Чи мають медики право на пільгову пенсію, які посади дозволяють претендувати на неї і чи можна отримувати одночасно дві пенсії? Сьогодні це найактуальніші питання для працівників сфери охорони здоров’я, які досягли пенсійного віку. І відповіді на них дає керівництво Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України.
– Чи передбачено законодавством пільгове обчислення спеціального та пільгового стажу?
Відповідає в.о. начальника Тернопільського об’єднаного управління ПФУ Тернопільської області Ніна Банзерук:
– Так, при визначенні права на пенсію за вислугу років та на пенсію за віком на пільгових умовах до стажу роботи як до 1 січня 2004 року, так і після цієї дати застосовуються норми ст.60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», якими передбачено, що робота в лепрозорних, протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) із лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.
Водночас до страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмір пенсії, зазначена робота зараховується в подвійному розмірі по 31.12.2003 р.
– Чи є посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, але при цьому дає права на пенсію за віком на пільгових умовах?
Відповідає заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління ПФУ Тернопільської області Віталій Шаховал:
– Так, є і такі посади. Зокрема, молодший медичний персонал (санітарі) не має права на пенсію за вислугу років, водночас їхня робота, наприклад, безпосереднє обслуговування хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах або в рентгенівських відділеннях (кабінетах), зараховується до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До того ж, варто зазначити, що не всі лікарі та середній медичний персонал мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а лише ті, що зайняті протягом повного робочого дня в особливо шкідливих або шкідливих умовах.
Посади та заклади, робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, визначено в розділі XXIV «Охорона здоров’я та соціальна допомога» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36. А посади та заклади, робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, визначено в розділі XІX «Охорона здоров’я» Списку №1, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.
– Чи може людина одночасно отримувати пенсію на пільгових умовах та за вислугу років?
Відповідає начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №2 в м.Тернополі Тернопільського об’єднаного управління ПФУ Тернопільської області Ольга Долішна:
– У разі, якщо особа одночасно має право на різні види пенсії, призначається один із них. При цьому розмір пенсії в обох випадках визначається відповідно до законодавства України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», залежно від страхового стажу та заробітку особи.
– Чи може особа після призначення пенсії за вислугу років або пенсії за віком на пільгових умовах працювати за спеціальністю, що дає право на пенсію?
– Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються після звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію. Отже, у період отримання цього виду пенсії працювати можна лише на посадах і в закладах, які не передбачено Переліком №909. У разі, якщо після призначення такої пенсії особа працевлаштувалася за спеціальністю, що дає право на пенсію за вислугу років, вона має повідомити про це орган, який призначив пенсію. Виплату пенсії буде припинено, а після звільнення з такої посади – поновлено.
Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на сьогодні немає значення, на якій посаді працює пенсіонер. Виплата пенсії здійснюється в порядку, визначеному відповідно до статті 47 Закону України №1058.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: гроші, лікарі, пенсія