5 жовтня уряд відновив дію програми кредитування для запровадження заходів з енергозбереження, які в народі отримали назву «теплі кредити». Цього разу держава пропонує відшкодувати лише 35% вартості послуг. Сума, передбачена на реалізацію програми, не надто велика, тому тернополянам, які хочуть скористатися такою можливістю, радять поспішати.
У черзі – 150 заяв
Програма «теплі кредити» започаткована у жовтні 2014 року, однак у цей рік Тернопільщина не була її учасником. Активно до неї тернополяни долучилися лише у 2015 році. Програма реалізовувалась через два банки України – «Ощадбанк» та «Укргазбанк».
– Із передбачених на реалізацію програми 340 млн. грн. на Тернопільщині таких кредитів осіло на суму 47 млн. грн. У 2016 році програма запрацювала з 5 квітня. Реалізовувалась усього три місяці, тому що передбачена сума у розмірі 895 млн. грн. була використана. Протягом цього періоду жителі області отримали кредитів на суму 65 млн. грн., – розповів заступник голови ТОДА Іван Крисак.
Упродовж двох років жителі області уклали з банками понад 6 тис. договорів. Найбільше «теплих кредитів» оформлено у м. Тернополі, Борщівському, Кременецькому, Тернопільському та Чортківському районах. Найменше – у Бережанському та Шумському. Тут за два роки видали всього 60 кредитів. На жаль, зовсім не проявляють активності щодо участі в програмі ОСББ. За два роки з об’єднаннями укладено всього п’ять договорів на загальну суму близько півмільйона гривень.
5 жовтня програма відновила свою роботу. Уряд винайшов кошти, щоб продовжити кредитування. Правда, сума передбачається невелика – близько 100 млн. грн.
– 27 липня 2016 року урядом було прийнято рішення про спрямування додаткових 100 млн. грн. на допомогу українцям під час утеплення індивідуального житла. Також цим рішенням було збільшено розмір допомоги для фізичних осіб. Відтепер ті, хто візьме участь у програмі, щоб утеплити власне житло, замінити вікна на енергоощадні, встановити вузли обліку, модернізувати освітлення тощо, отримають від держави безповоротну фінансову допомогу в розмірі 35% від суми залучених кредитних коштів. Така компенсація надаватиметься і тим, хто отримує субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, – зазначив пан Крисак.
За словами високопосадовця, близько півтори сотні громадян ще навесні планували стати учасниками програми, але не встигли.
– Близько півтори сотні договорів знаходяться у банках. Тобто люди підготували пакет документів, але через відсутність коштів так і не отримали кредитування. Думаю, найближчими днями вони таки стануть клієнтами банків. Для тих, хто ще не ознайомлений із програмою, слід звернутися у відділення «Ощадбанку» або «Укргазбанку» й отримати детальну інформацію та фінансову допомогу для запровадження енергозберігаючих технологій, – каже Іван Крисак.
Кому дадуть кредит?
Умови отримання кредитування доволі прості. Громадянин повинен надати банку паспорт, ідентифікаційний код, довідку про доходи за останні шість місяців та рахунок з підприємства, яке надає послуги. Якщо особа отримує кредит на придбання товарів, то у пакет документів слід додати накладну про отримання матеріальних цінностей. Після підписання договору з банком громадянин сплачує підприємству 10% вартості послуги. Після цього отримує товар, здає акт виконаних робіт, а банк оплачує решту. Потім розробляє для клієнта банку графік погашення кредиту. Суму розбивають рівними частинами на термін до трьох років.
Сума кредиту – від 1000 до 50 тис. грн. під 25% в UAH річних. Перший банківський платіж становить 3% від суми кредиту. Якщо особа має кошти, то вона може погасити кредит швидше, а не протягом трьох років. Таким чином вдасться зекономити на відсотковій ставці. На придбання іншого обладнання та матеріалів – 35% від вартості, але не більше 14 тис. грн. – умови однакові для всіх позичальників незалежно від того, отримує людина субсидії чи ні. Також серед умов і вік позичальника – від 21 до 65 років на момент закінчення строку кредиту, стаж на останньому місці роботи, для найманих працівників – від 3-х місяців (для працездатних осіб); для ФОП – від півтора року. Отримувати кредит на енергоефективність із компенсацією можна, скільки завгодно разів, щоправда, за умови повного погашення попередньо отриманих кредитів у рамках даних програм. Водночас умови участі ОСББ та ЖБК в урядовій програмі з енергоефективності залишаються без змін. Їм належить 40-відсоткове відшкодування витрат на утеплення багатоповерхівки. Якщо до складу ОСББ входять субсидіанти, то сума відшкодування більша – у межах від 40% до 70%.
За прогнозами експертів, програма «теплих кредитів» діятиме приблизно два місяці. Зважаючи на велику кількість звернень, тернополянам рекомендують поспішати, адже кількість коштів обмежена.
На наступний рік урядовці планують продовжити дію програми і виділити для її реалізації близько 800 млн. грн.
– Нещодавно на засіданні уряду Віце-прем’єр Геннадій Зубко заявив, що Європа готова допомогти нам у реалізації цієї програми і надати для її розширення близько 1 млн. євро допомоги, – каже Іван Крисак. – Люди зрозуміли, що вигідним є не тільки саме кредитування, а й запровадження заходів з енергозбереження. Таким чином відбувається економія газу, що зменшує витрати на комунальні послуги.
Дарія Дульнева
Перелік матеріалів та обладнання, на які можна отримати компенсацію:
– радіатори водяної системи опалення, регулятори температури повітря (в тому числі автоматичні);
– рекуператори теплоти вентиляційного повітря;
– теплонасосні системи для водяної системи опалення та/або гарячого водопостачання;
– системи сонячного теплопостачання та/або гарячого водопостачання;
– вузли обліку води (гарячої, холодної), зокрема засобів вимірювальної техніки (приладів обліку, лічильників);
– багатотарифні прилади обліку електричної енергії (лічильники активної електричної енергії);
– обладнання і матеріали для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
– світлопрозорі конструкції з енергозберігаючим склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей.
Джерело: Тижневик "Номер один"