Найсвіжіше:
• На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла
rss

Processed with VSCO with g3 preset

Наші за кордоном: Угорщина


Опубліковано: 25 Червня 2019р. о 10:30

Десятки країн, тисячі людей та сотні життєвих історій. Ми підготували для наших читачів спецпроект «Наші за кордоном». У сьогоднішньому випуску «досліджуємо» Угорщину. Це держава у Центральній Європі, що межує з Австрією, Словаччиною, Україною, Румунією, Сербією, Хорватією і Словенією. Майже посередині її перетинає річка Дунай. Угорщина вабить не лише чудовою природою, а й прекрасним кліматом і численними цілющими джерелами й термальними центрами. Про особливості проживання нам розповіла екстернополянка Ольга Ласло.

«До українців ставлення напружене у прикордонних регіонах»

– Мабуть, почнемо з основного запитання: чому Ви вирішили покинути Україну й обрали саме Угорщину?

– Можна сказати, що причина у коханні. Я відпочивала на одному з курортів, де познайомилась із хлопцем Пітером. Спочатку ми спілкувалися, потім почали зустрічатися і згодом він зробив мені пропозицію. Пітер родом з Угорщини, працює і живе у Будапешті, після того, як ми одружилися,  я і переїхала до нього.

– Як щодо мови, Ви спілкувалися угорською чи англійською?

– Взагалі в Угорщині надзвичайно малий відсоток людей, які володіють англійською. Коли я приїхала, то була шокована. Вдома з чоловіком спілкуємось англійською. Я пішла на курси угорської, але ця мова дуже складна. Вона належить до угорської гілки фінно-угорської мовної сім’ї. Сюди належить фінська, естонська, удмурдська, комі й інші мови. До речі, навіть у туристичних місцях немає дубляжу на англійську. На початку довелось користуватися онлайн-перекладачем. Зараз уже можу розмовляти на прості побутові теми.

– Яке ставлення до українців? Угорці взагалі щось знають про нашу країну?

– Звісно, знають, адже ми – сусіди. До українців ставлення напружене у прикордонних регіонах, а в глибині країни – нормальне. Хоча точніше буде сказати, що напружене ставлення до української влади. В Угорщині велика українська діаспора, є Український культурний центр, який організовує заходи. Роблять флешмоб на День вишиванки.

«Вища освіта дуже якісна і цінується в багатьох країнах»

– Давайте поговоримо про побут, ціни та соціальні гарантії. У скільки обійдеться нерухомість в Угорщині?

– Якщо ви хочете орендувати кімнату в Будапешті, то вона буде коштувати від 4 800 грн. на місяць без комунальних послуг. Ціна на оренду квартири починається від 8 600 грн., в залежності від району. Квартира в 30 квадратних метрів у новобудові коштуватиме 80 000 – 100 000 євро, а в старому будинку можна знайти за 55 000 – 65 000 євро, але доведеться робити ремонт. В оренду квартиру на тривалий термін зняти важко, бо багато іноземців купують квартири і потім здають їх в оренду подобово.

– Скільки потрібно заробляти, щоби спокійно жити, не відмовляти собі в розвагах та відпочинку?

– Якщо маєш власне житло, то 400-500 євро цілком достатньо, навіть ще на подорожі залишиться. У Будапешті знаходиться центральний офіс лоукост авіакомпанії «Віз Ейр». Завдяки цьому, перельоти по Європі дуже доступні. В загальному мені важко відповісти на це запитання, бо вважаю, що людина може призвичаїтись до будь-якого рівня доходу.

– Що можете сказати про систему освіти?

– Для угорських студентів навчання безкоштовне. Іноземці в залежності від програми навчання платять від 1 300 до 8 000 євро в рік. Лекції, як правило, читають угорською мовою, однак є такі вузи, де навчання ведеться німецькою, англійською, французькою мовами. Система шкільної та дошкільної освіти від нашої не відрізняється. Вища ж освіта дуже якісна і цінується в багатьох країнах, тому у вишах можна побачити чи не інтернаціональну студентську збірну.

– Якщо говорити про зарплатню, то на який дохід можуть розраховувати наші співвітчизники?

– Роботи в Угорщині небагато, але вона є. Причому влаштуватися можуть фахівці з вузькою профільною освітою. Важко буде представникам гуманітарних професій, таким як психолог і юрист, також перенасичений ринок бухгалтерами та лікарями.

Середня зарплата в Угорщині – приблизно 650-700 євро.

«Середня пенсія – 400 євро»

– Чи може отримати громадянство українець, який протягом тривалого часу прожив в Угорщині?

Отримати громадянство можна за принципом споріднення (якщо обоє батьків або один із них угорець, дитина автоматично отримує громадянство), за територіальним принципом (якщо дитина народилася на території країни, значить, вона вже її громадянин). Проживати в Угорщині 8 років і володіти державною мовою на високому рівні. Щоб отримати громадянство таким чином, знадобиться скласти два іспити – з мови і права. Слід також надати документи про відсутність судимості та підтвердження володіння житловою нерухомістю. Важливий момент: подвійне громадянство в Угорщині дозволено.

– Які пенсії в угорців? І взагалі, чим вони займаються виходячи на пенсію?

– Середня пенсія – 400 євро. Пенсія в Угорщині нараховується всім громадянам, які офіційно працювали на території країни і справно платили податки. Після досягнення 62 років і загального стажу в 20 років кожен може розраховувати на гідні виплати. Однак зараз уряд займається розробкою нового законопроекту, згідно з яким пенсія в Угорщині буде нараховуватись інакше: складатися з основної та накопичувальної частини.

– А що скажете про медичне обслуговування?

