Українці потерпають від масштабного інтернет-шахрайства, постраждали й тернополяни.
Андрій Л. замовив на одному з інтернет-ресурсів колеса до своєї автівки, замовлення оплатив, а товару не отримав.
– Я прискіпливо ставлюся до покупок в інтернеті. Перевірив сайт, на якому замовляв товар, він викликав у мене довіру, адже зареєстрований понад 10 років, у підприємства статутний капітал більше 5 мільйонів гривень, також було багато позитивних відгуків про діяльність цього онлайн-магазину. Нічого не передбачало біди. Пропозиція щодо ціни була хороша та ще й безкоштовна доставка замовлення, однак його потрібно було оплатити наперед, – розповідає тернополянин Андрій Л., який став жертвою аферистів.
Після оплати чоловік отримав листа від представників онлайн-магазину. Вони надіслали необхідні документи – квитанції та рахунки. Проте товар обіцяли надіслати пізніше, мотивуючи це тим, що велика кількість замовлень і вони не встигають усі обробити.
– Мені зателефонували через два дні після замовлення. Сказали, що затримка у зв’язку з великою кількістю замовлень і постачальник не може все доставити вчасно. Вибачились і запропонували знижку – дисконтну картку. В мене ще тоді закралася підозра, але думаю, всяке буває. Товар мені потрібен був не спішно. Представники магазину повідомили про орієнтовну дату доставки, однак у зазначений термін так і не отримав коліс. Тоді я спробував зайти на сайт, де робив замовлення, але він зник. Я зрозумів, що «попав». У мережі знайшов за
назвою сайту незалежні відгуки від людей, які також постраждали. Мені скинули посилання на спільноту в одному з месенджерів, куди додавали постраждалих. Зараз їх орієнтовно 120 чоловік по Україні, також є люди з Тернополя. По всій Україні написані заяви, однак ми стикнулися з повною бездіяльністю поліції. Комусь прямо відмовляють, кажуть, що не будуть займатися справою, когось, як мене, ігнорують, дають телефони, які поза зоною. Поки що все стоїть на місці і пошук по гарячих слідах через цю бюрократію не можливий, – каже потерпілий тернополянин.
Чоловік розповів нашим журналістам, що подав заяву у правоохоронні органи. Там сказали, що йому зателефонує слідчий, однак він так і не подзвонив. Чоловік прийшов до правоохоронців, аби дізнатися, хто слідчий і чи взагалі відкрили справу, однак відповіді на свої запитання не отримав. Йому дали номер райвідділку, де ніхто не підіймає слухавки, телефон керівника відділку також мовчить.
Наразі коментарів від фірми, яка не виконала своїх зобов’язань по відношенню до замовників, немає. Потерпілі підрахували, що сума збитків сягнула вже понад 500 тисяч гривень. На думку Андрія Л., махінації можна пов’язати з тим, що в 2019 році змінився власник інтернет-магазину. Чи дійде справа до суду – не відомо, адже, згідно з інформацією потерпілих, поліція для того, аби знайти шахраїв, нічого не робить.
– Зазвичай поліція не швидко намагається реєструвати такі заяви. Якщо навіть подаються про вчинення злочину, то вони реєструють її як звернення громадян, місяць тримають, і за цей час втрачається вся цінність оперативності. Тому людям рекомендую, як тільки подали таку заяву, протягом 3-х днів звернутися до слідчого судді, щоби такі відомості про злочин було внесено за рішенням суду примусово в ЄРДР. У такому випадку слідство має зареєструвати заяву про вчинення злочину. Якщо розслідування проводять неефективно, звертатися зі скаргами до прокуратури. Окрім того, можна звернутися до держспоживслужби, – коментує ситуацію тернопільський адвокат Ростислав Небельський.
Тим часом Андрій Л. закликає усіх уважно перевіряти фірми, які здійснюють свою діяльність в онлайні, аби не потрапити на гачок шахраїв, та сподівається на те, що широкий розголос злякає шахраїв і поліція все ж таки їх знайде та притягне винних до відповідальності.
Джерело: Тижневик "Номер один"