Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото)
rss

Музеї Тернопільщини отримали зі США унікальні світлини відомих українських акторів та режисерів


Опубліковано: 24 Квітня 2021р. о 21:50

Кінопродюсер Олександр Дебич передав Бучацькому краєзнавчому музею та Теребовлянському музею-майстерні невідомі досі широкому загалу два фото акторів і режисерів – Мар’яна Крушельницького і Йосипа Гірняка. Заходи саме у цих музеях були приурочені до днів народження відомих українських культурних діячів, які народилися на Бучаччині й Теребовлянщині.

– На одному фото Йосип Гірняк з дружиною Олімпією Добровольською, на іншому – Гірняк разом з актором Мар’яном Крушельницьким. Оригінали фотографій зберігаються в Українському музеї-архіві в місті Клівленді, штат Огайо (США).

Авторство фото – не відоме. Локація – ніби Київ за підписом на звороті, але це мають ідентифікувати знавці, – розповів Олександр Дебич.

Ці фото Дебич власноруч відсканував у 2017 році, перебуваючи в Українському музеї-архіві в Клівленді, де працював над проєктом оцифрування колекції історичних українських фотографій у рамках стипендії програми імені Фулбрайта, що надається американським урядом. Музей-архів у США радо ділиться матеріалами зі своїх фондів з українськими інституціями задля спільної справи – збереження та вивчення української історії.

Олександр Дебич отримав від Українського музею-архіву офіційний дозвіл на публікацію фотографій, якими люб’язно поділився з тернопільськими музеями.

Відомо, що актори Мар’ян Крушельницький і Йосип Гірняк разом грали і творили в українському театрі «Березіль», заснованому Лесем Курбасом у 1922 році.

Йосип Гірняк народився 14 квітня 1895 року на Теребовлянщині у селі Струсів. Це  український актор і режисер, член Української академії мистецтв і науки. Акторську біографію він розпочав у 1914 році в театрі товариства «Руська бесіда», а продовжив на професійній сцені 1915-го в Театрі українських січових стрільців, куди записався добровольцем. Йосип Гірняк грав у театрі «Березіль» та в Київському театрі юного глядача, після 1941 року продовжував сценічну діяльність у Галичині. Саме наш земляк Йосип Гірняк уперше на українській сцені, у Львівському оперному театрі, поставив спектакль «Гамлет» Вільяма Шекспіра. Навесні 1944-го емігрував до Австрії, згодом – до Німеччини, працював в українському табірному театрі. У 1946 році він разом з дружиною Олімпією Добровольською відкрив театр-студію, де поставив 15 вистав. Йосип Гірняк займав відповідальні посади в Асоціації українських акторів Німеччини. Із 1947 року проживав у Нью-Йорку, де разом з дружиною очолював Український театр в Америці – «Театр слова».

18 квітня минуло 124 роки з дня народження Мар’яна Крушельницького. Це видатний український актор, режисер, театрально-громадський діяч, педагог, один із фундаторів українського театру. Він народився у 1897 р. в селі Пилява на Бучаччині в сім’ї небагатих галицьких селян. Дитячі роки Мар’яна минули в с. Глещава на Теребовлянщині, де його батько був дяком, відвідував аматорський гурток і заохочував до цього сина. Хлопець любив співати у церковному хорі. Навчався спочатку в початковій парафіяльній школі й водночас опановував ази гри на скрипці. Потім було навчання у Львівській і Тернопільській гімназіях. Сценічну діяльність М. Крушельницький розпочав 1915 року в українській трупі  «Тернопільські театральні вечори». У 1918 р. він є одним з організаторів «Нового Львівського театру». Подальша діяльність М. Крушельницького пов’язана з Львівським українським театром товариства «Руська бесіда». Наприкінці 1923 року театр «Руська бесіда» було ліквідовано, а згодом у Галичині закрили всі українські культурні заклади. Крушельницький виїжджає до Праги. Там він вступив на філософський факультет Празького університету. У 1924 році повертається в Україну, а в грудні цього ж таки року вступає до театру «Березіль» у Харкові. З 1924-го по 1933 рр. М. Крушельницький – актор, а з 1933-го по 1952-й – художній керівник Харківського українського драматичного театру ім. Т. Шевченка (до 1934 р. носив назву «Березіль»). З 1952 р. – актор і режисер, а з 1954 р. – головний режисер Київського академічного українського драматичного театру ім. І. Франка, викладач Київського інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого.

Фото – “Український музей-архів, Клівленд, штат Огайо, США”


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше