Під час моніторингу використання бюджетних коштів тернопільська громадська активістка та правник Олена Степанова натрапила на цікаву інформацію. Так чотири тисячі гривень щомісяця міська рада Тернополя сплачує за оренду приміщення громадській організації «Польське освітньо-культурне товариство». Жінка каже, що мимоволі зацікавилась цією темою і вирішила з’ясувати, що ж це за приміщення. Та над ГО визріла міцна завіса, яку, мабуть, зможе пробити лише суд.
–Враховуючи те, що в комунальній власності є достатньо приміщень, мені стало цікаво, що ж це за громадська організація і яким нерухомим майном вона володіє. Однак яким же було моє здивування, коли пошук в єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно результатів не дав. А це означає, що ГО не володіє жодним нерухомим майном. За що ж тоді міська рада платить кошти? – запитує Олена Степанова.
Правник каже, що подала інформаційний запит щодо отримання копії договору оренди. Та міська рада відмовила у наданні копії, посилаючись на те, що «вказаний договір укладено в рамках проекту Європейського Союзу «Соціально-економічна адаптація тимчасово переміщених осіб у місті Тернополі» і відповідно до Грантового контракту, підписаного Тернопільською міською радою та Європейським Союзом, передбаченоконфіденційність будь-якої інформації
– Договір – це добре. І виконання його умов – теж добре. АлеЄвропейський Союз декларує доступність місцевих бюджетів для контролю громадянами, незалежно від походження коштів, отриманих місцевими бюджетами. Згідно з нашим законодавством, інформація про бюджетні кошти не може бути закритою,- пояснює правник.
Через це Олена Степанова вирішила шукати справедливості в суді. Каже, що подала позов на міськраду, аби остання надала їй усю необхідну інформацію. Але суддя, за її словами, прийняв дуже дивне рішення.
– Позов задовольнив частково та зобов’язав міську раду надати мені інформацію, скільки грошей прийшло від цього грантового контракту на бюджетний рахунок. Хоча я цього не запитувала! Тому подала апеляційну скаргу. Ми її виграли. Тобто скасували рішення першої інстанції,- каже Олена Вікторівна.
Та найцікавіше, за словами Степанової, не це. Як вдалося з’ясувати жінці, один із засновників даного ГО – син одного з заступників міського голови.
–Як взагалі натрапила на це ГО? Я час від часу монітору сайт «ЄДАТА» (використання публічних коштів). Бачу, йде оплата за оренду приміщення громадській організації. Беру ідентифікаційний код даного ГО і заходжу в реєстр права власності, аби дізнатися, що ж це за приміщення. Реєстр говорить, що дане ГО не має нерухомого майна, хоча саме об’єднання зареєстрували в кінці 2014 року, коли вже діяв публічний реєстр нерухомого майна. Тому за яке приміщення міськрада сплачує кошти – незрозуміло.Тоді мені стало цікаво, що це за така громадська організація. Я тоді «лізу» в ЄДРЮОФОП і знаходжу доволі цікаву інформацію. Виявляється, засновником цієї громадської організації рахується син заступника мера і ще й зареєстрована ГО за його домашньою адресою, – дивується пані Степанова.
Навіть попри ці цікаві факти, тернопільський правник допускала, що, можливо, активісти просто не подали в реєстр цього приміщення. Тому й попросила копію договору оренди.
– Може реєстр «блудить» – буває різне. Тому я подала запит. Вже з відповіді я б побачила, що це за приміщення, за яке щомісяця сплачують 4 тис. грн. Проте чиновники мені відмовили надавати цю інформацію. Але я вже навчилась: якщо людина відмовляє, значить, хоче щось приховати. Погодьтеся, якщо б там усе було правильно та чесно, то я б отримала свою відповідь без проблем, – каже Степанова.
Така ситуація, на думку Олени Вікторівни, одразу викликає недовіру. Тому жінка і звернулася до суду.
– Вдумайтесь: міська рада орендує приміщення громадській організації, засновником якої є син заступника міського голови. І платить 4 тис. в місяць. Ще якби рада не мала своїх комунальних площ, які можна використати для виконання оцих програм соціально-економічної адаптації тимчасово переміщених осіб. Але в комунальному майні є достатньо приміщень,- пояснює тернопільський правник.
До речі, до спілкування з журналістами газети «Номер один» Степанова писала про цю історію на своїй сторінці в соціальній мережі. Каже, що за день після цього ГО «Польське освітньо-культурне товариство» змінило керівника. Вочевидь, «рій» почав панікувати. Та Степанова налаштована рішуче і планує з’ясувати таки, що ж це за таке загадкове приміщення, інформацію про яке міськрада ховає за сімома замками.
Джерело: Тижневик "Номер один"