Для незахищених категорій населення, які отримують субсидії, сталися чергові зміни. Відтепер їх отримуватимуть у грошовій формі.
«Ощадбанк» стане головним для отримувачів субсидій
– Ті люди, яким призначено субсидії до 31 грудня 2018 року, отримуватимуть її у грошовій формі з березня 2019 року. Рахунки за комунальні послуги надходитимуть у повному обсязі без урахування субсидії, і субсидіант має самостійно і своєчасно оплачувати їх, використовуючи отримані кошти. Кошти, які у нього залишаться після отримання субсидії та оплати комунальних послуг (заощаджені за рахунок економного споживання послуг), він зможе витрачати на власний розсуд, – прокоментував останні зміни директор департаменту соціального захисту населення ТОДА Вадим Боярський.
Субсидіанти, які не є пенсіонерами, будуть отримувати кошти у відділеннях «Ощадбанку». Для цього рекомендують пройти реєстрацію на офіційному сайті https://www.oschadbank.ua/ua або в контакт-центрі «Ощадбанку» за тел.: 0 800 210 800 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по території України). Це дасть субсидіанту змогу самостійно обрати найближче відділення, зручний час та дату для отримання субсидії без черг.
Отримати субсидію цій категорії населення можна з 12-го числа кожного місяця грошовим переказом через систему «Швидка копійка» «Ощадбанку» або на поточні рахунки, відкриті в «Ощадбанку». Для отримання коштів потрібні лише паспорт та ідентифікаційний код.
При цьому, якщо отримувач субсидії, який не є пенсіонером, вже має поточний рахунок в «Ощадбанку», то субсидію автоматично буде зараховано саме на цей рахунок, і «Ощадбанк» надішле SMS про її надходження (за умови активованої послуги SMS-банкінгу).
Якщо субсидіант не має поточного рахунку в «Ощадбанку», Міністерство соціальної політики надішле адресне повідомлення про суму призначеної субсидії та механізм її виплати через «Ощадбанк». При отриманні першої субсидії в грошовій формі через систему грошових переказів «Швидка копійка» особі, що отримує субсидію, буде запропоновано відкрити поточний рахунок. Це дасть змогу при зарахуванні подальших субсидій отримувати від «Ощадбанку» SMS про надходження субсидії. Не потрібно буде кожного разу відвідувати відділення для отримання субсидії – вона буде автоматично зараховуватись банком на картку. Отримуючи субсидію на картку, клієнт матиме змогу знімати кошти в будь-якому банкоматі, а також зручно та своєчасно оплачувати комунальні послуги.
Якщо ж отримувач субсидії є пенсіонером, то він отримає субсидію одночасно з пенсією через «Укрпошту» або на свій банківський пенсійний рахунок (у банку, в якому вони зазвичай отримують пенсію).
Щодо інформації з будь-яких питань, пов’язаних із призначенням субсидії, субсидіантам слід звертатися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, телефонувати на урядову «гарячу лінію» (1545) або подавати звернення на сайті урядового контактного центру www.ukc.gov.ua. А інформацію про спожиті послуги, нараховані суми, розмір заборгованості/переплати субсидіанти можуть отримати у постачальників комунальних послуг.
Реалії не втішні
Ми спробували взяти коментар у представників «Ощадбанку» та отримати відповіді на найпоширеніші запитання, які цікавлять наших читачів. Однак наші намагання були марними. Наші журналісти пробували зв’язатися з трьома тернопільськими міськими відділеннями банку за стаціонарними телефонами, однак ніхто!() не підняв слухавки. Також звернулися до служби підтримки в одному з месенджерів, телефонували на «гарячу лінію», залишили прохання про зворотний зв’язок, однак жодної(!) відповіді так і не отримали.
Далі працівник редакції вирішила дізнатися про виплату субсидій в «Ощадбанку», як то кажуть, з перших вуст. Вона відвідала одне з відділень банку в Тернополі. У черзі їй довелося простояти близько 40 хвилин. Ще 40 хвилин тривало саме обслуговування спеціалістом, хоча він запевняв, що справа не займе більше 15 хвилин. І це в той час, коли субсідіанти масово ще не приходять до банку!
Як виявилось, «Соціальну картку», на яку будуть здійснюватися
виплати монетизованих субсидій, виготовлятимуть протягом 10 робочих днів. Додатково буде оплачуватись і SMS-інформування в сумі 7 гривень. Щоправда, нашій працівниці так і не повідомили, це одноразова плата, щомісячна чи за кожне повідомлення. Із вищевикладеного можна зробити висновок, що банк не зовсім готовий до напливу людей, якого очікує відділення в скорому часі. Також не зрозуміло, чому такі преференції надані саме «Ощадбанку», адже, крім нього, є як мінімум два великих державних банки, в одного з яких найбільша кількість відділень в Україні.
У Міністерстві соціальної політики говорять про 3,5 мільйона субсидіантів, які будуть отримувати субсидію монетизовано. Залишається тільки здогадуватись, чи налагодять у банківських відділеннях більш-менш злагоджений алгоритм для надання послуг отримувачам субсидій, чи все ж таки людям доведеться витратити багато нервів, простоюючи у чергах за оформленням виплат.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"