Національний банк України підвищив облікову ставку до 25% річних! Нагадаю, що до сьогодні ставка становить 10% річних. Дуже неочікуване рішення, зауважив відомий український економіст, уродженець Тернополя Тарас Козак.
– Прогнозував, що, при всій необхідності суттєво підвищити ставку ще в перші дні великої війни, НБУ продовжить політику відносно дешевих грошей для економіки. Тим часом ціни зростають дуже швидко. З початку року – на понад 10%. Очікується, що річна інфляція буде вища за 20%. Основні причини породжені рашистською агресією. Серед них – зростання світових цін на енергоресурси, падіння курсу гривні, обмеження виробництва та торгівлі в Україні тощо. Головне завдання Нацбанку згідно з Конституцією – утримання стабільності гривні, що трактується законом про НБУ як цінова стабільність. Тобто, низька інфляція. Бажано – біля 5% на рік. Теорія говорить, що висока облікова ставка зменшить інфляцію. Підняття ставки потенційно підніме вартість грошей в економіці та зв‘яже гривневу масу. Банки мають збільшити відсотки за депозитами. Громадяни менше куплятимуть товари та послуги, а більше заощаджуватимуть у гривневих інструментах, – зазначив Тарас Козак.
Це була теорія. Що ж у наших реаліях?
Дефіцит державного бюджету України гігантський. За даними Міністра фінансів, щомісячно скарбниці не вистачає понад $5 млрд доходів для фінансування лише критичних видатків (війна, пенсії, бюджетники, переселенці тощо). Західні партнери поки що дають біля $2 млрд грантами і кредитами. Решту Мінфін залучає через внутрішні запозичення. Частково давали державі в борг комерційні банки, компанії та громадяни під 10-11% річних. Але більшість військових ОВДП викуповує Нацбанк за рахунок друкування гривень.
– Після підняття облікової ставки до 25% Нацбанк продаватиме комерційним банкам свої депозитні сертифікати під 23% річних. Звісно, у банків пропаде бажання купляти ОВДП під значно нижчий відсоток, – зауважує пан Козак.
За словами відомого економіста, наслідки підняття облікової ставки будуть наступні:
- Ставки за банківськими депозитами в гривнях сильно виростуть. Можливо аж до 20% річних.
- Мінфіну доведеться піднімати дохідність за новими ОВДП до рівня 20-25% річних.
- Попит на долари зменшиться, курс ₴/$ не падатиме стрімко. Можливо, що гривня трохи підросте проти долара.
Також варто відзначити, що Нацбанк справді незалежний від Кабміну та Президента. Бо їм цей крок точно не сподобається.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: НБУ, облікова ставка, Тарас Козак