Наприкінці лютого в лісі між селами Поручин і Краснопуща, що на Бережанщині, знайдено металевий бідон з документами Організації українських націоналістів. Автор знахідки – мешканець Поручина Володимир Чулик. Про це він повідомив 2 березня краєзнавців села Жуків Тараса Козака та Михайла Білика. Виїхавши на місце й оглянувши документи, ті переконали автора знахідки передати її в Центр дослідження визвольного руху в Львові.
Акт передачі відбувся 6 березня в присутності Михайла Білика, Тараса Козака, директора Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», кандидата історичних наук Руслана Забілого, Юрія Атаманюка («Пам’ятки України») та співробітників ЦДВР.
Знайдений архів сформований Службою безпеки ОУН наприкінці 1949 року. Більшість документів походять з 1948-49 рр. Найдавніший (наразі зафіксований) – з 1941 року. Документація територіально охоплює окремі райони Тернопільської (Збараж, Великі Бірки, Заложці, Скалат, Буданів), Львівської (Яворів, Дрогобич, Янів, м. Львів) та Івано-Франківської (Надвірна, Делятин, Яремче, Коломия) областей.
Архів складається з:
– документація СБ: протоколи допитів, повідомлення про загибель повстанців, повідомлення про ліквідацію, протоколи внутрішніх розслідувань (особливо цінні й рідкісні), розвідувальні матеріали, внутрішні інструкції, картотека на працівників державних установ;
– трофейні матеріали: комсомольські, партійні та інші квитки й посвідчення, інструктажі та внутрішня документація радянських силових органів;
– агітаційні матеріали ОУН і УПА (листівки), інформаційні бюлетені та повідомлення: суспільно-політичний огляд, вістки з терену, списки полеглих, опис боїв, праця Полтави «Передпосилки поширення нашого руху в умовах большевицького СССР» (січень 1949 р.), праця Горнового, брошура «За що бореться Українська Повстанська Армія (УПА)?» (1949) та інші;
– радянська періодика (газети);
– фотографії (не відомо, чи вдасться врятувати).
Стан збереження документів задовільний, добрий, подекуди відмінний. Виглядає, що всі матеріали, які були заховані в бідоні, спеціально були передані сюди для архівування.
Всі матеріали буде оцифровано й оприлюднено. Керівництво Центру дослідження визвольного руху пообіцяло віддати після опрацювання архіву всі матеріали, які є в кількох примірниках, для подальшого експонування в Бережанському краєзнавчому музеї та села Жуків.
Микола Проців
На фото:
Краєзнавці та науковці Руслан Забілий, Тарас Козак і Михайло Білик (зліва направо) оглядають знайдений архів ОУН (фото Юрія Атаманюка)
Джерело: Тижневик "Номер один"