Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото)
rss

На Тернопільщині стався землетрус: як його відчули жителі області?


Опубліковано: 2 Жовтня 2021р. о 21:00

23 вересня на межі Тернопільської та Івано-Франківської областей стався землетрус магнітудою 4,6 бала, центр його був за 15 км від Чорткова, але люди відчували поштовхи в радіусі 100 км.

За класифікацією землетрус належить до помірних, повідомив німецький науково-дослідний центр геологічних наук (GFZ).

– Землетрус стався 23 вересня рано-вранці о 6:18 за місцевим часом на невеликій глибині (10 км). Виходячи з попередніх сейсмічних даних, землетрус не завдав значної шкоди, але, ймовірно, багато людей відчували його як легку вібрацію в районі епіцентру. Слабке коливання відчувалося в Городенці Івано-Франківські області, яка розташована за 18 км від епіцентру, Бучачі (за 26 км), Чорткові (за 32 км), Борщеві (за 42 км) та Коломиї (за 46 км). Інші міста, де землетрус можна було відчути дуже слабко, – це Тернопіль (розташований за 81 км від епіцентру) та Кам’янець-Подільський (за 84 км), – йдеться на вебсайті «Volcano Discovery».

У соціальній мережі Фейсбук із самісінького ранку 23 вересня користувачі почали обговорювати землетрус: хтось добряче налякався, хтось не відчув нічого дивного, а хтось міцно спав і зовсім не повірив у те, що Тернопільщину трясло.

– Ми проживаємо у смт Товсте, то відчули певні коливання, вібрації, прокинувся собака і почав дуже гавкати, також чутно було сильний гул, таке враження, ніби літак низько пролетів, – розповів пан Роман.

– Саме вийшла годувати худобу, як раптом закрутилося в голові, злякалася і присіла на поріг хати, а потім відчула поштовх, але тривав він кілька секунд, і гуркіт покотився далі, – додала Христина.

А ось у Чорткові люди чули, як вібрували меблі і дзвеніли стакани.

– Це тривало лічені секунди. Почув, як келихи у серванті почали бриніти, і таке враження, ніби тобою легко підкинуло. Чогось страшного тут немає, проте ніяково було. Чув сильне гудіння, наче велика машина їде поруч, а за декілька секунд нічого немає, – додав Петро.

Добре, що землетрус був незначним і не було жодних руйнувань. Про такі природні явища наші краяни майже нічого не знають, тому що Тернопільська область знаходиться не у сейсмічно активній зоні.

– На запитання, коли виникне землетрус і чому він торкнувся саме нашої області, вам не відповість ніхто. У рік на планеті відбувається понад мільйон землетрусів. І того ж самого дня, 23 вересня, до 10 години ранку на планеті  відбулося 37 землетрусів. Землетрус – це не унікальне явище. Його поява пов’язана зі зміщенням земних мас у надрах планети. Даний землетрус відбувся порівняно неглибоко у земній корі. Земна кора під Тернопільщиною складає приблизно 30 кілометрів. Тому даний землетрус можна назвати коровим, вони мають місцеве значення, як правило, їхня магнітуда не висока. У нас вона сягнула більше 4-х балів за шкалою Ріхтера, їх ще називають помірні землетруси. Вся Земля поділена на літосферні плити. Найбільших є сім. У межах кожної літосферної плити виділяються окремі мікроплити і вони розділяються розломами, які зображені на тектонічній карті Тернопільщини.  Наша область знаходиться на Східноєвропейській платформі, це такий стабілізований блок земної кори, який розвивається дуже давно. Більш сильні поштовхи, активніші вібрації можуть відчувати ті країни, де є стик літосферних плит, це Середземноморський або Тихоокеанський пояси, – розповів доктор географічних наук, кандидат геологомінералогічних наук, професор кафедри географії ТНПУ Мирослав Сивий.

Фахівець пояснив, чому не можна було попередити про цей землетрус.

– Потрясіння такої сили передбачити складно, але сейсмологи можуть прогнозувати землетруси понад 7 балів і вище, коли є загроза для життя людей. Я хотів би сказати, що не є сейсмологом, але можу запевнити і заспокоїти всіх, хто хвилюється: ближчим часом на Україну не чекає землетрус високих балів, тому можете бути спокійними і не боятися, – запевнив професор.

За офіційними даними Головного управління ДСНС України в Тернопільській області, від землетрусу ніхто не постраждав. Жодних даних про пошкодження будівель, пішохідних мостів чи постраждалих осіб немає. Тобто цей землетрус пройшов без негативних наслідків, хоча добряче налякав жителів Тернопільської області. Воно й не дивно, адже землетруси для нас –явище рідкісне.

За даними сейсмологів з Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна, Тернопільщиною трясе уже не перший раз, і вересневий землетрус – зовсім не велика подія. Відтак науковці пригадують землетрус у 2002 році, тоді добряче потрясло Микулинці, від таких вібрацій потріскали стіни Микулинецької фортеці, а частина старої школи з’їхала у річку. Тоді землетрус був 5 балів, але про нього зараз мало хто згадує. На початку ХХ століття у Заліщиках стався землетрус, схожий на той, про який сьогодні всі говорять, тому сейсмологи запевняють, що дивуватися сьогоднішньому коливанню не варто.

Найбільші землетруси, які торкнулися України, відбулися у 1977-му та 1981 роках. Тоді магнітуда вібрацій сягнула 7 балів. Жертви були зареєстровані лише в Румунії (понад півтори тисячі). Українці ж були добряче налякані, будівлі вціліли, жителі окремих регіонів відчували коливання, бачили, як рухалися меблі та люстри.

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

                         Як діяти під час землетрусу?

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, під час землетрусу потрібно взяти себе в руки, зберігати спокій та оперативно виконувати подальші дії:

– швидко залиште будинок та відійдіть від нього на відкрите місце, якщо ви знаходитесь на першому-другому поверсі;

– негайно залиште кутові кімнати, якщо ви знаходитесь вище другого поверху;

– негайно перейдіть у більш безпечне місце, якщо ви знаходитесь у приміщенні;

– станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів;

– не кидайтеся до сходів або до ліфта, якщо ви знаходитесь у висотній споруді вище п’ятого поверху. Вихід зі споруди буде найбільш заповнений людьми, а ліфти вийдуть з ладу;

– вибігайте з будинку швидко, але обережно. Остерігайтесь уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки;

– віддаліться від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач;

– зупиніться, якщо ви їдете автомобілем, відчиніть двері та залишайтеся в автомобілі до припинення коливань;

– перевірте, чи немає поблизу постраждалих, сповістіть про них рятувальників та за можливості надайте допомогу.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше