На два тижні, з 14-го по 30-те листопада, по всій території України було введено карантин вихідного дня. Урядовці вважали, що закриття розважальних центрів, магазинів (окрім продуктових та закладів громадського харчування) у вихідні знизить кількість захворюваності на коронавірус.
Тернопіль – не на карантині
Рішення про введення карантину вихідного дня було ухвалено, коли кількість хворих за добу перевалила за 10 тисяч. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль тоді наголосив, що через таку кількість хворих суттєво збільшується навантаження на лікарів. Українська економіка не витримає повного локдауну, але кількість пацієнтів потрібно зменшити. У період карантину вихідного дня було заборонено діяльність закладів харчування, торговельних центрів, культурних закладів, спортзалів, фітнес-центрів, закладів розміщення, зокрема й готелів (окрім тих, що виконують соціальні функції). Робота була дозволена аптекам, окремим супермаркетам, АЗС, фінзакладам для населення.
Одразу після оголошення рішення уряду про карантин вихідного дня у низці міст виступили з гострою критикою ініціативи Кабміну. Зокрема, відмовились дотримуватися карантину вихідного дня у таких містах: Рівному, Дніпрі, Івано-Франківську, Львові, Житомирі, Луцьку, Слов’янську, Черкасах, Мукачевому і у Файному місті Тернополі.
– У Тернополі не будуть вводити якісь додаткові обмеження у зв’язку з ухваленим рішенням уряду про карантин вихідного дня. Чому? По-перше, це, на думку медиків, не вплине суттєво на зменшення хворих. А якщо такі обмеження ввести, це просто знищить економіку міста, – заявив тоді міський голова Тернополя Сергій Надал.
Мер закликав правоохоронців штрафувати суб’єкти господарювання не за те, що вони працюють, а тільки у тому випадку, якщо вони не дотримуються санітарних норм і обмежень, які рекомендує МОЗ. Зокрема, щодо маскового режиму, дистанції, наявності санітайзерів тощо.
Однак такі слова правоохоронні органи не зупинили, і вже у перший вихідний поліція завітала у найбільші торгові центри міста. Шоковані продавці працюючих магазинів ховалися за прилавки, зачиняли магазини та вимикали світло, але поліцейських це не зупинило. За перші карантинні вихідні тернопільські поліціянти склали 67 адмінпротоколів, а також проводили активну роз’яснювальну роботу серед населення щодо необхідності виконувати встановлені обмеження, аби запобігти поширенню небезпечної інфекції. Із кожними вихідними кількість адмінпротоколів зростала. Штрафували магазини, заклади громадського харчуванні і навіть тих, хто не дотримувався карантинних правил та перебував у громадських місцях без маски.
Задоволених карантином вихідного дня мало
У більшості підприємців дії правоохоронців викликали агресивний супротив, вони намагалися довести, що мають право на роботу у вихідні, але це лише напружило ситуацію.
Ми опитали жителів міста, як вони ставляться до карантину вихідного дня.
– Працюю продавцем сьомий рік, такої скрути ще не було. Не буду нарікати на поліцію, бо вони також виконують свою роботу, але куди нам діватися? Як ми маємо жити, у мене троє дітей, чоловік має пенсію через інвалідність. Як жити і годувати дітей, хай уряд порадить. Говорили про допомогу, так це підприємцям, а не продавцям. У суботу та неділю був найбільший попит – багато людей, багато продажу. Категорично проти таких вихідних, – каже продавець Галина.
Багато підприємців виступили проти такого посилення карантинних обмежень. У кількох містах, і Тернопіль не виняток, заявили, що не виконуватимуть рішень уряду.
– На мою думку, карантин вихідного дня має сумнівну користь. Якщо закрили заклади на вихідні, то логічно ж, що люди в будні пішли з дітьми в парки, у ті самі заклади. Було скупчення. На дитячих майданчиках не було де яблуку впасти. Закрили магазини техніки. Замість того, щоб у вихідні спокійно походити та обрати, всі ринули після роботи, тим самим утворилася черга і скорочення дистанції. У зв’язку з карантином вихідного дня змушена була працювати вечорами. У вихідні роботи вистачало, звісно особистої, готувалася до чемпіонату, але, на мою думку, ці заборони не потрібні, – каже майстер-інструктор нігтьового сервісу Тетяна Штаблава.
Промоніторивши ситуацію у вихідні, наші журналісти дійшли до висновку, що ситуація складалася наступним чином: до обіду в центрі міста кав’ярні були зачинені, поодинокі заклади громадського харчування працювали. Ближче до 14 години можна було вільно зайти до місцевого закладу та пообідати. Каву продавали без проблем, та й п’яльні кишіли людьми. Настрій тернополян був далеко не карантинний, а зі всіх заборон та пересторог молодь, м’яко кажучи, насміхалася.
