Три сторони конфлікту – представник УПЦ, “Тернопільобленерго” і директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника – в коментарі для ТСН.ua висловили свої точки зору щодо цього.
Він додав: “Є договори, які вони розривати не мали права. Причина в тому, що заповідник відмовився продовжувати договір користування з монастирем. Це тиск, це порушення закону, це підставне розірвання договорів. Це буде оскаржено в суді. Це має вигляд дискримінації громадян за релігійними ознаками, тому що безпідставно не продовжують договір, хоча всі документи наявні. Монастир 30 років відроджував ці приміщення”.
Своє чергою директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Вадим Микулич у коментарі для ТСН.ua заявив: “Я до постачання електроенергії жодного стосунку не маю. Є постачальник, зв’язуйтеся з ним. У них (монастиря – Ред.) була пряма угода з постачальником”.
Енергетики кажуть, що попереджали
У “Тернопільобленерго” повідомили, що електроенергію дійсно відключили, але зробили це після попередження.
Про це в коментарі для ТСН.ua повідомив комерційний директор ВАТ “Тернопільобленерго” Сергій Оляніцький.
“Свято-Богоявленський жіночий монастир Тернопільської єпархії УПЦ (далі – Монастир) користувався об’єктами за адресою вул. Дубенська, 2 у м. Кременець на підставі договору №5 від 03.09.2018 р. “Про безоплатне користування релігійною громадою нерухомим майном, що є державною власністю” (далі – Договір №5), укладеного між Монастирем і Державним історико-архітектурним заповідником (ДІАЗ). Розподіл електричної енергії до об’єкту “Монастир” за адресою вул. Дубенська, 2 у м. Кременець Тернопільської області відбувався на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який був укладений шляхом приєднання споживача до умов публічного договору на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії”.
До цього Сергій Оляніцький додав: “Щодо розподілу електричної енергії до інших об’єктів за адресою вул. Дубенська, 2 у м. Кременець, які належать Свято-Богоявленському жіночому монастирю Тернопільської єпархії УПЦ на праві приватної власності, договірних відносин між оператором системи розподілу електричної енергії ВАТ “Тернопільобленерго” в особі Кременецького РЕМ не існує”.
Крім цього, в “Тернопільобленерго” зазначили: “Договір №5 від 03.09.2018 р. про безоплатне користування релігійною громадою нерухомим майном, що є державною власністю, за адресою вул. Дубенська, 2 у м. Кременець мав строковий характер. Термін його дії закінчився 03.09.2023 року. Державний історико-архітектурний заповідник повідомив Кременецький РЕМ, що договір про користування об’єктами за адресою вул. Дубенська, 2 м. Кременець укладатися чи продовжуватися з Монастирем не буде. Тобто від 03.09.2023 року Монастир втратив своє юридичне право користуватися вказаними об’єктами”.
Пояснюючи причини відключення, енергетики додали: “Абзац 2 п. 4.27 ПРРЕЕ каже, що дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється в разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об’єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об’єкта. З огляду на вище наведені обставини справи та норми ПРРЕЕ, публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладений між Монастирем та оператором системи розподілу електричної енергії ВАТ “Тернопільобленерго”, втратив свою чинність, а згідно з абзацом 3 п. 1.2.15 ПРРЕЕ споживання електричної енергії без договору не допускається”.
Крім цього, в “Тернопільобленерго” зазначили: “Кременецький РЕМ, керуючись абзацом 6 ч. 1 п.7.5 ПРРЕЕ, який дозволяє припиняти повністю або частково постачання електричної енергії споживачу оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення в разі закінчення терміну дії, розірвання або не укладення договору між споживачем та оператором системи, надіслав Монастирю попередження про припинення електропостачання рекомендованим листом. Це попередження містило всю інформацію, яка вимагається ПРРЕЕ, а саме підставу відключення, дату й час, від якого елекропостачання буде припинено”.
За словами Сергія Оляніцького, монастир отримав попередження про припинення електропостачання 04.09.2023 року, а відключення відбулося 18.09.2023 року, оператором системи розподілу були дотримані терміни попередження споживача про дату й час відключення.
“В період між отриманням попередження про припинення електропостачання та фактичним припиненням електропостачання Монастир мав змогу і час, аби врегулювати свої відносини з Державним історико-архітектурним заповідником та надати відповідні документи для укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, про що Кременецький РЕМ повідомляв Свято-Богоявленський жіночий монастир Тернопільської єпархії УПЦ”, – резюмував Сергій Оляніцький.
Джерело: https://tsn.ua/