Із 13-го по 15-те листопада в Тернополі відбудеться IV-й Міжнародний форум «КіноХвиля». Про особливості зібрання цьогорічної української кінематографічної еліти нам розповів голова Асоціації кінокомісій України, ініціатор «КіноХвилі» Леонід Бицюра.
– Форум має всеукраїнський статус, але цьогоріч він відбуватиметься ще з міжнародною складовою. У Тернополі буде незвичайний фестиваль! Ми свідомо обрали формат форуму, який передбачає не лише перегляд фільмів, а й обговорення їхніх особливостей, логістики та механізмів творення. Він стане майданчиком обміну професійним досвідом для режисерів, операторів, сценаристів, продюсерів та людей, які готові долучитися до кіновиробництва. Цьогоріч до Тернополя на кінофорум завітають понад сім десятків акторів, режисерів, операторів та сценаристів – майже вся українська кінематографічна еліта. Окрім того, будуть представники фільмів, які номінувалися на «Оскара», гості з Франції та Грузії, – розповів Леонід Бицюра.
У рамках заходу кіномани і гості міста зможуть переглянути десятки кінострічок українського виробництва, а також зняті на вулицях Тернополя, взяти участь у майстер-класах, творчих зустрічах з відомими акторами, режисерами, продюсерами, відвідати презентації книг відомих письменників та сценаристів.
Традиційно саме в Тернополі під час IV Міжнародного форуму “КіноХвиля” відбудеться підбиття підсумків кінороку. Зокрема, учасники та гості масштабної події дискутуватимуть на теми: «Кіно vs телебачення: особливості взаємодії», «Кіно vs література: шлях від роману до сценарію», «Майбутній розвиток українського кіно: рівні визначення успіху стрічки».
– Зараз відбувається конкуренція телевізійників і кінематографістів. Телевізійники мають серйозних лобістів від Міністерства культури до президента України. Усі центральні канали запропонували, щоби кошти, які виділяють на кіно, освоювати на своїх майданчиках. Ця ситуація може мати багато наслідків, у тому числі негативних. Тому в нас проходитиме панель «Кіно vs телебачення: особливості взаємодії». Ми запросили експертів, які проведуть консалтинг наших телевізійних каналів. Вони пропонуватимуть, щоби деякі елементи кіновиробництва телевізійники брали на себе. Тобто щоби відбувалася своєрідна кооперація, коли одні – знімають, інші – готують звук, світло тощо. На мій погляд, не повинно бути взаємопоборювання, а кінематографісти й телевізійники мають співпрацювати, – каже пан Леонід.
Програму фестивалю сформовано практично безперервну, тому що подій буде багато. Головні локації форуму – це кінотеатр «Сінема Сіті» та Український дім «Перемога». Зранку до обіду переважно транслюватимемо фільми для дітей, сімейні та документальні. Ближче до вечора – художні. Хол Українського дому «Перемога» перетворять на великий майданчик для панелей, дискусій та презентації книг. Так, саме книг, адже в Україні упродовж останніх кількох років дуже багато фільмів створено саме за мотивами романів.
«КіноХвиля» матиме чим дивувати та вражати: найгучніші, найрезонансніші фільми, найбільш хвилюючі стрічки цього та попередніх років – саме тут! Військово-драматична стрічка «Іловайськ-2014. Батальйон «Донбас» – за участю аж трьох тернопільських акторів: Олександра Папуші, Олександра Назарчука та Володимира Процюка. Перший український фільм з елементами 3-D-графіки «Фокстер і Макс» – теж із юними тернополянами у головних ролях.
Ексклюзив кінофоруму – презентація документальної повнометражної стрічки «Ukraïner. The Movie» про один день із життя України. Тернополянам пощастило – особливістю показу «Ukraïner. The Movie» в рамках форуму “КіноХвиля” у нашому місті є те, що глядачі зможуть поспілкуватися з творчим колективом фільму, знімальною групою, реалізаторами проєкту на чолі з Богданом Логвиненком.
Окрім того, можна буде побачити нашумілу стрічку про Василя Стуса «Заборонений», екранізацію історичної повісті Івана Франка «Захар Беркут», шокуючу «Браму», драматичні «Крути», «Дике поле» за романом Сергія Жадана, документальний фільм «З України до Голлівуду» та багато інших стрічок, які дивують і вражають. Окрім того, зазначають організатори «КіноХвилі», буде й цікава кінопрограма для дітей.
Центральною подією форуму має стати презентація проєкту «З України до Голлівуду».
– Мало хто знає, що наші співвітчизники відіграли неабияку роль у створенні славнозвісної «Фабрики мрій» Голлівуд та виникненні «Оскара». І сприяли появі американських фільмів, що стали історією світового кіномистецтва. Майже кожен із них має свою зірку на «Алеї слави», «Оскар» чи «Золотий глобус», але найважливіше, що всі вони зробили неймовірний внесок, збагативши Голлівуд не тільки своїм талантом, а й принесли в нього власну культуру, частину свого життя. Розповіді про досягнення українців у минулому переплітаються у документальному фільмі «З України до Голлівуду» з особистими оповідями тих, хто сьогодні «запалює» свої зірки на голлівудському небосхилі. Наприклад, виявляється, засновником американської кінокомпанія «Метро Голдвін Маєр», на логотипі якої зображений лев, був Луїс Барт Маєр з України, уродженець Київщини. Також у цій кінокомпанії майже 40 років пропрацювала уродженка Теребовлянщини Любов Кеске, яка нині в MGM обіймає посаду старшого віце-президента. Коли я дивився цей фільм, то прийшов до висновку, що Голлівуд творили дві національності – українці та євреї. Два гнаних народи сформували американську мрію! – сказав голова Асоціації кінокомісій України.
Найзірковішим гостем цьогорічної «КіноХвилі» стане володар «Оскара» Євген Мамут.
– У Голлівуді його звуть Юджин, в Україні він був Женею. За чверть століття роботи в Америці Євгенію Мамуту вдалося докласти руку до створення спецефектів у багатьох оскароносних картинах («Леді Яструб», «Брудні танці», «Матриця»). Але «Оскара» (технічний) він отримав за прийом, придуманий для «Хижака». У США Мамут емігрував на початку 1980-х разом з родичами. Сучасні комп’ютерні технології відкрили нові можливості у світі кіноіндустрії і значно спростили роботу творців спеціальних ефектів. Однак коли комп’ютери були ще малопотужними і громіздкими, створення спецефектів вимагало особливого таланту, здібностей та досвіду. Одним із піонерів цієї справи був емігрант з України Євген Мамут. У 2002 році він разом із дружиною-графіком Іриною Борисовою відкрив Animagic – музей анімації, спецефектів і мистецтва. Тепер він ще зайнятий розробкою і виготовленням експонатів для музею, проведенням екскурсій, навчанням мультиплікації і комбінованим зйомкам, – розповів Леонід Бицюра.
Вхід на усі заходи в Українському домі «Перемога» – вільний. На перегляди фільмів у кінотеатрі «Сінема Сіті» варто придбати квитки або встигнути зареєструватися он-лайн.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: IV-й Міжнародний форум «КіноХвиля», газета "Номер один", кінохвиля, Леонід Бицюра, новини Тернополя