– Карантин вихідного дня так само не актуальний, як і весь адаптивний карантин. Ланцюг захворюваності не розірветься до тих пір, поки працює громадський транспорт. Пенсіонерам, як завжди, саме у вихідні треба поїхати на ринок та посваритися з молоддю, яка носить шарфи замість масок. Я працюю офіціантом, і в більшості мій прибуток залежить від щедрості клієнтів. А де я повинна брати кошти, якщо клієнтів немає і закритий заклад. За квартиру та комунальні послуги потрібно платити, а грошей катма, тому перш ніж вводити якісь обмеження, потрібно думати про те, як будуть виживати люди, саме виживати, а не жити, – додає офіціант Катерина.
Як тільки карантин вихідного дня вступив у силу, підприємці не забарилися і вийшли на мітинг під стінами ОДА. Серед них власники кафе та готелів, дитячих магазинів та працівники спортивної і розважальної сфер. Із транспарантами вони намагалися достукатися до влади та пояснити, що коли немає роботи – немає і податків. Підприємці запевняли, що мають право працювати.
– У жодному разі не підтримую даного рішення уряду. Ми будемо працювати і відстоювати наше право на працю. У багатьох є кредити, чим їх погашати. Відкрити власну справу на словах так легко, а підтримувати її, постійно вкладати кошти, щоби бізнес ріс, – це не жарти. Ми будемо оскаржувати таке рішення в суді, бо хочемо працювати і маємо на це право, – додає підприємець Ігор Миколайців.
– Щодо карантину вихідного дня у мене виникли два запитання. По-перше, як саме має зменшитися кількість хворих? Закриття громадських закладів у вихідні лише збільшує відвідуваність у будні. Адже потреби людей не змінюються: магазини, торгові центри, кафе та ресторани. Хіба людина протягом робочого тижня не контактує з величезною кількістю осіб? По-друге, карантин вихідного дня – це удар по малому та середньому бізнесу. У реаліях карантину загалом вижити і так доволі складно, а з карантином вихідного дня і поготів. Усе, що потрібно робити, на мою думку, це поважати людей навколо: дотримуватися дистанції та залишатися вдома при перших проявах захворюваності, – говорить тернополянка Наталія Кусяк.
Насправді важко було знайти людину, котра обома руками «за» карантин вихідного дня. Він не просто завдає удару по економіці, деякі верстви населення мали дохід саме від роботи у вихідні. Тому більшість вважає, що уряд не прорахував усіх можливостей загрози передачі коронавірусної хвороби.
Жорсткий карантин запровадять на початку січня
Після карантину вихідного дня почали ширитися чутки про повний локдаун, який має вступити в силу з 24 грудня.
Локдаун – це жорстка форма карантину, яка обмежує вільне пересування людей як у державі, так і за її межі. У таких умовах функціонувати можуть лише ті організації, які надають необхідні основні послуги і товари (лікарні, аптеки, продуктові магазини).
Саме через антирекорди, які б’є Україна щодо кількості захворюваності, уряд і розглядає введення повного локдауну по всій території України. Станом на 8 грудня відомо наступне: МОЗ пропонуватиме уряду запровадити жорсткий карантин із початку січня терміном на 3 тижні. Зважаючи на сьогоднішні епідеміологічні показники, МОЗ не вважає за необхідне вводити повний локдаун до кінця грудня.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд буде змушений ввести більш жорсткі обмеження, незважаючи на те, що в останні тижні епідситуація дещо стабілізувалася. Завдяки карантину вихідного дня вдалося знизити навантаження на медичну систему. Однак глава Кабміну припустив, що з урахуванням динаміки захворюваності вже наступного місяця доведеться посилити карантин.
Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко на зустрічі з представниками ЗМІ заявив, що під час локдауну передбачається: закриття шкіл і дитячих садів; не працюватимуть державні установи; заборона на обслуговування відвідувачів у ресторанах, кафе, барах; під забороною робота розважальних закладів, фітнес-центрів, спортзалів.
Що може працювати під час локдауну: громадський транспорт (з обмеженням пасажирів за кількістю місць для сидіння); продуктові магазини, аптеки, автозаправки; гірськолижні курорти; готелі (дозволено забезпечення сніданками); церкви (з обмеженням 1 людина на 5 кв. м); заклади громадського харчування зможуть працювати тільки в режимі доставки і видачі замовлень; не планується закриття міжнародного сполучення – в’їзд і виїзд громадян України за межі країни буде дозволений.
Остаточне рішення щодо обмежень ухвалять 9 грудня на засіданні Кабінету Міністрів.
Локдаун може тривати 3 тижні
Тотальний локдаун дасть можливість знизити показники захворюваності на COVID-19 до 6-8 тисяч нових випадків щодня. Як зазначили в МОЗ, точні терміни локдауну ще обговорюються, але обмеження будуть ефективні в разі їхнього введення на 3 тижні.
Згідно з розрахунками, тритижневий карантин дозволить нормально пройти лютий і березень без пікових рівнів захворюваності та без необхідності ще одного локдауну.
Іванка Біла
Джерело: Тижневик "Номер один"