Булінг – це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем у дитинстві.
Булінг може проявлятися у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються. Від булінгу страждають, як агресори, так і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунків із людьми, мають проблеми психоемоційного розвитку.
За даними дослідження UNICEF в Україні в 2017 році, 67% дітей у тих чи інших проявах стикалися з булінгом. 18 грудня минулого року було ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено поняття булінгу та встановлено адмінвідповідальність за його вчинення.
5 лютого 2019 року за фактом цькування у школі було винесене перше в Україні судове рішення. Станом на 12 серпня судами було розглянуто 189 справ про булінг. Із них у 92 справах було винесено рішення про накладення стягнення, 47 справ відправили на доопрацювання до органів поліції, ще 36 – закрили через відсутність складу правопорушення або закінчення строку притягнення до відповідальності.
На брифінгу керівників підрозділів управління превентивної діяльності зазначили, що в Тернопільській області триває тиждень боротьби з булінгом.
– 16 вересня стартував тиждень протидії булінгу в школі. Працівники поліції зустрічаються та інформують всіх учасників освітнього процесу про запровадження адмінвідповідальності за вчинення булінгу, а також нагадують неповнолітнім про неухильне дотримання правил дорожнього руху. У навчальному 2018/19 році представниками ювенальної поліції було складено 9 адмінпротоколів, що стосувалися булінгу в освітньому процесі, в цьому році булінгу зафіксовано не було, – розповів начальник відділу ювенальної превенції Петро Тихович.
Відтепер цькування малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн. або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Такі діяння, вчинені повторно протягом року групою осіб, караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн. або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин. У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Окремо передбачено відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування).
Поліцейські наголосили дітям не бути байдужими, якщо раптом вони помітили, що хтось із кола друзів чи знайомих потрапив під негативний фізичний та психологічний вплив. Допомагати не тільки благородно, а й вкрай важливо, адже дитяча психіка є дуже вразливою і ображений підліток може вчинити непоправне. Дітей закликали зростати дружніми та підтримувати один одного.
Керівник ювенальної превенції звернувся до батьків стежити за безпекою своїх дітей, у тому числі на дорогах. Начепити на одяг та шкільні рюкзаки неповнолітніх світловідбиваючі елементи, які допоможуть зробити їх видимими у темну пору доби.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: булінг, газета "Номер один", новини Тернополя