обладнання – все для того, аби дітям було зручно навчатися.  У наступному році також планують оновити спортивний майданчик, облаштувати внутрішній двір школи для відпочинку, зробити ремонт у столовій, гардеробі та майстерні. У Новосільській школі вже другий рік успішно реалізовують концепцію Нової української школи.

Ми не можемо навчати дітей так, як нас колись навчали в школі, тому що дуже багато чого в житті змінюється, особливо наші діти. Тому вчителі повинні бути не просто агентами змін, а й творчими людьми, які вміють працювати згідно з вимогою часу. В нас усі задоволені впровадженням  концепції Нової української школи, – прокоментувала  директор Новосільської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. М. Зарицького Наталія Липка.

Вишнівецька ОТГ – приклад для наслідування, і недарма вона активно співпрацює із представниками різних гмін у Польщі.  З початку об’єднання пріоритетними для Вишнівецької ОТГ стали благоустрій, ремонт доріг та покращення соціальної інфраструктури. Голова Вишнівецької ОТГ Володимир Кравець прийшов до влади з бізнесу і впевнено веде громаду до процвітання. Його вдалий менеджмент в аграрній сфері став прикладом для використання практики у відродженні та розвитку цілого району.

Вишнівецька громада також значну увагу приділяє освіті і саме на її розвиток виділяє левову частину свого бюджету. Голова Вишнівецької ОТГ Володимир Кравець каже, що після виборів, коли почав об’їжджати школи, був здивований тим, в якому стані вони перебувають. Саме тому було прийнято рішення зробити у 4 школах ремонти та перекрити дах. Зараз Старовишнівецька школа може похвалитися оновленим спортивним залом, конференц-залом та відремонтованими кабінетами. Вишнівецька загальноосвітня школа взагалі рівня столичних ліцеїв, уже не кажучи про заклади середньої освіти в обласному центрі. Світлі кабінети, нові парти, ремонти у фойє та коридорах, оновлена столова та кухня, інтернет-зв’язок та велика кількість зелені – це те, що побачили наші журналісти. У планах – оновлення спортзалу та створення інтерактивного простору для відпочинку учнів на вулиці. Примітно, що діти не псують майна школи і ставляться до нього з великою шаною, адже багато хто з них пам’ятає, яким навчальний заклад був до змін.

Не забуває керівництво і про дошкільну освіту, для прикладу, в селі Бодаки дитячого садка не було понад 30 років, стараннями голови Вишнівецької ОТГ Володимира Кравця та начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Вишнівецької селищної ради вдалося за 6 місяців відремонтувати приміщення та набрати у групу 24 дитини. У самому селищі також відкрили додаткову групу, тепер заклад дошкільної освіти «Малятко» відвідує майже сотня дітей. В ОТГ зазначають, що на 99% задоволено потребу щодо місць у дитсадках. Примітно, що за ініціативою Вишнівецької ОТГ у школах та дитсадках встановлено спеціальні контейнери для сортування сміття. Така ініціатива і навчання екологічної свідомості змалечку в майбутньому дасть хороші результати, переконані у громаді.

– Наші успіхи – Вишнівецький стадіон, Старовишнівецька школа і її оновлений спортзал, актова зала, дитячі майданчики, оновлений сквер у центрі селища, благоустрій територій, встановлення вуличного освітлення та камер спостереження. Ми проводимо різні інноваційні заходи і всіляко залучаємо молодь, – розповідає голова Вишнівецької ОТГ Володимир Кравець.

В ОТГ проводять Раду старійшин, на яку запрошують людей, які тривалий час пропрацювали у бюджетній сфері. Це ініціатива голови ОТГ, адже він вважає, що ті, хто стільки років пропрацював в органах виконавчої влади, справді можуть дати цінні поради для розвитку ОТГ в подальшому.

Плани ОТГ на майбутнє – створення сучасного ЦНАПу, розвиток туризму, покращення інфраструктури,  створення Центру безпеки, розвиток медичної галузі, – зазначає Володимир Кравець.

Також до розвитку ОТГ активно залучають громаду: скринька пропозицій та зауважень, електронні петиції, громадський бюджет, громадські слухання та обговорення, онлайн-форма звернень на сайті громади, офіційні зустрічі та прийом громадян, неформальні інтеграційні заходи. Між іншим, громадський бюджет 2018-го дуже добре себе зарекомендував. Із 16 проєктів перемогу здобули 2. Це створення інтерактивного простору із зоною відпочинку та проєкт “Збережемо тепло наших дітей”.

Пріоритетами розвитку Вишнівецької ОТГ на наступні роки, зі слів голови, є розбудова та модернізація технічної інфраструктури громади та забезпечення екологічної безпеки, доступу до якісних суспільних послуг, умови для особистого розвитку та відпочинку мешканців, створення умов для економічного зростання громади, зокрема у сфері виробництва і переробки сільськогосподарської продукції та розвиток туризму. З останнім, щоправда, проблема, адже відповідна туристична інфраструктура відсутня, немає готелів, еко-садиб, хоча туристичний потенціал в ОТГ великий, тому сюди радо запрошують інвесторів. Також із певними труднощами громада зіштовхнулася відновлюючи медичну амбулаторію, адже на даний момент є брак спеціалістів, однак ОТГ не здається і намагається заманити їх різноманітними бонусами. І звісно, не оминули увагою і дороги, адже це, мабуть, одна з основних проблем не лише Вишнівецької ОТГ, а загалом громад на всій території України. Власних коштів у бюджеті не вистачає для відновлення дорожнього покриття, на думку Володимира Кравця, вирішення цієї проблеми на себе мала би взяти держава.

Я впевнений, якби громади сформувалися на 10-20 років швидше, то й можливостей для свого розвитку вони б мали значно більше, – на завершення зазначив голова Вишнівецької ОТГ Володимир Кравець.

Вікторія Ушакова

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , , , ,





Новини
21 Листопада
20 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше