8 листопада на офіційному сайті «Громадський бюджет Тернополя» розпочалося голосування за проекти для міста, запропоновані громадою. На реалізацію народних ініціатив планують витратити з бюджету 5 млн. грн.
Нагадаємо, що згідно з ідеєю, вже у 2017 році будуть реалізовані ті ініціативи для поліпшення життя міста, які отримають найбільшу підтримку.
Жителі міста дивували як типовими проектами, на кшталт облаштування вуличних тренажерів чи ремонт дороги, так і креативними. Зокрема, тернополянка Дарія Веретюк пропонує встановити у Файному «червоного кита».
– Сам кит буде полігональний, об’ємний макет з трикутних рівних пластин. “Скелет” – алюмінієвий збірний каркас; збірний, а не зварний, щоб на зиму чи по іншій потребі його можна було скласти і зручно транспортувати. “Тіло” – банерна тканина червоного кольору. Вибір матеріалу зумовлено тим, що він має бути вологостійкий та легкий. Кріпитись дані полігони будуть до каркасу за допомогою шнурівки. Також по гранях конструкції буде проведена червона світлодіодна стрічка, щоб кита було видно вночі. Конструкція передбачена плавучою, розміщена на понтоні, закріпленому до дна металевим тросом такої довжини, щоб кит міг вільно переміщатися в певному радіусі по поверхні води під дією вітру, але таким чином, щоб не заважати траєкторії руху катерів, – пише автор проекту.
На думку Дарії Веретюк, чудо-кит, який «влетить» бюджету в 370 тис. грн., забезпечить гарний настрій мешканцям і гостям міста, а також дана інсталяція нагадуватиме про сам факт існування цих істот на нашій планеті, їх важливість для екосистеми та проблему масового їх винищення.
Також нетиповим видається проект, метою якого є облаштування світлодіодних світильників виробництва тернопільського підприємства “Ватра” для загального освітлення пішохідних переходів та інформування водіїв про пішохідний перехід проблисковим жовтим маяком. Автори надіються, що втілення задуму, який вартує 990 тис. грн., зменшить кількість ДТП на пішохідних переходах.
Деякі тернополяни вважають, що нам просто необхідно поставити пам’ятник Яну Тарновському, який, за підрахунками автора, має обійтися бюджету 450 тис. грн.
– За 476 років з часу заснування Тернопіль досі не вшанував свого засновника – коронного гетьмана Яна Амора Тарновського. Тому пропонуємо встановити у місті (на фоні озера) пам’ятник засновнику, який їде на велосипеді-тандемі засновувати місто. На його фоні зможуть фотографуватися туристи і він стане креативною туристичною візитівкою Тернополя, – йдеться у проекті тернополянина Олексія Широкова.
Є і менш дорогі проекти. Приміром, облаштування мережі велосипедних трас для активного дозвілля молоді, створення умов для проведення тренувань та змагань у категорії маунтін-байк.
– Основна мета проекту – відновити та модернізувати велотрасу, яка знаходиться в лісопарку «Загребелля», та надати їй офіційний статус “МТБ-парк”. Кошти будуть спрямовані на виготовлення та встановлення дерев’яних конструкцій, проведення земляних робіт та закупку інструментів для підтримки траси у задовільному стані. Схожі траси для екстремального спуску є у сусідніх областях, що допомагає молоді тренуватися та проводити змагання з даун-хіллу. Встановлювати дружні контакти між клубами та учасниками з інших міст, – розповідає автор проекту Олександр Козача.
Дешевим, проте корисним видається проект зі створення фонтанчиків з питною водою, розкиданих по місту. Вартує таке щастя, за підрахунками ініціатора Віри Головатої, 153 тис. грн.
– Вода – джерело життя на нашій планеті, запорука здоров’я та довголіття кожної живої істоти. Встановлення фонтанчиків допоможе частково задовольнити потребу мешканців міста у питній воді. Особливо це актуально в місцях великого скупчення людей, а також там, де тернополяни найчастіше проводять своє дозвілля, займаються спортом (центральна частина, парки, спортивні майданчики),- пише автор проекту Віра Головата.
Загалом жителі Тернополя подали на розгляд 71 проект-ініціативу. Проте не всі вони дійшли до етапу голосування. Частину «відсіяв» номінаційний комітет через невідповідність завідома прописаним вимогам.
До слова, голосування за проекти триватиме до 21 листопада. І вже наступного року переможці зможуть спостерігати, як їх мрії втілюються на практиці за кошт бюджету Тернополя.
Тетяна Колеснік
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: гроші, тернопіль