– Медична допомога в Угорщині дуже якісна, усі послуги перебувають на гідному європейському рівні. На безоплатній основі надається лише швидка невідкладна допомога. За все інше потрібно платити або користуватися медичною страховкою.

Річне обслуговування за такими програмами обходиться в 1 200 євро на одну людину. В Угорщині працює система сімейних лікарів, які приписуються за місцем проживання. Сімейний лікар направляє до інших спеціалізованих лікарів. Є й приватні клініки, але вони дорогі. Часто міжнародні компанії оформляють для своїх співробітників страховку, і тоді легше звертатися в приватну клініку.

«Немає заторів на дорогах, а весь транспорт ходить із точністю до хвилини»

– Як влаштована транспортна система?

– Якщо говорити про Будапешт, то громадський транспорт мене приємно здивував, якщо порівнювати з Україною. Тут прийнято мати одну автівку в родині, але нею користуються для того, аби поїхати за місто. У столиці ж більшість пересувається громадським транспортом, тому що в центрі не завжди можна паркуватися, а якщо парковки є, то вони дуже дорогі. Натомість транспортна мережа дуже розгалужена і до зупинки можна дійти за 5-7 хвилин. Тут немає заторів на дорогах, а весь транспорт ходить із точністю до хвилини, окрім цього, у спеціальних мобільних додатках показано, чи пристосований транспортний засіб для осіб з інвалідністю. Проїзний на місяць вартує 860 гривень, у цю вартість входить безлімітний проїзд в усіх видах транспорту: трамвай, метро, тролейбус, річковий теплохід. Разовий проїзд – 30 гривень, тому, самі розумієте, проїзний вигідніше. До речі, транспорт курсує і вночі регулярно.

– А як щодо продуктового кошика?

– Якщо чесно, то я була приємно здивована цінами в Угорщині. Місцеві воліють скуповуватись на ринках, вони нічим не відрізняються від українських. Також можна за вигідними цінами скупитися в супермаркетах. Салямі (1 кг) – 196 грн., філе курки (0,5 кг) – 98 грн., сметана (500 г) – 30 грн., сир твердий (350 г) – 42 грн., йогурт (400 г) – 28 грн., масло вершкове (100 г) – 25 грн., огірки (1 кг) – 40 грн., полуниця (0,5 кг) – 35 грн., цибуля (1 кг) – 27 грн., черешня (1 кг) – 38 грн., кавун (1 кг) – до 25 грн., хліб житній – 14 грн., пиво (0,33 л) – 16 грн. Ще довелося звикати до того, що на свята магазини можуть бути закриті абсолютно всі. Для нас це було несподіванкою, доводилось замовляти їжу додому.

– Чим в основному харчуються угорці?

– Багато людей правильно харчуються. Угорська кухня досить жирна. Найвідоміша страва – суп Gulyas leves, але його не будеш їсти щодня, хоч він і дуже смачний. На вулицях багато вуличної їжі. У всьому світі Угорщина славиться своїм гуляшем, салямі і токайським вином. Неймовірно популярна паприка, яку можна знайти в будь-якому вигляді: мелена, сушена, маринована, варена – це обов’язкова складова практично всіх традиційних страв.

Ще готують Libamaj – ніжний паштет із гусячої печінки, який буквально тане в роті.

Csusza – солодкі запечені макарони з сиром, маком та горіхами. Gundel palacsinta – млинці з начинкою зі сметани і сухофруктів, политі шоколадом.

«Будапешт – столиця секонд-хендів»

– Що Вас найбільше вразило в цій країні?

– Тут неймовірно чисто, угорці дуже люблять свою країну, багато зелені. Вразило те, що вночі почуваєшся у безпеці. Будапешт вважають найдешевшою європейською столицею, а також столицею секонд-хендів. І справді, магазинів вживаного одягу дуже багато. Тут ніхто не зважає на те, як ти вбраний. В угорців багато собак, але в основному вони безпородні. Також тут неймовірно багато жебраків, в Україні я такої кількості не зустрічала. А ще, звісно, неперевершена архітектура і термальні купальні. Неймовірне відчуття, коли на вулиці 5 градусів, а ти сидиш під відкритим небом у купальні і тобі тепло. У цілому складається враження, що всі задоволені своїм життям.

– Які у них є цікаві традиції? І взагалі, які угорці в побуті, чим захоплюються?

Типові угорці дуже ввічливі. Якщо ми бачимося з сусідами у дворі, то завжди потрібно сказати «Привіт». До емігрантів ставляться нормально. Особливо якщо ти можеш поговорити з ними угорською. Угорці дуже веселі і завжди готові швидко зібратися на чергове свято або вечірку. Також вони обожнюють місцеві фестивалі, які проходять мало не кожного місяця. Це може бути фестиваль пива, палінки (угорська горілка), вина, фаст-фуду, солодощів тощо.

Ну як тут не згадати про угорський звичай «котьолаш», який поширений у Задунайському краї! Рано-вранці хлопці з гучним кудкудаканням відправляються по дворах і, сідаючи на поріг будинку, читають його господарям невигадливі віршики з побажаннями рясного врожаю, здоров’я і достатку. Також цікаві традиції при підготовці до Різдва. Називається цей процес Адвент. В останні роки і в Угорщині набув поширення прекрасний звичай – вивішувати вінки з чотирма фіолетовими свічками як символ чотирьох недільних днів, що залишилися до Різдва. Щонеділі на вінку запалюють на одну свічку більше, символізуючи наближення великого свята.

– Чи плануєте повертатися в Україну?

Звісно. У мене тут залишилися батьки і друзі. Та найімовірніше постійним місцем проживання стане саме Угорщина.

Вікторія Ушакова

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,

Перегляньте також:





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше