Темою цьогорічного економічного форуму Європа – Україна, що проходив 4-5 лютого, стали питання продовження реформ та модернізації України в ситуації зміни влади в Києві у результаті президентських та парламентських виборів. Дебати Форуму Європа-Україна-2020 зосередились на ключових питаннях модернізації та розвитку економічного потенціалу України, можливостей регіонів та співпраці з партнерами з Польщі й інших європейських країн, також розглядалися умови побудови сучасного територіального самоврядування та громадянського суспільства, обговорювались питання безпеки України у системі європейських та глобальних відносин.
Новоутворені громади показали хорошу динаміку економічного зростання
Гості форуму – понад 800 учасників із Польщі, України, сусідніх країн та США: представники урядів, політики, дипломати, бізнесу, місцевого самоврядування, європейських інституцій, міжнародних організацій, експерти та аналітики. Делегацію від Тернопільщини очолив голова обласної ради Віктор Овчарук.
Під час ХІІІ Форуму Європа –Україна організатори провели понад 40 панельних дискусій, розділених на тематичні блоки: бізнес, інвестиції та економіка, європейська інтеграція та реформи, міжнародна та безпекова політика, а також суспільство, освіта та “молодіжна” політика і співпраця. Говорили також про нові ініціативи в українсько-польських взаєминах.
Виступаючи під час панельної дискусії «Незавершена реформа. Дебати про українські місцеві органи самоврядування», очільник Тернопільської області Віктор Овчарук наголосив на необхідності продовження та успішного завершення реформи децентралізації: «У 2014 році розпочалася одна з наймасштабніших реформ у державі – реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади шляхом передачі на місця реальних повноважень та обов’язків, а також відповідного матеріального ресурсу.
Ми кілька років працювали над її реалізацією, і нам вдалося досягти значних результатів завдяки тому, що в області була проведена належна роз’яснювальна робота щодо засад реформи. Запорукою успіху стало те, що до населення вдалося донести ідеологію реформи.
Процес об’єднання проходив у складних умовах. Необхідно висловити щирі слова вдячності за допомогу нашим європейським та американським колегам, які підтримували реалізацію реформи в Україні в цілому та на Тернопільщині зокрема.
У переважній більшості новоутворені громади показали хорошу динаміку економічного зростання, грамотне управління ресурсами територій, позитивний темп приросту доходів до місцевих бюджетів. Держава забезпечила підтримку розвитку громад у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Під час консультацій, які розпочалися наприкінці минулого року і продовжуються сьогодні, ми хочемо, щоби при затвердженні кінцевого варіанту перспективного плану обласна державна адміністрація та уряд врахували всі проблемні питання, які були б обговорені за участі органів місцевого самоврядування, і щоби на його основі провести місцеві вибори. Тернопільська обласна рада висловила свою чітку позицію із зазначеного питання.
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація влади) є однією з найбільш успішних в історії України, однак для її результативного завершення необхідні відповідні законодавчі механізми.
Нині маємо констатувати: якщо не зміняться деякі правила у міжбюджетних взаємовідносинах, то у нових ми ризикуємо отримати багато застарілих проблем не тільки фінансового, а й політичного характеру».
«Потрібен ефективний діалог та співпраця влади, бізнесу і громадянського суспільства»
Також у рамках форуму відбулася зустріч тернопільської делегації з маршалком Підкарпатського воєводства Владиславом Ортилем.
Обидві сторони підкреслили, що Україна в цілому і Тернопільщина зокрема мають величезний потенціал – виробничий, природний, науково-технічний.
«Разом з тим, – зазначив Віктор Овчарук, – нам потрібен більш ефективний діалог та співпраця влади, бізнесу і громадянського суспільства, а також підтримка наших міжнародних партнерів. Важливе співробітництво в економічних, суспільних, культурних галузях – можливості розвитку туризму, програми співпраці молоді, зміцнення позиції громадян у суспільному та політичному житті, спільні проєкти у медіапросторі та культурі тощо».
Насамкінець зустрічі і маршалек Підкарпатського воєводства, і голова Тернопільської обласної ради висловили взаємні побажання щодо подальшої реалізації таких спільних проєктів.
«Китайські партнери можуть створювати на Тернопільщині виробництва із врахуванням близькості до кордону»
Частина форуму була присвячена міжнародній політиці, повідомив нашому виданню директор ТОВ «Українська фабрика реклами», експерт-міжнародник Руслан Кулик, котрий був безпосереднім учасником заходу. За його словами, експерти дискутували щодо подальшого розширення Європейського Союзу, відновлення у світі поваги до міжнародного права, протистояння загрозам з боку Російської Федерації та протидії російській пропаганді тощо.
У низці безпекових дискусій обговорювались питання регіональної військової співпраці НАТО на східному фланзі та безпека в чорноморському басейні. Ключовою тезою цих панельних дискусій був пошук відповіді на запитання: «Як міжнародна спільнота може допомогти Україні припинити конфлікт із Москвою?»
В економічному блоці конференції найцікавіші дискусії стосувалися результатів договору про асоціацію та вільну торгівлю між Україною та ЄС, енергетичної безпеки, перспектив подальшого зменшення бар’єрів та обмежень в економічній співпраці. Були також панельні дискусії про розбудову інфраструктури для транспорту, перспективи змін в українському сільському господарстві, побудові інноваційної економіки та перспективам збільшення іноземних інвестицій в Україну.
Жвавою і цікавою була дискусія щодо співпраці Китаю з країнами Центрально-Східної Європи у так званому форматі «17+1» та можливості для України. Серед доповідачів був Руслан Кулик, який акцентував увагу на перевагах для європейських та китайських компаній розміщувати виробництво на теренах Тернопільщини.
– Китай залишається потужним гравцем у геополітичному та економічному плані. Багато європейських транснаціональних компаній перенесли своє виробництво на Далекий Схід. Та зараз, враховуючи ситуацію, яка склалася в Україні, середня заробітна плата в нашій державі та у Китаї у доларовому еквіваленті приблизно однакова. Та Україна має одну перевагу – близькість до кордону з ЄС. Розмістивши свої виробництва у нас, європейці суттєво економитимуть на транспортуванні, – наголосив Руслан Кулик. – Витрати можуть скоротитися у 3-4 рази.
Щодо китайських партнерів, то вони зможуть створювати на Тернопільщині виробництва із врахуванням близькості нашого регіону до кордону і виробляти товари, орієнтовані на європейські ринки. У нас є багато підприємств, які збанкрутували, але потужності їхні збереглися. Мова йде про приміщення та земельні ділянки.
За словами пана Кулика, у випадку реалізації задуманого область отримає одразу кілька позитивних моментів. Перш за все це нові робочі місця. По-друге, збільшення податків у місцеві бюджети. І, зрештою, тісні партнерські зв’язки з найбільш розвиненими країнами світу.
У межах форуму діяв також «Східний виставковий ярмарок», під час якого презентовано різні регіони, серед них і Тернопільщина, стенд якої, до речі, був визнаний найкращим!
Джерело: Тижневик "Номер один"