Директор ПАП «Аркадія» Микола Пилипів розповів журналістам «Номер один», з якими показниками завершує календарний рік агропідприємство, яке працює на землях кількох населених пунктів Гусятинського району.
– Цей рік складний, але, разом з тим, ми справилися зі всіма видами робіт, включаючи глибоку оранку, чого найбільше боялися. В цілому, якщо брати по результатах та зібраних культурах, у нас вийшло 50х50. 50 відсотків культур дали прибуток (озимий ріпак, цукровий буряк), а по окремих вийшли на нуль. Не добрали пшениці та ячменю 30 відсотків, кукурудзи – 40%, сої – 50%. Вся причина в тому, що у нас хоч і якісне насіння, правильно витримані терміни посіву, хороші сходи, застосовуємо нові прогресивні технології, але підвела погода. На 50 відсотків наших площ випало 110 мм опадів при традиційній нормі 760 мм. Врятувало те, що в районі села Оленівка було 230 мм опадів. Якщо брати села Товсте та Буцики, то, до прикладу, цукрового буряка там зібрали всього близько 30 тонн з гектара, тоді як по Оленівці «взяли» під 70 тонн. У цілому в середньому вийшли майже на 50 тонн цукрового буряка з гектара, якого цьогоріч посіяли на площі 900 гектарів, – розповів Микола Пилипів.
Чи задоволені цінами на вирощені с/г продукти, які сформувалися на ринку, зокрема цукор, запитали ми Миколу Івановича.
– У порівнянні з минулим роком ціни на цукор у певній мірі підросли і, напевно, ще будуть рости, тому що цукру не буде стільки, скільки планували. Якщо на світовому ринку в попередні роки ціна на цукор стабільно трималася на рівні 400 доларів, то сьогодні вже йде коливання від 550 до 600 доларів. В Україні склалася ціна від 14000 до 14300 грн. за тонну цукру. Загалом, коли продаєш товар – таку ціну маєш. «Аркадія» солодкий продукт частково реалізувала у вересні по 12 грн. за кг. Але сьогодні потрібно врахувати, що ця культура обкладається 10 відсотками податку на додану вартість. У загальному хотів би сказати, що ціни по основних культурах залишилися практично на рівні минулого року, адже значно зросло податкове навантаження на сільськогосподарські підприємства. Як підрахував департамент агропромислового комплексу ТОДА – в 41(!) раз. Зокрема, збільшилась оцінка землі та фіксований податок, ввели ПДВ, разом з тим, ми підняли заробітну плату своїм працівникам (до 5-6 тис. грн.), відповідно вдвічі збільшилася сплата податку з доходу фізичних осіб (ПДФО), – зазначив директор ПАП «Аркадія».
Незважаючи на всі труднощі, Микола Пилипів із впевненістю дивиться в майбутнє.
– У жовтні випала двомісячна норма опадів, у листопаді маємо півметровий сніг. Це говорить про значний запас вологи в ґрунті, а отже, хороші сподівання на урожай наступного року. На сьогодні засіяли озимої пшениці на 300 га більше, ніж цього року, на рівні попереднього року засіяли озимий ріпак. На весну забезпечені насінням, завозимо мінеральні добрива, вносимо їх під цукровий буряк. Одним словом, налаштовані працювати активно, адже наші пайовики та працівники підприємства (близько 120 чол.), вірять у нас і ми не маємо права їх підвести, – зауважив пан Пилипів.
Розповів Микола Іванович, котрий ще й головує в Раді сільськогосподарських виробників Тернопільщини, як ПАП «Аркадія» допомагає селам, де здійснює свою господарську діяльність.
– По-перше, ми збільшили орендну плату за землю. Якщо раніше вона становила 3 відсотки від нормативно грошової оцінки, то цього року – 5%. По-друге, активно долучаємося до різних соціальних проектів: ремонтуємо дороги, виділяємо кошти на ремонт школи, церкви. Маємо цього року і великі капіталовкладення. Зокрема, на суму 100 тисяч гривень поклали тротуар у Гримайлові, на завершенні капітальний ремонт у клубі села Буцики, який обійдеться близько 200 тис. грн. Традиційно допомагаємо армії. На боротьбу зі стихією теж залучалася техніка «Аркадії». Підсумовуючи, можу сказати, що практично нічого в наших селах не відбувається без аграріїв, – резюмував Микола Пилипів.
Джерело: Тижневик "Номер один"