Незважаючи на те, що Тернопільщина пасе задніх за рівнем заробітної плати, проїзд у громадському транспорті – найдорожчий. І ось новий «сюрприз». Із 5 лютого вартість води для тернополян зросла на 36%. Такими темпами прання буде обходитись у копієчку, а прийом ванни стане розкішшю.
Найменші зарплати – найвищі тарифи
Варто зазначити, що немає єдиного тарифу на воду по Україні. Ціна залежить від області і навіть від міста. Відповідно й підняття цін у містах відбувається незалежно одне від одного. І здавалось би, у маленькому затишному Тернополі ціна на воду не мала би кусатися зважаючи на близькість водозабору, але не так сталося, як гадалося. Тернопіль увійшов до трійки обласних центрів, де тариф на воду – найвищий. Перше місце займає Кропивницький з ціною за куб у 37 грн. 62 коп., друге – Ужгород, де куб води куштує 33 грн. 96 коп., і файне місто Тернопіль із ціною 27 грн. 34 коп. за метр кубічний. Тим часом найменше за воду платять у Чернівцях – 19 грн. 88 коп., Луцьку – 20 грн. 25 коп. та Запоріжжі – 20 грн.77 коп.
Звісно, можна говорити про те, що тариф на воду, крім самої води, складається також із супутніх витрат, таких як електроенергія, зарплати працівникам, податки та амортизація обладнання. І зрештою, часто підприємствам не вистачає грошей на інноваційну діяльність. Система водопостачання у багатьох містах зношена і потребує модернізації. На підтримку потрібні сотні мільйонів гривень щороку у великих містах. Без цього у водопостачанні є перебої та виникають інші технічні проблеми. Але ж ще у 2014 році КП «Тернопільводоканал» підписало договір про субкредитування, в результаті якого отримало кредит від Міжнародного банку реконструкції та розвитку на суму 36,7 млн. доларів для реконструкції, модернізації, будівництва станції знезалізнення води та на ряд, безперечно, необхідних покращень. Однак минуло 6 років, а віз і нині там. І хоча КП «Тернопільводоканал» не забуває звітувати про проведені роботи, мешканці міста значних покращень не відчули. Із кранів продовжує текти вода благородного кольору віскі. А міська рада намагається всіх переконати у тому, що видобувають для містян воду з підземних джерел глибиною від 30-ти до 70-ти метрів. І що вода артезіанська та хлорується на мінімально необхідному рівні. У КП «Тернопільводоканал» переконані, що вода якісна і її, на відміну від води у багатьох інших містах, можна спокійно пити. Про це запевняє начальник планово-економічного відділу КП «Тернопільводоканал» Володимир Водовіз і розповідає журналістам, що бутильованої води він не купує, п’є тільки з крана.
Чому такий тариф?
Відповідно до постанови Нацради, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ), у тарифах враховано: вартість електроенергії, яку оплачує підприємство, а це близько 40% витрат; витрати на оплату праці, які розраховані за законом України про держбюджет, де вказані мінімальна зарплата на 2020 рік та прожитковий мінімум, з якого рахується зарплата працівникам; актуальні витрати на податки і збори відповідно до Податкового кодексу тощо.
– НКРЕ затвердила постанову, відповідно до якої переглянули тарифи на централізоване водопостачання у 45-ти містах, у тому числі й у Тернополі. Національна комісія упродовж кількох місяців перевіряла, чи дійсно нові тарифи виправдані. У цих тарифах враховано витрати на оплату праці робітникам. Це дуже важливо для нас, адже протягом останніх років нас покинули багато працівників. Крім того, Національна комісія додала у тариф інвестиційну складову. Щоби використовувати кредитні кошти Світового банку, ми повинні вчасно сплачувати відсотки. Вони не значні у порівнянні з кредитними відсотками, які пропонують українські банки. У Світовому банку відсотки коливаються від 0,45 до 3%. В українських банках – це до 30%. Інвестиційні кошти дають змогу вперше за багато років оновити фонди підприємства, що вплине і на якість води, і на якість та безперервність надання наших послуг, – пояснює Володимир Водовіз.
Що думають мешканці Файного міста з приводу підвищеного тарифу
Тернополяни не приховують свого обурення і діляться ним у соціальних мережах.
– У Чернівцях «плече доставки» води з Дністра (яку потім треба складніше фільтрувати) – майже 40 км. До Львова більшість води тягнуть 60-80 км навіть із передгір’я Карпат. У Тернополі доставка води – максимум 20 км без суттєвого фільтрування. От і не зрозуміло, чому вода у нас дорожча? Зарплати й електрика всюди приблизно однакові, – коментує житель Тернополя Іван Рудакевич.
– Вода не якісна. Моя сім’я ще додатково купує воду питну і для приготування їжі. 27 грн. – це занадто для ціни за воду, – каже тернополянка Галина Бодак.
– Тут уже слів немає. Замість того, щоби створити робочі місця, вони тарифи піднімають. А де взяти грошей на сплату «комуналки»? У Тернополі 4 потужні заводи не працюють, то звідкіля гроші мають узятися? Шановна меріє, ви взагалі не думаєте, що робите, чи ви, може, живете на іншій планеті й не бачите, що робиться навколо вас? – обурюється Марія Шелінгович.
– Через уперте невиконання першочергових заходів щодо водопостачання та водовідведення, передбачених ще генпланом Заставного, забудову охоронних зон мереж водопостачання та водовідведення, скорочення ширини вулиць у «червоних лініях», де мали прокладатися нові мережі на перспективу, забудову на самих мережах, у тому числі на самому водогоні Івачів – Тернопіль, ущільнення забудови міста, раціонально утримувати мережу тепер не можливо. Всі гроші громади, які мали йти на модернізацію мереж, конвертовані у пресовану бетонну (разову) бруківку та роботи по її встановленню і знищенню попереднього благоустрою з натуральних кам’яних матеріалів, – переконаний тернополянин Олег Фостяк.
А тим часом мешканцям обласного центру залишається лише одне – економити і сподіватися на те, що ще деякий час ми зможемо собі дозволити помитися без суттєвих фінансових втрат, а якщо – ні, то, зрештою, у нас є чудовий став…
Іванка Біла
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернополя, тариф на воду