Містобудівна рада Тернополя потребує негайних змін. У такому вигляді, як зараз, вона працювати не може. Про це заявили самі члени ради.
У четвер, 25 травня, в Тернополі мало відбутися чергове засідання містобудівної ради Тернополя. На порядку денному було два питання – обговорення проектів будівництва торгових приміщень на вулиці Живова, 9 та багатоповерхівки на Симоненка, 1. На засідання прийшли громадськість та депутати, однак воно так і не розпочалося. Причина – відсутність кворуму. Із мінімально необхідних 13-ти її членів зібралося тільки 11.
Як не дивно, питання діяльності ради підняли не активісти, а самі ж її представники. За їхніми словами, дорадчий орган втратив авторитет і депутати зовсім не рахуються з його рекомендаціями. На засіданні ради ухвалюють одні рішення, у сесійній залі – інші. Архітекторів обурило таке нівелювання їхніх старань, тому вони не вважають за потрібне приходити на засідання.
Робота містобудівної ради побудована наступним чином: автори проектів подають на розгляд спеціалістів свої напрацювання. Ті вивчають документи, дають свої зауваження та рекомендації, відбувається обговорення проекту і тільки тоді його виносять на розгляд сесії. Однак для мерії стало традицією схвалювати проекти без врахування зауважень архітекторів. Це не тільки ображає архітекторів, а й ставить їх у незручне становище. Адже громадськість вважає їх відповідальними за те, що відбувається в місті з об’єктами будівництва.
Сьогодні представники ради пропонують переглянути її склад і суттєво скоротити. Залишити у раді лише активних спеціалістів, які відповідально відносяться до роботи. А також включити в склад ради депутатів міської ради та представників земельної комісії і комісії з питань містобудування та архітектури.
– У 80-ті роки не було таких проблем, хоча ми здавали безліч об’єктів. Ми отримували завдання, на основі якого робилася документація, а потім відводилась земля. Зараз – навпаки, відводиться земля, а під неї «тасують» проект. Воно не йде ні в які ворота. Потім мучаться професіонали і всі інші. Виходить якесь насилля над містом. Щоб міська рада прислухалася до нас, мабуть, потрібно ввести у раду представників депутатських комісій. Засідання слід обов’язково висвітлювати у ЗМІ. Поставлять три цеглинки – і це всім показують. А раду? Потрібно показати, як вона працює, які рішення приймає, – каже архітектор Віктор Стариньков.
Архітектори наголошують, що вони не проти, аби місто розбудовувалось, але все потрібно робити з розумом. Як приклад, наводять Париж. Мовляв, у центрі столиці також ведеться будівництво, але воно має естетичну цінність.
Готові до співпраці і депутати. За словами народної обраниці Наталі Шоломейчук, вона як представник депутатської комісії з питань містобудування та архітектури підтримує, щоб члени ради були присутніми на засіданнях комісій і доносили своє бачення процесів, які відбуваються в місті.
– Інколи у нас інформація дуже спотворена або не в повному обсязі. Якби у нас був зв’язок з архітекторами, багато скандальних ситуацій можна було б попередити, – наголосила депутат. – Нам потрібні інвестиції, щоб місто розвивалося. Але щоб це не створювало іншим незручностей і не плюндрувало зовнішнього вигляду міста.
КОМЕНТАР
Василь Бесага, начальник управління містобудування та архітектури ТМР:
– Я звертався до Спілки архітекторів, аби вона надала свої пропозиції щодо кандидатур, яких слід включити в раду, і тих, кого слід виключити. Багато тих, хто не ходив, уже виключено. Було сформовано склад ради і затверджено на виконкомі. Хочу наголосити, що всі проекти розробляють наші місцеві архітектори, члени Спілки архітекторів. Це не чужі люди, вони не приїжджають з інших міст. Але потім заявляють, що десь щось не враховується. Самі архітектори повинні чітко знати, що є будівельні норми та містобудівне законодавство. Все! Містобудівна рада є дорадчим органом, яка не дає кінцевого результату. Заявник має право звертатися і наполягати на своєму. Тому що в нього є земельна ділянка чи об’єкт нерухомості. Я не збираю раду, коли на порядку денному менше трьох питань. Розумію, що архітектори працюють на громадських засадах і в кожного з них є свої справи.
Джерело: Тижневик "Номер один"